Regulamentul celei de-a treia ediții

Posted on 10 October 2013

0


Regulamentul de organizare şi desfăşurare a celei de-a treia ediţii a Concursului Humanitas în licee. Un concurs de cultură generală.

Prima etapă va avea loc pe 9 noiembrie la ora 10:00 în toată ţara.

ORGANIZATORI

Concursul este organizat de Grupul Humanitas împreună cu cele 30 de licee înscrise în competiţie până la 1 octombrie 2013, menţionate în Anexa 1. Din partea editurii, concursul este coordonat de Mihaela Coman, email: pr.multimedia@humanitas.ro, telefon: 0724 330 476, iar din partea liceelor înscrise, de profesorii coordonatori menţionaţi şi ei în Anexa 1.

PARTICIPANŢI

În competiţie s-au înscris 30 de licee din 11 oraşe (8 licee din Bucureşti, 4 din Timișoara și câte două din fiecare dintre oraşele: Braşov, Cluj-Napoca, Galaţi, Oradea, Piatra Neamţ, Ploieşti, Râmnicu Vâlcea, Sibiu şi Iaşi)

COMPONENŢA ECHIPELOR

Echipele înscrise în concurs sunt formate din câte trei elevi.

Echipele îşi pot schimba componenţa pe durata concursului, dar acest lucru va trebui anunţat cel mai târziu cu o săptămână înaintea noii etape.

DESFĂŞURAREA CONCURSULUI

1. Locul desfăşurării competiţiei

Concursul va fi cu public şi se va desfăşura în sălile festive ale liceelor participante.

Gazda primei etape, care va avea loc pe 9 noiembrie, va fi liceul care în ediția precedentă a găzduit doar o etapă din cele 3 existente. Astfel, în ediția de anul acesta, două dintre cele 3 etape vor avea loc în sala acestui liceu.

Astfel, în Braşov, de exemplu, unde cele două licee participante sunt Colegiului Naţional “Dr Ioan Meşota“ şi Colegiului National“Andrei Saguna“, prima etapă va avea loc într-una dintre sălile Colegiului Naţional “Andrei Șaguna“, întrucât anul trecut Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“ a găzduit 2 etape.

Pentru primele trei etape, rolul de gazdă va reveni alternativ celor două licee.

Finala, cea de-a patra etapă, va avea loc la Bucureşti.

 

 2. Publicul

Echipele pot fi însoţite de susţinători (colegi, părinţi, prieteni) veniţi la invitaţia concurenţilor şi a profesorilor coordonatori.

3. Etapele concursului

Concursul Humanitas între licee are patru etape. Toate liceele vor participa la primele trei etape.

La cea de-a patra etapă, finala, vor participa doar două licee, cele care au acumulat cel mai mare număr de puncte pe durata primelor trei etape.

Fiecare etapă are o temă: Cele mai frumoase povestiri din Biblie, Numerele Naturii, Mozart, În fața unei picturi.

Prima etapă va avea loc pe 9 noiembrie 2013, la ora 10:00. Următoarele trei se vor desfăşura până în iunie 2014, la datele menționate mai jos.

1 februarie – Numerele Naturii

12 aprilie – Mozart

7 iunie – În fața unei picturi (finala)

4. Bibliografie

Cărţile Humanitas necesare pregătirii fiecărei etape vor fi oferite fiecărei echipe la finalul fiecărei etape de concurs.

Lista completă a cărţilor din bibliografie poate fi găsită în Anexa 3.

5. Întrebări şi jurizare

Vor fi puse câte 12 întrebări din fiecare tema fiecărei echipe în parte, pe rând.

Moderatorul primeşte de la editură întrebările şi răspunsurile într-un plic sigilat, care va fi deschis în faţa concurenţilor, a profesorilor coordonatori şi a publicului. In plic vor fi alte doua plicuri cu cele doua seturi de intrebari destinate celor doua echipe. Echipa gazda va alege unul dintre cele doua plicuri, cealalta echipa il va primi pe cel ramas.

Fiecare dintre cele 12 întrebări are un punctaj maxim de 2 puncte, care se primeşte dacă concurenţii dau răspunsul corect după citirea primei jumătăţi a întrebării. Dacă răspunsul corect este dat după lectura întregii întrebări, concurenţii primesc doar  un punct. Daca raspunsul este incorect dupa lectura intregii intrebari, concurentii nu primesc nici un punct.

Timpul de gandire este de 15 secunde pentru fiecare intrebare (respectiv jumatate de intrebare)

Intrebarile se refera strict la bibliografia primita de fiecare concurent, si au un singur raspuns posibil.

La finalul fiecărei etape se face un clasament bazat pe punctajul obţinut de fiecare echipă, care va fi publicat ulterior, alaturi de punctajele tuturor liceelor pe site-ul concursului, https://humanitasconcurs.wordpress.com/

Primele două echipe, cele care vor acumula cel mai mare număr de puncte după primele patru etape, ajung în finală.
 

