Regulamentul ediției a cincea a concursului, 2015-2016

Posted on 21 September 2015

0


Regulamentul de organizare şi desfăşurare a celei de-a cincea ediţii a Concursului Humanitas în licee. Un concurs de cultură generală.

ORGANIZATORI

Concursul este organizat de Grupul Humanitas împreună cu liceele care se vor înscrie în competiţie până la 1 octombrie 2015. Din partea editurii, concursul este coordonat de Andrei Aivănoaei, email: andrei.aivanoaei@humanitas.ro, telefon: 0727 584 060, iar din partea liceelor înscrise, de profesorii coordonatori. Înscrierile se fac la adresa andrei.aivanoaei@humanitas.ro

PARTICIPANŢI

În competiţie s-au înscris până în acest moment 34 de licee din 12 oraşe (8 licee din Bucureşti, 4 din Timișoara, 4 din Brașov și câte două din fiecare dintre oraşele: Cluj-Napoca, Galaţi, Oradea, Piatra Neamţ, Ploieşti, Râmnicu Vâlcea, Sibiu Iaşi și Buzău).

Lista cu toate liceele va fi completată integral începând cu 1 octombrie (data ultimei zile de înscriere)

 

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna – gazda primei etape

Profesor coordonator: Adrian Sandu

  1.  Claudia Benkȍ
  2.  Maria – Flavia Tăraș
  3.  Raluca – Ileana Ursu

vs

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“

  1. Bianca Coțovanu
  2. Oana Lorena Ghiță
  3. Andreea Ioana Manea

Coordonator: Christian Voinescu

Moderator: Florin Ifrim, librăria Okian

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Unirea“   – gazda primei etape

  1. Mădălina Bălteanu
  2. Roxana Ursu
  3. Mădălin Penciu

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

vs

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“

  1. Georgiana-Alexandra Călitu
  2. Teodor Dăneț
  3. Rareș Horju

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

Moderator: Mihail Vakulovski, libraria Humanitas Brașov

_____________________________________________________________

BUCUREȘTI

Colegiul Național „I.L.Caragiale“     – gazda primei etape

  1. Ruxandra Gîdei
  2. Ioana Robu
  3. Ana-Maria Miron

Profesor coordonator: Delia Dumitriu

vs

Colegiul German „Goethe“

  1. Felicia Nițu
  2. Maria Matache
  3. Ioel Giger

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

Moderator: Anca Lăcătuș, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Grigore Moisil“  – gazda primei etape

  1. Maria Niță
  2. Valentina Palade
  3. Andreea Sandu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

vs

Colegiul Național „Tudor Vianu“ 

  1. Alexandra Ciupan
  2. Vlad Marchidanu
  3. Andrei Marin
  4. Sabina Dumitrache (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Anca Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Spiru Haret“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Andronic
  2. Daria Surpețeanu
  3. Raluca Ioana Biță
  4. Gloria Mihăilă (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Valentina Bilcea

vs

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“

  1. Andra Păun
  2. Diana Dumitru
  3. Radu Zabudnenco

Profesori coordonatori: Valentina Liurcă și Oana Midache

Moderator: Dan Flonta, editura Humanitas

 

______________________________________________________________

 

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr – gazda primei etape

  1. Maria Alexandra Piper
  2. Lucian Florescu
  3. Maria Irina Crivăț
  4. Alexandra Athanasovici (rezervă)

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

vs

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Patricia Petre
  2. Gabriela Doțe
  3. Cătălina Bursuc
  4. Mara Ciuntu (rezervă)

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu și Valentin Chesaru

Moderator: Marieva Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

 

BUZĂU

Colegiul Național B.P. Hașdeu – gazda primei etape

  1. Mădălina Popescu
  2. Ioana Dogaru
  3. Diana Mândruță-Tănăsescu

Profesor coordonator: Alina Dinu și Gabriela Șerbu

vs

Colegiul Național Mihai Eminescu

  1. Nicoleta Chioveanu
  2. Cristina Gheorghe
  3. Lorena Bălan
  4. Aida Roșca (rezervă)

Profesor coordonator: Mihaela Nicolae și Liliana Mihalcea

Moderator: Andrei Aivănoaei, editura Humanitas

______________________________________________________________

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“  – gazda primei etape

  1. Mara Oniga
  2. Toma Căciulă
  3. Mădălina Ioana Pașca

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

vs

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Maria Chiorean
  2. Giorgia Cociș
  3. Nona Pop

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, libraria Humanitas Cluj

______________________________________________________________

 

Colegiul Național „Avram Iancu“ – gazda primei etape

  1. Ciprian Bodea
  2. Horea Botoc
  3. Paul Helmer

Profesor coordonator: Alina Popa

vs

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

Profesor coordonator: Smaranda Graur

Moderator: Andrei Pintea, librăria Humantas Cluj

_______________________________________________________________

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri – gazda primei etape

  1. Valentina Cerbu
  2. Corina Chiriac
  3. Ecaterina Necula
  4. Alexandru Dragomir (rezervă)

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

vs

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Alexandra Stoica
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman
  4. Ana Hamza (rezervă)

