Blog

Rezultatele primei editii

Finala Concursului Humanitas in licee, editia a sasea

Anunțuri
2016-2017

Clasamentul inaintea finalei celei de-a sasea editii

BUCUREȘTI, Colegiul Național Spiru Haret – 69 puncte

BRAȘOV, Colegiul Național Dr.Ioan Meșotă– 67 puncte

 

TIMIȘOARA, Liceul Teoretic Grigore Moisil– 66 puncte

BRAȘOV, Colegiul Național Grigore Moisil – 66 puncte

ORADEA, Colegiul Național Emanuil Gojdu–65   puncte

CLUJ, Colegiul Național Gheorghe Șincai – 63 puncte

CLUJ, Colegiul Național Emil Racoviță – 63 puncte

IAȘI, Colegiul Național                     –63 puncte

TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean– 59 puncte

TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic Carmen Sylva– 58 puncte

GALAȚI, Colegiul Naţional Costache Negri– 58 puncte
BUCUREȘTI, Colegiul Național Tudor Vianu– 57 puncte

BRAȘOV, Colegiul Național Andrei Șaguna– 57 puncte

BUCUREȘTI, Colegiul Național Gheorghe Șincai –  57 puncte

BUCUREȘTI, Colegiul Național Grigore Moisil  – 56  puncte

BUZĂU, Colegiul Național Mihai Eminescu– 56 puncte

CLUJ, Colegiul Național Avram Iancu – 54 puncte

BUZĂU, Colegiul Național B.P. Hasdeu –54 puncte

BUCUREȘTI, Colegiul German Goethe – 53  puncte

CLUJ, Colegiul Naţional Nicolae Bălcescu– 53 puncte

RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național Alexandru Lahovari – 52 puncte

BUCUREŞTI, Liceul Teoretic Dante Alighieri – 51 puncte

SIBIU, Colegiul Național Octavian Goga – 47 puncte

SIBIU, Colegiul Național Samuel von Brukenthal – 47 puncte

GALAȚI, Colegiul Național Vasile Alecsandri– 43 puncte

BRAȘOV, Colegiul Național Unirea – 43 puncte

PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național Petru Rareş– 43 puncte

ORADEA, Colegiul Național Mihai Eminescu–  42 puncte

BUCUREȘTI, Colegiul Național I.L.Caragiale– 42 puncte

BUCUREȘTI, Colegiul Național Gheorghe Lazăr– 35 puncte

PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional Calistrat Hogaş– 35 puncte

TIMIȘOARA, Colegiul Național Constantin Diaconovici Loga – 34 puncte

RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național Mircea cel Bătrân– 20 puncte

 

 

 

Rezultatele primei editii

Punctajul la finalul etapei Gaudi

1.BUCUREȘTI, Colegiul Național Spiru Haret – 46 puncte

2.  ORADEA, Colegiul Național Emanuil Gojdu– 44 puncte
2. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic Grigore Moisil– 44 puncte

3. BRAȘOV, Colegiul Național Dr.Ioan Meșotă– 43puncte

4. CLUJ, Colegiul Național Gheorghe Șincai – 42 puncte
4. BRAȘOV, Colegiul Național Grigore Moisil – 42 puncte

4. CLUJ, Colegiul Național Emil Racoviță – 42 puncte
5, BUCUREȘTI, Colegiul Național Tudor Vianu– 40 puncte
5. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean– 40 puncte

6. IAȘI, Colegiul Național –39 puncte

7.BRAȘOV, Colegiul Național Andrei Șaguna– 38 puncte

8. BUCUREȘTI, Colegiul Național Gheorghe Șincai– 36 puncte
8. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic Carmen Sylva– 36 puncte
8. BUCUREȘTI, Colegiul German Goethe – 36  puncte

8.BUZĂU, Colegiul Național Mihai Eminescu– 36 puncte

8. BUCUREȘTI, Colegiul Național Grigore Moisil – 36 puncte
9. CLUJ, Colegiul Naţional Nicolae Bălcescu– 35 puncte

9. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic Dante Alighieri – 35 puncte