ALTE PRECIZĂRI

Concursul poate fi întrerupt doar în caz de forţă majoră sau printr-o decizie a organizatorilor.
Participarea la acest concurs certifică acceptarea şi conformarea la prezentul regulament a tuturor participanţilor (concurenţi, public, moderatori, organizatori).

Regulamentul este obligatoriu pentru toţi participanţii la concurs. Organizatorii au dreptul de a modifica sau schimba regulamentul, cu anunţarea în prealabil a participanţilor.

Anexa 1. Componenţa echipelor participante la prima etapă, profesorii coordonatori şi moderatorii

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – gazda primei etape

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Miruna Ramona Raluca Buta
  3. Ruxandra Georgiana Chitac

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“

  1. Mara Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Thea Scurtu

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov și Simona Oprea, librar, Libraria Humanitas, Brașov

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda primei etape

  1. Ileana Vodă
  2. Ioana Mușat
  3. Andrei Bubeneck

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“

  1. Daniela Grigoraș
  2. Mihaela Mădălina Pleșea
  3. Sandra Ungureanu

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Marian Maricaru

Moderator: Mihail Coșulețu, editura Humanitas

Colegiul Național „Spiru Haret“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Enescu
  2. Vanda Dumitrescu
  3. Irina Mihalache

Profesor coordonator: Ioana Dumitru

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Andreea Ciobanu
  2. Oana Apostol
  3. Corina Mingote

Profesor coordonator: Mălina Timofanovici

Moderator: Mădălina Bucșa, editura Humanitas

Colegiul Național „I.L.Caragiale“ – gazda primei etape

  1. Cristina Dragne
  2. Andreea Tudor
  3. Larisa Stroe
  4. Daniela Racoviță ( rezervă )

Profesor coordonator: Mioara Colțea

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. David Abăluță
  2. Elena Vasile
  3. Ana Florescu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

Moderator: Raluca Popescu, editura Humanitas

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – gazda primei etape

  1. Alice Chempf
  2. Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

Colegiul Național „Tudor Vianu“

  1. Bianca Vîlceanu
  2. Camelia Popescu
  3. Daria Donovetsky

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Iustina Croitoru, editura Humanitas

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Soare
  2. Simina Dincă
  3. Diana Săsărman

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Anda Tatomir
  2. Ana Gheorghe-Milea
  3. Diana Moldovan

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Laura Man, librar, Librăria Humanitas „Nicolae Steinhardt“, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri“ – gazda primei etape

  1. Andreea Corciovei
  2. Gabriel Dimofte
  3. Simona Dogaru
  4. Simona Rapeanu

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Alexandra Arsene
  2. Alexandra Rusu
  3. Matei Coman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Dana Radu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda primei etape

  1. Adina Iftime
  2. Dragoș Bandac
  3. Fattah Tano Salar

Profesor coordonator: Simona Manu

Colegiul Național Iași

  1. Georgiana Prisacaru
  2. Codrin Chifu
  3. Ilinca Cristea

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Ioana Geantă, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“ – gazda primei etape

  1. Teodora Frățilă
  2. Ioana Nutaș
  3. Teodora Mich

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Alon Vigdorovits
  2. Razvan Crisan
  3. Simina Parv

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Petru Rareș“ – gazda primei etape

  1. Ioana Vasiliev
  2. Elena Zoita
  3. Andrei Roibu

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Irina Nuțu
  2. Ionuț Scurtu
  3. Eva Todică

Profesor coordonator: Cristina Niculăeș

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

PLOIEȘTI

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – gazda primei etape

  1. Cristiana Constantinescu
  2. Diana Sandu
  3. Alexandra Lita

Profesor coordonator: Anca Florescu

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“

  1. Maria Săvuță
  2. Laura Negiu
  3. Andreea Stoica

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ – gazda primei etape

  1. Andrei Cătălin Ilie
  2. Gabriel Rizoiu
  3. Oana Letiția Vasile

Profesor coordonator: Geanina Oprea

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Diana Grigorescu
  2. Ileana Popescu
  3. Ștefania Roșca

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas „Virgil Ierunca“, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“ – gazda primei etape

  1. Dariana Nistor
  2. Daiana Guțu
  3. Isabela Ienciu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă și Andra Tischer

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“

  1. Diana Brătirescu
  2. Mirona Reimer
  3. Mădălina Dicu
  4. Octavia Ciora ( rezervă )

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Marian Coman, librar, Librăria Humanitas „Constantin Noica“, Cluj