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Ramona Neagu, libraria Humanitas Galați

______________________________________________________________

 

IAȘI

Colegiul Național Iași

  1. Ioana Iliescu
  2. Mara Ciornohuz
  3. Ramon Iancu

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Andreea Dascălu, libraria Humanitas Iași

______________________________________________________________

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“ – gazda primei etape

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

  1. Ștefania Buciuman
  2. Giorgiana Heredea
  3. Alexandra Haita

vs

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Andrada Mardale
  2. Diana Torj
  3. Alexandra Torjoc

Profesor coordonator: Alina Trif si Simona Tatar

Moderator: Orsolya Bogdan, libraria Humanitas Oradea

________________________________________________________________

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Ruxandra Mîndru
  2. Ștefan Lujinschi
  3. Radu Gogoana

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

vs

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Denisa Grigoraș
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Moderator: Dragos Vatra, libraria Humanitas Piatra Neamț

_________________________________________________________________

RÂMNICU VÂLCEA

 

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ – gazda primei etape

Profesor coordonator: Geanina Oprea

  1. Cătălina Proteasa
  2. Daria Anoaica
  3. Elena Bianca Ion

vs

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Karina Bianca Moraru
  2. Elena Roxana Vlad
  3. Maria Irina Drăghici

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, libraria Humanitas Rm. Vâlcea

_________________________________________________________________

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“ – gazda primei etape

  1. Oana Negrilă
  2. Teodora Bratu
  3. Ioana Măierean

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

vs

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“

  1. Matei Cristian
  2. Camelia Oprea
  3. Octavia Ciora

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Anca Nedelcu, libraria Humanitas Sibiu

________________________________________________________________

 

TIMIȘOARA

Colegiul Național Bănățean – gazda primei etape

Profesor coordonator: Petru Balica

  1. Tudor Iureș
  2. Anca Gheorghiu
  3. Foana Darius
  4. Mihaela Gogoseanu (rezervă)

vs

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ 

  1. Andrei Ancuța
  2. Ștefania Hrincu
  3. Mara Sferidan

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Moderator: Stelian Bobarsc

________________________________________________________________

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva   – gazda primei etape

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Componența urmează să fie anunțată

vs

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“

  1. Denis-Patrick Odagiu
  2. Adina Colhon
  3. Ovidiu-Gavril Pop
  4. Andreea Mihoc (rezervă)

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

Moderator: Cristi Vicol, librăria Cartea de Nisip, Timisoara

 

_________________________________________________________________

 

 

 

COMPONENŢA ECHIPELOR

Echipele înscrise în concurs sunt formate din câte trei elevi.

Echipele îşi pot schimba componenţa pe durata concursului, dar acest lucru va trebui anunţat cel mai târziu cu o săptămână înaintea noii etape.

DESFĂŞURAREA CONCURSULUI

  1. Locul desfăşurării competiţiei

Concursul va fi cu public şi se va desfăşura în sălile festive ale liceelor participante.

Gazda primei etape, care va avea loc pe 5 decembrie, va fi liceul care în ediția precedentă a găzduit doar o etapă din cele 3 existente. Astfel, în ediția de anul acesta, două dintre cele 3 etape vor avea loc în sala acestui liceu.

Pentru primele trei etape, rolul de gazdă va reveni alternativ celor două licee.

În cazul liceelor nou înscrise în concurs, gazda se va stabili în ordine alfabetică.

Finala, cea de-a patra etapă, va avea loc la Bucureşti.

 

  1. Publicul

Echipele pot fi însoţite de susţinători (colegi, părinţi, prieteni) veniţi la invitaţia concurenţilor şi a profesorilor coordonatori.

  1. Etapele și bibliografia concursului 

Concursul Humanitas între licee are patru etape. Toate liceele vor participa la primele trei etape.

La cea de-a patra etapă, finala, vor participa doar două licee, cele care au acumulat cel mai mare număr de puncte pe durata primelor trei etape.

Fiecare etapă are o temă:

  1. Etapa I – sâmbătă, 5 decembrie 2015 – Bibliografie: Uimitoarea istorie a lui Șabbatai Mesia de Andrei Cornea și Dumnezeu, Iahve, Allah de Katia Mrowiec, Michel Kubler si Antoine Sfeir.
  2. Etapa a II-a – Balcic – sâmbătă, 20 februarie 2016 – Bibliografie: Balcic. Micul paradis al României Mari de Lucian Boia.
  3. Etapa a III-a – Enescu – sâmbătă, 16 aprilie 2016 – Bibliografie: George Enescu – Viata si Opera de Noel Malcolm.
  4. Etapa a IV-a, FINALA – Regina Maria – sâmbătă, 11 iunie 2016 – Bibliografie : Maria, Regina României – volum îngrijit de Lucian Boia.

   4.  Întrebări şi jurizare

Vor fi puse câte 12 întrebări din fiecare tema fiecărei echipe în parte, pe rând.