9. GALAȚI, Colegiul Naţional Costache Negri– 35 puncte

10. CLUJ, Colegiul Național Avram Iancu – 34 puncte

11. BUZĂU, Colegiul Național B.P. Hasdeu –32 puncte
12. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național Alexandru Lahovari – 30 puncte

12.  BRAȘOV, Colegiul Național Unirea – 30 puncte

13. SIBIU, Colegiul Național Octavian Goga – 28 puncte

13. SIBIU, Colegiul Național Samuel von Brukenthal – 28 puncte

14. ORADEA, Colegiul Național Mihai Eminescu– 25 puncte

14. GALAȚI, Colegiul Național Vasile Alecsandri– 25 puncte

15. BUCUREȘTI, Colegiul Național I.L.Caragiale– 24 puncte

16. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național Petru Rareş– 20 puncte

17. BUCUREȘTI, Colegiul Național Gheorghe Lazăr– 19 puncte

18. TIMIȘOARA, Colegiul Național Constantin Diaconovici Loga – 18 puncte

19. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional Calistrat Hogaş– 13 puncte

20. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național Mircea cel Bătrân– 6 puncte

 

 

2016-2017, A 2-a etapa: Gaudi

Intrebarile pentru etapa Gaudi vor fi concepute de scriitorul Radu Paraschivescu

radu-paraschivescu-1024x682Intrebarile pentru cea de-a doua etapa a Concursului Humanitas in licee vor fi concepute de scriitorul Radu Paraschivescu, cel care a si tradus cartea din bibliografia etapei, Gaudi. Dar poate ca voi, elevii din concurs, fiind clasa a IX, a X-a, chiar si a XI-a, nu stiti prea bine cine este Radu Paraschivescu. Ei bine, Radu este un scriitor serios, de romane groase, dar si de povestiri haioase. Este invitat mereu pe canalele de sport, la televizor, pentru ca este expert in fotbal, dar si pe DiGi24 unde are doua emisiuni, una de carte, alta de limba romana. In traducerea lui au aparut o multime de carti pe la toate editurile. Radu este si editor, ingrijeste colectia Rasul lumii la Humanitas.

Iata-i portretul si cartile asa cum apar pe site-ul humanitas.ro

RADU PARASCHIVESCU (n. 1960, Bucureşti) trăieşte în Balta Albă şi se visează la Roma. E mefient faţă de avioane, reptile şi sfaturile medicilor. Croieşte articole pentru ziare şi reviste, traduce romane, se ocupă cu hermeneutica ofsaidului în emisiuni de analiză fotbalistică şi – mai rar decât i-ar plăcea – scrie cărţi. Are câţiva prieteni francezi de nădejde (Millefeuilles, Plaisir Sucré, Macaron etc.), fără să-şi fi trădat prima iubită: ciocolata de casă. Se îmbată cu vocea lui David Gilmour şi chitara lui Mark Knopfler. La Humanitas, domiciliul lui profesional, publică nişte cărţi de „Râsul lumii“. Se îndrăgosteşte repede şi-i trece greu. Detestă clişeele, laptele şi broccoli. A scris despre nesimţiţi, Inès de Castro, Maradona şi Caravaggio.

