Regulamentul celei de-a patra ediții

Posted on 25 September 2014

0


Regulamentul de organizare şi desfăşurare a celei de-a patra ediţii a Concursului Humanitas în licee. Un concurs de cultură generală.

 

ORGANIZATORI

Concursul este organizat de Grupul Humanitas împreună cu cele 32 de licee înscrise în competiţie până la 1 octombrie 2014. Din partea editurii, concursul este coordonat de Andrei Aivănoaei, email: pr.multimedia@humanitas.ro, andrei.aivanoaei@humanitas.ro, telefon: 0727 584 060, iar din partea liceelor înscrise, de profesorii coordonatori. Înscrierile se fac la adresa andrei.aivanoaei@humanitas.ro

 

PARTICIPANŢI

 

În competiţie s-au înscris 32 de licee din 11 oraşe (8 licee din Bucureşti, 4 din Timișoara, 4 din Brașov și câte două din fiecare dintre oraşele: Cluj-Napoca, Galaţi, Oradea, Piatra Neamţ, Ploieşti, Râmnicu Vâlcea, Sibiu şi Iaşi)

 

 

BRAȘOV

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“– gazda primei etape

  1. Mara Alexandra Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Laura Stanciu

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

VS

Colegiul Național „Andrei Șaguna“

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Victoria Ciociu
  3. Ioana Bodean

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov

———————————————————————————————————————-

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Robert Theodor Danet
  2. Elisabeta Voinescu
  3. Oana Mihaela Atanasiu

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

VS

Colegiul Național „Unirea“

  1. Miruna Luchian
  2. Mădălina Bălteanu
  3. Ana Maria Moldovan

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

Moderator: Alexandru Căldare librar, Libraria Humanitas, Brașov

 

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda primei etape

  1. Felicia Nițu
  2. Adriana Tuică
  3. Andrei Bubeneck

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

VS

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr

  1. Alice Nicole Chempf
  2. Maria Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

 

————————————————————————————————————————————-

 

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“– gazda primei etape

  1. Andrei Mihai Gherghel
  2. Mădălina Mihaela Pleșea
  3. Andreea Alina Vasile

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Doina Despa

VS

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. Valentina Palade
  2. Ioana Mateescu
  3. Alexandra Știole

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

————————————————————————————————————————————–

Colegiul Național „Tudor Vianu“ – gazda primei etape

  1. Daria Donovetsky
  2. Alexandru Mihai Ionescu
  3. Eduard Poesina

Profesor coordonator: Ioana Stoica

VS

Colegiul Național „Spiru Haret“

  1. Cătălin Apătean
  2. Ana-Maria Barbareso
  3. Beatrice Burtea
  4. Andra Sandu (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

—————————————————————————————————————————————-

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“– gazda primei etape

  1. Patricia Petre
  2. Laura Mestereaga
  3. Catalina Penu

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu

 

VS

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Cristina Dragne
  2. Larisa Stroe
  3. Diana Alexandra Luther

Profesor coordonator: Mioara Colțea

 

 

CLUJ

Colegiul Național „Emil Racoviță“– gazda primei etape

  1. Maria Chiorean
  2. Nona Pop
  3. Giorgia Cociș

Profesor coordonator: Monica Columban

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ 

  1. Cătălina Fat
  2. Alina Moga
  3. Rareș Crișan

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

 

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas, Cluj

 

GALAȚI

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“– gazda primei etape

  1. Iustina Ghenea
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Colegiul Național „Costache Negri

  1. Raluca Enache
  2. Ioana Bouros
  3. Cristina Tarbuc

Costel Gheorghiu ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

 

IAȘI

Colegiul Național Iași– gazda primei etape

  1. Smaranda Moroșanu
  2. Ioana Iliescu
  3. Vlad Serghei

Profesor coordonator: Antonina Bliort

 

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ 

  1. Adina Iftimie
  2. Dragoș Bandac
  3. Tano Fattah

Profesor coordonator: Simona Manu

Moderator: Cristina Căpitănița, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași /  Librăria Humanitas din centrul comercial Felicia, Iași

 

ORADEA

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda primei etape

  1. Nicoleta Ungur
  2. Simina Pîrv
  3. Răzvan Crișan

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

 

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Mădălina Buciuman

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

 

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“– gazda primei etape

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Raluca Atomei
  2. Mădălina Safta
  3. Andra Rotariu

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

 

PLOIEȘTI

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“– gazda primei etape

  1. Bianca Dobre
  2. Anca Irimia
  3. Ioana Miu

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ 

  1. Alexandra Reitu
  2. Cristiana Constantinescu
  3. Andra Tigau

Profesor coordonator: Anca Florescu

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

 

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“– gazda primei etape

  1. Maria Irina Draghici
  2. Stefania Rosca
  3. Cosmina Chelcea
    Profesor coordonator: Amalia Istrate

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“

  1. Bianca Zugravu
  2. Daria Anoaica
  3. Cosmina Mihai

Profesor coordonator: Cristian Cotoarbă

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas, Râmnicu Vâlcea

 

SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“ – gazda primei etape

Componența urmează să fie stabilită

Profesor coordonator: Simona Radu

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Dariana Nistor
  2. Luana Grovu
  3. Laura Săvuțiu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

Moderator: Mariciana Moiș, librar, Librăria Humanitas , Sibiu

 

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda primei etape

  1. Andrei Bulzan
  2. Ștefania Hrincu
  3. Maria Iacobici

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean

  1. Anca Gheorghiu
  2. Darius-Fabian Foană
  3. Tudor Iureș

Profesor coordonator: Anița Cornel

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Andreea Teban
  2. Ștefan Iarca
  3. Vlas Surdea-Hernea

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

 

COMPONENŢA ECHIPELOR

 

Echipele înscrise în concurs sunt formate din câte trei elevi.

Echipele îşi pot schimba componenţa pe durata concursului, dar acest lucru va trebui anunţat cel mai târziu cu o săptămână înaintea noii etape.

 

DESFĂŞURAREA CONCURSULUI

 

  1. Locul desfăşurării competiţiei

Concursul va fi cu public şi se va desfăşura în sălile festive ale liceelor participante.

Gazda primei etape, care va avea loc pe 6 decembrie, va fi liceul care în ediția precedentă a găzduit doar o etapă din cele 3 existente. Astfel, în ediția de anul acesta, două dintre cele 3 etape vor avea loc în sala acestui liceu.

Astfel, în Braşov, de exemplu, unde cele două licee participante sunt Colegiului Naţional “Dr Ioan Meşota“ şi Colegiului National“Andrei Saguna“, prima etapă va avea loc într-una dintre sălile Colegiului Naţional „Dr. Ioan Meșotă“ întrucât anul trecut Colegiul Național “Andrei Șaguna“  a găzduit 2 etape.

Pentru primele trei etape, rolul de gazdă va reveni alternativ celor două licee.

În cazul liceelor nou înscrise în concurs, gazda se va stabili în ordine alfabetică.

Finala, cea de-a patra etapă, va avea loc la Bucureşti.

 

  1. Publicul

Echipele pot fi însoţite de susţinători (colegi, părinţi, prieteni) veniţi la invitaţia concurenţilor şi a profesorilor coordonatori.

 

 

  1. Etapele concursului

Concursul Humanitas între licee are patru etape. Toate liceele vor participa la primele trei etape.

La cea de-a patra etapă, finala, vor participa doar două licee, cele care au acumulat cel mai mare număr de puncte pe durata primelor trei etape.

Fiecare etapă are o temă: Brătienii, Renașterea, Jurnalul de la Păltiniș și Eminescu.

  1. Etapa I,  Brătienii – sâmbătă, 6 decembrie 2014 – Bibliografie: Sabina Cantacuzino – Din viața familiei Ion C. Brătianu, 1821-1891
  2. Etapa a II-a – Renașterea – sâmbătă, 14 februarie 2015Bibliografie: Stephen Greenblat – Clinamen.Cum a inceput renasterea
  3. Etapa a III-a – Jurnalul de la Păltiniș – sâmbătă, 4 aprilie 2015 – Bibliografie: Gabriel Liiceanu – Jurnalul de la Păltiniș, Constantin Noica – Jurnal filozofic
  4. Etapa a IV-a, FINALA – Eminescu – sâmbătă, 6 iunie 2015 – Bibliografie : Cătălin Cioabă – Mărturii despre Eminescu

 

4.Bibliografie

Cărţile Humanitas necesare pregătirii fiecărei etape vor fi oferite fiecărei echipe la finalul fiecărei etape de concurs.

Lista completă a cărţilor din bibliografie:

  1. Etapa I,  Brătienii – sâmbătă, 6 decembrie 2014 – Bibliografie: Sabina Cantacuzino – Din viața familiei Ion C. Brătianu, 1821-1891
  2. Etapa a II-a – Renașterea – sâmbătă, 14 februarie 2015Bibliografie: Stephen Greenblat – Clinamen.Cum a inceput renasterea
  3. Etapa a III-a – Jurnalul de la Păltiniș – sâmbătă, 4 aprilie 2015 – Bibliografie: Gabriel Liiceanu – Jurnalul de la Păltiniș, Constantin Noica – Jurnal filozofic
  4. Etapa a IV-a, FINALA – Eminescu – sâmbătă, 6 iunie 2015 – Bibliografie : Cătălin Cioabă – Mărturii despre Eminescu

 

 

 

  1. Întrebări şi jurizare

 

Vor fi puse câte 12 întrebări din fiecare tema fiecărei echipe în parte, pe rând.

Moderatorul primeşte de la editură întrebările şi răspunsurile într-un plic sigilat, care va fi deschis în faţa concurenţilor, a profesorilor coordonatori şi a publicului. In plic vor fi alte doua plicuri cu cele doua seturi de intrebari destinate celor doua echipe. Echipa gazda va alege unul dintre cele doua plicuri, cealalta echipa il va primi pe cel ramas.