Moderatorul primeşte de la editură întrebările şi răspunsurile într-un plic sigilat, care va fi deschis în faţa concurenţilor, a profesorilor coordonatori şi a publicului. In plic vor fi alte doua plicuri cu cele doua seturi de intrebari destinate celor doua echipe. Echipa gazda va alege unul dintre cele doua plicuri, cealalta echipa il va primi pe cel ramas.

Fiecare dintre cele 12 întrebări are un punctaj maxim de 2 puncte, care se primeşte dacă concurenţii dau răspunsul corect după citirea primei jumătăţi a întrebării. Dacă răspunsul corect este dat după lectura întregii întrebări, concurenţii primesc doar  un punct. Daca raspunsul este incorect dupa lectura intregii intrebari, concurentii nu primesc nici un punct.

Timpul de gandire este de 15 secunde pentru fiecare intrebare (respectiv jumatate de intrebare)

Intrebarile se refera strict la bibliografia primita de fiecare concurent, si au un singur raspuns posibil.

La finalul fiecărei etape se face un clasament bazat pe punctajul obţinut de fiecare echipă, care va fi publicat ulterior, alaturi de punctajele tuturor liceelor pe site-ul concursului

Primele două echipe, cele care vor acumula cel mai mare număr de puncte după primele patru etape, ajung în finală.

 Modele de întrebări

Întrebările vor fi de forma Cine sunt? , Ce sunt? după modelul de mai jos

Din Amintiri din „Junimea”
1.CINE SUNT?
•Sunt un membru al societăţii Junimea, sunt cel care îşi începea discursurile de la banchetele aniversare cu vorbele: „Originea «Junimii » se pierde în noaptea timpurilor.”
•Mi-am făcut studiile în Germania, de unde m-am întors cu planuri mari pentru România, iar corporaţiile studenţeşti de acolo mi-au fost model. Aş fi dorit să se alcătuiască un statut precis şi pentru societatea noastră, lucru care, spre necazul meu, nu s-a întâmplat.
•Eu însumi am fost un scriitor şi un om mai degrabă modest, dar meritul meu cel mai mare este că i-am ascultat cu atenţie pe cei din jur, că i-am îndemnat să scrie şi, mai ales, că i-am ajutat să publice.
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
•Sunt fiul unui important prozator al secolului 19.
•Sunt unul dintre cei cinci întemeietori ai societăţii literare Junimea. Prima mea întâlnire cu tânărul Titu Maiorescu, la acesta acasă, n-a fost prea reuşită, mi s-a părut un om arogant. Curând am devenit prieteni şi am ajuns să-l admir atât de mult, încât unii râdeau de mine, spunându-mi că nu recunosc decât doi oameni mari pe lume: pe Shakespeare şi pe Maiorescu.
•Sunt secretarul Junimii, redactorul revistei Convorbiri literare şi am scris, la bătrâneţe, amintirile legate de Junimea.
SUNT?…
(Răspuns: Iacob Negruzzi)
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebarii, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

  1. CE SUNT?
  • Timp de o săptămână am purtat numele de Ulpia sau chiar de Ulpia Traiană, apoi însă, cei care m-au botezat astfel mi-au schimbat numele: abuzul de latinisme în limbă, în literatură şi în nume proprii îi deranja, nu voiau, în ce priveşte numele meu, să cadă în aceeaşi greşeală.
    •Tot ce ţine de mine a avut un ritm săptămânal, iar în prima mea zi, la lectura unei traduceri din Shakespeare,   n-am dovedit prea mult simţ critic, deşi mai târziu tocmai spiritul critic m-a caracterizat.
    •Sunt o pagină importantă din cultura secolului 19. M-am născut oarecum de la sine, la Iaşi, cu ajutorul mai multor tineri care au devenit, foarte curând, buni prieteni între ei şi am arătat mereu mare interes pentru problemele actualităţii literare şi culturale.
    (dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
    •Am luat fiinţă în ultimele luni ale anului 1863 şi primele luni ale anului 1864.
    •Cei care m-au creat se numesc: Titu Maiorescu, Iacob Negruzzi, Vasile Pogor, Petre P. Carp şi Theodor Rosetti.
    •Şedinţele mele s-au desfăşurat mai întâi la Iaşi, apoi la Bucureşti, în casa lui Maiorescu. Cei mai importanţi scriitori români din secolul 19 m-au frecventat, la una din şedinţele mele s-a citit Luceafăruleminescian.
    •Sunt o societate literară cu nume tineresc.
    SUNT ?…
    (Răspuns: Junimea. Alte răspunsuri posibile: Societatea literară Junimea/ Cercul literar Junimea/ Gruparea Junimea.)
    (dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebării, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

 

ALTE PRECIZĂRI

Concursul poate fi întrerupt doar în caz de forţă majoră sau printr-o decizie a organizatorilor.
Participarea la acest concurs certifică acceptarea şi conformarea la prezentul regulament a tuturor participanţilor (concurenţi, public, moderatori, organizatori).

Regulamentul este obligatoriu pentru toţi participanţii la concurs. Organizatorii au dreptul de a modifica sau schimba regulamentul, cu anunţarea în prealabil a participanţilor.