Cărţile scrise de el: Efemeriada (2000, Libra); Balul fantomelor (2000, RAO, reeditare Humanitas, 2009); Bazar bizar (2004, Maşina de scris, reeditare Humanitas, 2007); Fanionul roşu (2005, Humanitas, Premiul Ioan Chirilă pentru cea mai bună carte de sport a anului); Ghidul nesimţitului (Humanitas, 2006); Fie-ne tranziţia uşoară. Mici rostiri cu tâlc (Humanitas, 2006); Mi-e rău la cap, mă doare mintea. Noi perle de tranziţie (Humanitas, 2007); Cu inima smulsă din piept (Humanitas, 2008); Răcani, pifani şi veterani (coord., Humanitas, 2008); Dintre sute de clişee. Aşchii dintr-o limbă tare (Humanitas, 2009); Fluturele negru (Humanitas, 2010); Toamna decanei. Convorbiri cu Antoaneta Ralian (Humanitas, 2011), Astăzi este mâinele de care te-ai temut ieri (Humanitas, 2012), Maimuţa carpatină (Humanitas, 2013), Muşte pe parbrizul vieţii. Nou catalog de perle (Humanitas, 2014), Noi vorbim, nu gândim. Nouă colecţie de perle româneşti (Humanitas, 2015), Poveşti de dragoste la prima vedere (coautor, alături de Ioana Pârvulescu, Gabriel Liiceanu, Ana Blandiana şi Adriana Bittel – Humanitas, 2015), România în 7 gesturi (Humanitas, 2015), Aștept să crăpi (de astăzi, în prime-time) – Humanitas, 2016.

2016-2017, A 2-a etapa: Gaudi

Gaudi, bibliografia celei de-a doua etape

G A U D Í
P O V E S T E A   U N U I   G E N I U   S O L I T A R :
I N S P I R A T ,   I M P R E V I Z I B I L ,   G E N E R O S   Ș I   U N I C

„Gaudi” de Gijs van Hensbergen a aparut in colectia Savoir-Vivre a editurii Baroque Books&Arts in traducere lui Radu Paraschivescu.

Operele lui Gaudí, acum atât de departe de creatorul lor, ne întâmpină ca și cum s-ar fi înălțat singure spre cer, așa desăvârșite cum sunt. Sub specie aeternitatis, pline de elitism dezinvolt și inevitabil umane. Fără îndoială, cel mai cunoscut arhitect al tuturor timpurilor, un Leonardo al secolului XX – sau apoteoza artistului ca inventator. Gaudí. O imaginație formidabil de fertilă, care a dinamitat canoanele timpului cu o grijă pentru detaliu foarte japoneză, cu o religiozitate profundă extrem de catolică și cu infinite jocuri de alb.

Gijs van Hensbergen este profesor de arhitectură și autorul lucrărilor Art Deco și Taste of Castile.

20170118_142044

Rezultatele primei editii

Clasamentul la finalul primei etape a celei de-a sasea editii a Concursului Humanitas in licee

1. BUCUREȘTI, Colegiul Național Spiru Haret – 22 puncte
1. ORADEA, Colegiul Național Emanuil Gojdu– 22 puncte
1. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic Grigore Moisil– 22 puncte

2. CLUJ, Colegiul Național Gheorghe Șincai – 20 puncte
2. BRAȘOV, Colegiul Național Grigore Moisil – 20 puncte

3. BRAȘOV, Colegiul Național Dr.Ioan Meșotă– 19 puncte
3. BUCUREȘTI, Colegiul Național Tudor Vianu– 19 puncte
3. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean– 19 puncte

4. CLUJ, Colegiul Național Emil Racoviță – 18 puncte
4.BRAȘOV, Colegiul Național Andrei Șaguna– 18 puncte
4. BRAȘOV, Colegiul Național Unirea – 18 puncte
4. BUCUREȘTI, Colegiul Național Grigore Moisil – 18 puncte

5. BUCUREȘTI, Colegiul Național I.L.Caragiale– 17 puncte
5.BUZĂU, Colegiul Național Mihai Eminescu* – 18 puncte
5. CLUJ, Colegiul Naţional Nicolae Bălcescu– 17 puncte
5. GALAȚI, Colegiul Naţional Costache Negri– 17 puncte
5. IAȘI, Colegiul Național –17 puncte

6. BUCUREȘTI, Colegiul Național Gheorghe Șincai– 16 puncte

7. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic Dante Alighieri – 15 puncte
7. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic Carmen Sylva– 15 puncte

8. CLUJ, Colegiul Național Avram Iancu – 14 puncte
8. GALAȚI, Colegiul Național Vasile Alecsandri– 14 puncte

9. SIBIU, Colegiul Național Samuel von Brukenthal – 13 puncte
9. BUCUREȘTI, Colegiul German Goethe – 13 puncte

10. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național Alexandru Lahovari – 12 puncte