Fiecare dintre cele 12 întrebări are un punctaj maxim de 2 puncte, care se primeşte dacă concurenţii dau răspunsul corect după citirea primei jumătăţi a întrebării. Dacă răspunsul corect este dat după lectura întregii întrebări, concurenţii primesc doar  un punct. Daca raspunsul este incorect dupa lectura intregii intrebari, concurentii nu primesc nici un punct.

Timpul de gandire este de 15 secunde pentru fiecare intrebare (respectiv jumatate de intrebare)

Intrebarile se refera strict la bibliografia primita de fiecare concurent, si au un singur raspuns posibil.

La finalul fiecărei etape se face un clasament bazat pe punctajul obţinut de fiecare echipă, care va fi publicat ulterior, alaturi de punctajele tuturor liceelor pe site-ul concursului,https://humanitasconcurs.wordpress.com/

Primele două echipe, cele care vor acumula cel mai mare număr de puncte după primele patru etape, ajung în finală.

 

 Modele de întrebări

Întrebările vor fi de forma Cine sunt? , Ce sunt? după modelul de mai jos

Din Amintiri din „Junimea”
1.CINE SUNT?
•Sunt un membru al societăţii Junimea, sunt cel care îşi începea discursurile de la banchetele aniversare cu vorbele: „Originea «Junimii » se pierde în noaptea timpurilor.”
•Mi-am făcut studiile în Germania, de unde m-am întors cu planuri mari pentru România, iar corporaţiile studenţeşti de acolo mi-au fost model. Aş fi dorit să se alcătuiască un statut precis şi pentru societatea noastră, lucru care, spre necazul meu, nu s-a întâmplat.
•Eu însumi am fost un scriitor şi un om mai degrabă modest, dar meritul meu cel mai mare este că i-am ascultat cu atenţie pe cei din jur, că i-am îndemnat să scrie şi, mai ales, că i-am ajutat să publice.
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
•Sunt fiul unui important prozator al secolului 19.
•Sunt unul dintre cei cinci întemeietori ai societăţii literare Junimea. Prima mea întâlnire cu tânărul Titu Maiorescu, la acesta acasă, n-a fost prea reuşită, mi s-a părut un om arogant. Curând am devenit prieteni şi am ajuns să-l admir atât de mult, încât unii râdeau de mine, spunându-mi că nu recunosc decât doi oameni mari pe lume: pe Shakespeare şi pe Maiorescu.
•Sunt secretarul Junimii, redactorul revistei Convorbiri literare şi am scris, la bătrâneţe, amintirile legate de Junimea.
SUNT?…
(Răspuns: Iacob Negruzzi)
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebarii, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

  1. CE SUNT?
  • Timp de o săptămână am purtat numele de Ulpia sau chiar de Ulpia Traiană, apoi însă, cei care m-au botezat astfel mi-au schimbat numele: abuzul de latinisme în limbă, în literatură şi în nume proprii îi deranja, nu voiau, în ce priveşte numele meu, să cadă în aceeaşi greşeală.
    •Tot ce ţine de mine a avut un ritm săptămânal, iar în prima mea zi, la lectura unei traduceri din Shakespeare,   n-am dovedit prea mult simţ critic, deşi mai târziu tocmai spiritul critic m-a caracterizat.
    •Sunt o pagină importantă din cultura secolului 19. M-am născut oarecum de la sine, la Iaşi, cu ajutorul mai multor tineri care au devenit, foarte curând, buni prieteni între ei şi am arătat mereu mare interes pentru problemele actualităţii literare şi culturale.
    (dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
    •Am luat fiinţă în ultimele luni ale anului 1863 şi primele luni ale anului 1864.
    •Cei care m-au creat se numesc: Titu Maiorescu, Iacob Negruzzi, Vasile Pogor, Petre P. Carp şi Theodor Rosetti.
    •Şedinţele mele s-au desfăşurat mai întâi la Iaşi, apoi la Bucureşti, în casa lui Maiorescu. Cei mai importanţi scriitori români din secolul 19 m-au frecventat, la una din şedinţele mele s-a citit Luceafăruleminescian.
    •Sunt o societate literară cu nume tineresc.
    SUNT ?…
    (Răspuns: Junimea. Alte răspunsuri posibile: Societatea literară Junimea/ Cercul literar Junimea/ Gruparea Junimea.)
    (dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebării, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

 

ALTE PRECIZĂRI

Concursul poate fi întrerupt doar în caz de forţă majoră sau printr-o decizie a organizatorilor.
Participarea la acest concurs certifică acceptarea şi conformarea la prezentul regulament a tuturor participanţilor (concurenţi, public, moderatori, organizatori).

Regulamentul este obligatoriu pentru toţi participanţii la concurs. Organizatorii au dreptul de a modifica sau schimba regulamentul, cu anunţarea în prealabil a participanţilor.

 

 

 

———————————————————————————————————–

———————————————————————————————————–