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda primei etape

  1. Tiberiu Damian
  2. Klaus Ludescher
  3. Tomislav Slovenski

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean

  1. Tudor Condor
  2. Alexandra Sofran
  3. Andreea Vrâncilă

Profesor coordonator: Dorina Popescu

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Vlad Arambasa
  2. Horia Pantelimon
  3. Ovidiu Gavril Pop

Profesor coordonator: Cristian Hîrjoi

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Marina Ciobanu
  2. Mihaela  Mihăilescu
  3. Alexandru Bodog

Profesor coordonator: Elena Jebelean

———————————————————————————————————–

———————————————————————————————————–

Anexa 2. Modele de întrebări

Întrebările vor fi de forma Cine sunt? , Ce sunt? după modelul de mai jos

Din Amintiri din „Junimea”
1.CINE SUNT?
•Sunt un membru al societăţii Junimea, sunt cel care îşi începea discursurile de la banchetele aniversare cu vorbele: „Originea «Junimii » se pierde în noaptea timpurilor.”
•Mi-am făcut studiile în Germania, de unde m-am întors cu planuri mari pentru România, iar corporaţiile studenţeşti de acolo mi-au fost model. Aş fi dorit să se alcătuiască un statut precis şi pentru societatea noastră, lucru care, spre necazul meu, nu s-a întâmplat.
•Eu însumi am fost un scriitor şi un om mai degrabă modest, dar meritul meu cel mai mare este că i-am ascultat cu atenţie pe cei din jur, că i-am îndemnat să scrie şi, mai ales, că i-am ajutat să publice.
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
•Sunt fiul unui important prozator al secolului 19.
•Sunt unul dintre cei cinci întemeietori ai societăţii literare Junimea. Prima mea întâlnire cu tânărul Titu Maiorescu, la acesta acasă, n-a fost prea reuşită, mi s-a părut un om arogant. Curând am devenit prieteni şi am ajuns să-l admir atât de mult, încât unii râdeau de mine, spunându-mi că nu recunosc decât doi oameni mari pe lume: pe Shakespeare şi pe Maiorescu.
•Sunt secretarul Junimii, redactorul revistei Convorbiri literare şi am scris, la bătrâneţe, amintirile legate de Junimea.
SUNT?…
(Răspuns: Iacob Negruzzi)
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebarii, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

2. CE SUNT?

•Timp de o săptămână am purtat numele de Ulpia sau chiar de Ulpia Traiană, apoi însă, cei care m-au botezat astfel mi-au schimbat numele: abuzul de latinisme în limbă, în literatură şi în nume proprii îi deranja, nu voiau, în ce priveşte numele meu, să cadă în aceeaşi greşeală.
•Tot ce ţine de mine a avut un ritm săptămânal, iar în prima mea zi, la lectura unei traduceri din Shakespeare,   n-am dovedit prea mult simţ critic, deşi mai târziu tocmai spiritul critic m-a caracterizat.
•Sunt o pagină importantă din cultura secolului 19. M-am născut oarecum de la sine, la Iaşi, cu ajutorul mai multor tineri care au devenit, foarte curând, buni prieteni între ei şi am arătat mereu mare interes pentru problemele actualităţii literare şi culturale.
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
•Am luat fiinţă în ultimele luni ale anului 1863 şi primele luni ale anului 1864.
•Cei care m-au creat se numesc: Titu Maiorescu, Iacob Negruzzi, Vasile Pogor, Petre P. Carp şi Theodor Rosetti.
•Şedinţele mele s-au desfăşurat mai întâi la Iaşi, apoi la Bucureşti, în casa lui Maiorescu. Cei mai importanţi scriitori români din secolul 19 m-au frecventat, la una din şedinţele mele s-a citit Luceafărul eminescian.
•Sunt o societate literară cu nume tineresc.
SUNT ?…
(Răspuns: Junimea. Alte răspunsuri posibile: Societatea literară Junimea/ Cercul literar Junimea/ Gruparea Junimea.)
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebării, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

 

Anexa 3 Bibliografie


Prima etapa: Cele mai frumoase povestiri din Biblie. Acesta prima etapa va avea loc sambata, 09 noiembrie, ora 10

(intrebarile vor fi facute de doamnele Francisca Băltăceanu și Monica Broșteanu )

„Cele mai frumoase povestiri din Biblie“, volum coordonat de Francisca Băltăceanu și Monica Broșteanu

A doua etapa: Numerele Naturii

 (cu intrebarile lui Vlad Zografi)

„Zero, biografia unei idei periculoase“ de Charles Seife

„Numerele naturii“ de Ian Stewart


A treia etapa: Mozart

(intrebarile vor fi formulate de Vlad Zografi)

„1791 Ultimul an al lui Mozart“ de H.C. Robbins Landon



A patra etapa, FINALA:  În fața unei picturi

„Scurtă istorie a umbrei“, de Victor Ieronim Stoichiță