11. BUCUREȘTI, Colegiul Național Gheorghe Lazăr– 11 puncte
11. BUZĂU, Colegiul Național B.P. Hasdeu –11 puncte
11. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național Petru Rareş– 11 puncte

12. SIBIU, Colegiul Național Octavian Goga – 10 puncte
13. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional Calistrat Hogaş– 7 puncte
13. TIMIȘOARA, Colegiul Național Constantin Diaconovici Loga – 7 puncte
14. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național Mircea cel Bătrân– 5 puncte
15. ORADEA, Colegiul Național Mihai Eminescu– 4 puncte

* eroarea moderatorului

Rezultatele primei editii

Prima etapa a celei de-a sasea editii a Concursului Humanitas in licee va avea loc pe 26 noiembrie la ora 10

header-fb
Pe 26 noiembrie, sambata dimineata, la ora 10.00, va avea loc prima etapa a celei de-a sasea editii a Concursului Humanitas in licee, un concurs de cultura generala.
Cele 17 intalniri ale celor 33 de licee vor avea loc in 11 orase, astfel:
  • la Brasov, Mesota si Moisil sunt gazdele primei etape pentru colegiile Saguna si Informatica
  • la Buzau, Hasdeu pentru Eminescu
  • la Cluj, Racovita si Sincai pentru Balcescu si Avram Iancu
  • la Galati, Costache Negri pentru Alecsandri
  • la Iasi, Colegiul National se va intalni doar cu moderatorul si intrebarile, pentru ca nici un alt colegiu din Iasi nu s-a inscris inca in concursul nostru
  • la Oradea, Eminescu pentru Gojdu
  • la Piatra Neamt, Hogas pentru Rares
  • la Ramnicu Valcea, Lahovari pentru Mircea cel Batran
  • la Sibiu, Brukenthal pentru Goga
  • la Timisoara, Loga si Moisil pentru Banatean si Carmen Sylva
In Bucuresti, liceele gazda vor fi:
Caragiale pentru Vianu, Spiru pentru Goethe, Sincai pentru Moisil si Dante pentru Lazar
Sambata seara vom afisa punctajele.
Va uram succes tuturor echipelor albastre si echipelor magenta!

 

Rezultatele primei editii

Ediția a șasea a Concursului Humanitas în licee. Prima etapă.

editia-a-sasea

Ediția a șasea a Concursului Humanitas în licee se va desfășura în perioada octombrie 2016- iunie 2017 în coordonatele pe care le cunoașteți, în mare măsură. Modificările survenite în această ediție țin de organizatori și ele vor fi evidențiate în noul regulament, care va fi publicat pe 17 octombrie. Concursul a fost adoptat de Fundația Humanitas Aqua Forte, iar coordonatorul acestei ediții va fi Mihaela Coman, pe care o puteți contacta la adresa de email mihaela.coman@fundațiahumanitas.ro.

Liceele și colegiile care au participat în edițiile trecute se pot înscrie pentru această nouă ediție până pe 10 octombrie, trimițând un email cu componența echipei la adresa mihaela.coman@fundatiahumanitas.ro.

Liceele și colegiile care nu au participat la nici una din edițiile trecute se pot inscrie pentru edițiile viitoare trimițându-ne o scrisoare de intenție pe adresa mihaela.coman@fundatiahumanitas.ro. Vom lua în calcul toate scrisorile și, în funcție de resursele fundației (fondul de carte, numărul moderatorilor voluntari, logistica), vă vom răspunde pana la 1 iunie 2017.

Prima etapă, cu tema Jurnal de călătorii. La pas în Europa, va avea loc sâmbătă, 26 noiembrie, și va avea în bibliografie cărțile lui Patrick Leigh Fermor: „Drum întrerupt. De la Porțile de Fier până la Muntele Athos” și „Între păduri și ape – La pas spre Constantinopol: de la Dunărea de mijloc până la Porțile de Fier.”

20161003_151625

Întrebările vor fi concepute de istoricul Georgeta Filitti.

Cărțile sunt donate de Editura Humanitas și vă vor fi trimise până la jumătatea lunii octombrie, cel mai târziu.

Rezultatele primei editii

Finala celei de-a cincea ediții se va disputa între Colegiul Național Emil Racoviță din Cluj și Colegiul German Goethe din București

Colegiul Racoviță a acumulat cel mai mare punctaj (70 de puncte) urmat de Colegiul German Goethe (69 de puncte). Ne vom întâlni cu ei la București în finala din iunie.

Felicitări tuturor celorlalte licee care au participat și le așteptăm cu drag la următoarea ediție. Puteți vedea mai jos întreg clasamentul la finalul celei de-a treia etape:

  1. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” – 70 puncte
  2. BUCUREȘTI, Colegiul German“Goethe”– 69 puncte
  3. ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu”– 67 puncte
  4. IAȘI, Colegiul„Național“ –67 puncte
  5. TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 65 puncte
  6. BUZĂU, Colegiul Național „B.P. Hasdeu“ – 64 puncte
  7. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“– 64 puncte
  8. CLUJ, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 63 puncte
  9. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret” – 63 puncte
  10. BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“– 63 puncte
  11. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“– 61 puncte
  12. BRAȘOV, Colegiul Național „Grigore Moisil“ – 61 puncte
  13. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“– 61 puncte
  14. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean– 60 puncte
  15. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” – 60 puncte
  16. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai”– 58 puncte
  17. BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“– 57 puncte
  18. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional“Calistrat Hogaş“– 57 puncte
  19. BUZĂU, Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – 56 puncte
  20. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național“Petru Rareş“– 55 puncte
  21. GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri”– 55 puncte
  22. BUCUREȘTI, Colegiul Național“I.L.Caragiale”– 54 puncte
  23. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu”– 53 puncte
  24. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național“Alexandru Lahovari” – 53 puncte
  25. BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” – 51 puncte
  26. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri”– 50 puncte
  27. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“– 50 puncte
  28. SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” – 48 puncte
  29. ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“– 47 puncte
  30. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național“Mircea cel Bătrân“– 46 puncte
  31. BRAȘOV, Colegiul Național „Unirea“ – 46 puncte
  32. CLUJ, Colegiul Național “Avram Iancu” – 44 puncte
  33. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri – 41 puncte

 

Rezultatele primei editii

Componența echipelor participante la a treia etapă a concursului

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna – gazda primei etape

Profesor coordonator: Adrian Sandu

  1.  Claudia Benkȍ
  2.  Maria – Flavia Tăraș
  3.  Irina Păun

vs

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“

  1. Bianca Coțovanu
  2. Oana Lorena Ghiță
  3. Andreea Ioana Manea

Coordonator: Christian Voinescu

Moderator: Florin Ifrim, librăria Okian

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Unirea“   – gazda primei etape

  1. Mădălina Bălteanu
  2. Roxana Ursu
  3. Mădălin Penciu

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

vs

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“

  1. Georgiana-Alexandra Călitu
  2. Teodor Dăneț
  3. Rareș Horju

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

Moderator: Mihail Vakulovski, libraria Humanitas Brașov

_____________________________________________________________

BUCUREȘTI

Colegiul Național „I.L.Caragiale“     – gazda primei etape

  1. Ruxandra Gîdei
  2. Ioana Robu
  3. Ana-Maria Miron

Profesor coordonator: Delia Dumitriu

vs

Colegiul German „Goethe“

  1. Felicia Nițu
  2. Maria Matache
  3. Ioel Giger

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

Moderator: Anca Lăcătuș, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Grigore Moisil“  – gazda primei etape

  1. Bianca Panait
  2. Valentina Palade
  3. Andreea Sandu
  4. Maria Niță (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

vs

Colegiul Național „Tudor Vianu“ 

  1. Ana Sabina Dumitrache
  2. Vlad Marchidanu
  3. Andrei Marin
  4. Alexandra Ciupan (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Anca Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Spiru Haret“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Andronic
  2. Daria Surpețeanu
  3. Raluca Ioana Biță
  4. Alexandra Nicolae (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Valentina Bilcea

vs

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“

  1. Andra Păun
  2. Diana Dumitru
  3. Radu Zabudnenco

Profesori coordonatori: Valentina Liurcă și Oana Midache

Moderator: Dan Flonta, editura Humanitas

______________________________________________________________

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr – gazda primei etape

  1. Maria Alexandra Piper
  2. Lucian Mihail Florescu
  3. Iulia Ingrid Niculăiț

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

vs

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Mara Ciuntu
  2. Gabriela Doțe
  3. Cătălina Bursuc

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu și Paula Riegler

Moderator: Marieva Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

BUZĂU

Colegiul Național Mihai Eminescu – gazda primei etape

  1. Aida Roșca
  2. Ramona Dobrotă
  3. Răzvan Enache
  4. Alexandra Chircă (rezervă)
  5. Ștefania Munteanu (rezervă)

Profesor coordonator: Mihaela Nicolae și Liliana Mihalcea

vs

Colegiul Național B.P. Hașdeu – gazda primei etape

  1. Roxana Elena Iancu
  2. Carmen Andreea Băjănaru
  3. Diana Mândruță-Tănăsescu
  4. Laura Gheorghe (rezervă)

Profesor coordonator: Alina Dinu și Gabriela Șerbu

Moderator: Andrei Aivănoaei, editura Humanitas

______________________________________________________________

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“  – gazda primei etape

  1. Mara Oniga
  2. Daniel Rusu
  3. Delia Răduțiu

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

vs

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Maria Chiorean
  2. Giorgia Cociș
  3. Nona Pop

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, libraria Humanitas Cluj

______________________________________________________________

Colegiul Național „Avram Iancu“ – gazda primei etape

  1. Leon Ghiță
  2. Horea Botoc
  3. Andrei Bindea

Profesor coordonator: Alina Popa

vs

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Ionel Farago
  2. Vlad Popescu
  3. Mara Spătaru

Profesor coordonator: Smaranda Graur și Cristina Croitoru

Moderator: Andrei Pintea, librăria Humantas Cluj

_______________________________________________________________

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri – gazda primei etape

  1. Daniel Deaconescu
  2. Corina Chiriac
  3. Maria Molocea
  4. Ecaterina Necula (rezervă)

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

vs

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Alexandra Stoica
  2. Raluca Matei
  3. Maria Zaharia
  4. Ioana Bugeac (rezervă)

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Ramona Neagu, libraria Humanitas Galați

______________________________________________________________

IAȘI

Colegiul Național Iași

  1. Ioana Iliescu
  2. Mara Ciornohuz
  3. Ramon Iancu

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Andreea Dascălu, libraria Humanitas Iași

______________________________________________________________

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“ – gazda primei etape

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

  1. Ștefania Buciuman
  2. Giorgiana Heredea
  3. Alexandra Haita

vs

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Andrada Mardale
  2. Diana Torj
  3. Alexandra Torjoc

Profesor coordonator: Alina Trif si Simona Tatar

Moderator: Orsolya Bogdan, libraria Humanitas Oradea

________________________________________________________________

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Ruxandra Mîndru
  2. Ștefan Lujinschi
  3. Radu Gogoana

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

vs

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Moderator: Dragos Vatra, libraria Humanitas Piatra Neamț

_________________________________________________________________

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ – gazda primei etape

Profesor coordonator: Geanina Oprea

  1. Cătălina Proteasa
  2. Daria Anoaica
  3. Elena Bianca Ion

vs

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Karina Bianca Moraru
  2. Elena Roxana Vlad
  3. Maria Irina Drăghici

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, libraria Humanitas Rm. Vâlcea

_________________________________________________________________

SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“ – gazda primei etape

  1. Matei Cristian
  2. Camelia Oprea
  3. Octavia Ciora

Profesor coordonator: Simona Radu

vs

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Oana Negrilă
  2. Teodora Bratu
  3. Ioana Măierean

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

 

 

Moderator: Anca Nedelcu, libraria Humanitas Sibiu

________________________________________________________________

TIMIȘOARA

Colegiul Național Bănățean – gazda primei etape

Profesor coordonator: Petru Balica

  1. Tudor Iureș
  2. Anca Gheorghiu
  3. Răzvan Muthi
  4. Mihaela Gogoseanu (rezervă)

vs

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ 

  1. Andrei Ancuța
  2. Ștefania Hrincu
  3. Mara Sferidan

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Moderator: Stelian Bobarsc

________________________________________________________________

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Daniel Drondu
  2. Adina Colhon
  3. Andreea Mihoc

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

vs

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Moderator: Cristi Vicol, librăria Cartea de Nisip, Timisoara

A cincea ediție a concursului, 2015-2016

Clasamentul după etapa a doua a celei de-a cincea ediții

1. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” – 48 puncte

2 BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“– 47 puncte

2 TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 47 puncte

2 IAȘI, Colegiul„Național“ –47 puncte

3 CLUJ, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 46 puncte

3 BUCUREȘTI, Colegiul German“Goethe” – 46 puncte

4 ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu”– 45 puncte

5 BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret” – 44 puncte

5 BUZĂU, Colegiul Național „B.P. Hasdeu“ – 44 puncte

6 TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean– 42 puncte

6 BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“– 42 puncte

6 TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“– 42 puncte

7 BUZĂU, Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – 41 puncte

7 BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“– 41 puncte

7 BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai”– 41 puncte

8 GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri”– 40 puncte

8 SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” – 40 puncte

8 BRAȘOV, Colegiul Național „Grigore Moisil“ – 40 puncte

8 RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național“Alexandru Lahovari” – 40 puncte

9 BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“– 39 puncte

10 BUCUREȘTI, Colegiul Național“I.L.Caragiale”– 38puncte

10 CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu”– 38 puncte

11 PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional“Calistrat Hogaş“– 37 puncte

11 PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național“Petru Rareş“– 37 puncte

12 TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“– 35 puncte

12 SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” – 35 puncte

13 BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” – 34 puncte

13 GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri”– 34 puncte

14 RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național“Mircea cel Bătrân“– 33 puncte

14 BRAȘOV, Colegiul Național „Unirea“ – 33 puncte

15 ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“– 31 puncte

16 BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri – 28 puncte

16CLUJ, Colegiul Național “Avram Iancu” – 28 puncte

A cincea ediție a concursului, 2015-2016

Componența echipelor înscrise în a doua etapă a ediției a cincea

BRAȘOV

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“ – gazda etapei

  1. Bianca Coțovanu
  2. Oana Lorena Ghiță
  3. Andreea Ioana Manea

Coordonator: Christian Voinescu

vs

Colegiul Național „Andrei Șaguna –

  1.  Claudia Benkȍ
  2.  Maria – Flavia Tăraș
  3.  Raluca – Ileana Ursu

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Moderator: Florin Ifrim, librăria Okian

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Unirea“   – gazda etapei

  1. Mădălina Bălteanu
  2. Roxana Ursu
  3. Mădălin Penciu

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

vs

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“

  1. Georgiana-Alexandra Călitu
  2. Teodor Dăneț
  3. Rareș Horju

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

Moderator: Mihail Vakulovski, libraria Humanitas Brașov

_____________________________________________________________

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda etapei

  1. Felicia Nițu
  2. Maria Matache
  3. Ioel Giger

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

vs

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Ruxandra Gîdei
  2. Ioana Robu
  3. Ana-Maria Miron

Profesor coordonator: Delia Dumitriu

Moderator: Anca Lăcătuș, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Tudor Vianu“  gazda etapei

  1. Alexandra Ciupan
  2. Vlad Marchidanu
  3. Andrei Marin
  4. Sabina Dumitrache (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Stoica

vs

Colegiul Național „Grigore Moisil“  –

  1. Maria Niță
  2. Valentina Palade
  3. Andreea Sandu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

Moderator: Anca Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“ – gazda etapei

  1. Andra Păun
  2. Diana Dumitru
  3. Radu Zabudnenco

Profesori coordonatori: Valentina Liurcă și Oana Midache

vs

Colegiul Național „Spiru Haret“ Alexandra Andronic

  1. Daria Surpețeanu
  2. Raluca Ioana Biță
  3. Gloria Mihăilă (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Valentina Bilcea

Moderator: Dan Flonta, editura Humanitas

______________________________________________________________

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“ – gazda etapei

  1. Patricia Petre
  2. Gabriela Doțe
  3. Cătălina Bursuc
  4. Mara Ciuntu (rezervă)

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu și Paula Riegler

vs

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr

  1. Maria Alexandra Piper
  2. Lucian Florescu
  3. Iulia Ingrid Niculăiț

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

Moderator: Marieva Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

BUZĂU

Colegiul Național B.P. Hașdeu – gazda etapei

  1. Mădălina Popescu
  2. Ioana Dogaru
  3. Carmen Andreea Băjănaru
  4. Mara Georgescu (rezervă)
  5. Roxana Iancu (rezervă)

Profesor coordonator: Alina Dinu și Gabriela Șerbu

vs

Colegiul Național Mihai Eminescu

  1. Nicoleta Chioveanu
  2. Cristina Gheorghe
  3. Lorena Bălan
  4. Aida Roșca (rezervă)

Profesor coordonator: Mihaela Nicolae și Liliana Mihalcea

Moderator: Andrei Aivănoaei, editura Humanitas

______________________________________________________________

CLUJ

Colegiul Național „Emil Racoviță“ – gazda etapei

  1. Maria Chiorean
  2. Giorgia Cociș
  3. Nona Pop

Profesor coordonator: Monica Columban

vs

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ 

  1. Mara Oniga
  2. Delia Răduțiu
  3. Daniel Rusu

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, libraria Humanitas Cluj

______________________________________________________________

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“ – gazda etapei

  1. Ionel Farago
  2. Vlad Popescu
  3. Mara Spătaru

Profesor coordonator: Smaranda Graur și Cristina Croitoru

vs

Colegiul Național „Avram Iancu“

  1. Ciprian Bodea
  2. Horea Botoc
  3. Leon Ghita

Profesor coordonator: Alina Popa

Moderator: Andrei Pintea, librăria Humantas Cluj

_______________________________________________________________

GALAȚI

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“ – gazda etapei

  1. Alexandra Stoica
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman
  4. Ana Hamza (rezervă)

Profesor coordonator: Daniela Nistor

vs

Colegiul Național „Costache Negri

  1. Valentina Cerbu
  2. Corina Chiriac
  3. Ecaterina Necula
  4. Alexandru Dragomir (rezervă)

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Moderator: Ramona Neagu, libraria Humanitas Galați

______________________________________________________________

IAȘI

Colegiul Național Iași

  1. Ioana Iliescu
  2. Mara Ciornohuz
  3. Ramon Iancu

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Andreea Dascălu, libraria Humanitas Iași

______________________________________________________________

ORADEA

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda etapei

  1. Andrada Mardale
  2. Diana Torj
  3. Alexandra Torjoc

Profesor coordonator: Alina Trif si Simona Tatar

vs

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

  1. Ștefania Buciuman
  2. Giorgiana Heredea
  3. Alexandra Haita

Moderator: Orsolya Bogdan, libraria Humanitas Oradea

________________________________________________________________

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“ – gazda etapei

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

vs

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Ruxandra Mîndru
  2. Amalia Popa
  3. Radu Gogoana

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

 

Moderator: Dragos Vatra, libraria Humanitas Piatra Neamț

_________________________________________________________________

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“ – gazda primei etape

  1. Karina Bianca Moraru
  2. Elena Roxana Vlad
  3. Maria Irina Drăghici

Profesor coordonator: Amalia Istrate

vs

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“

Profesor coordonator: Geanina Oprea

  1. Cătălina Proteasa
  2. Daria Anoaica
  3. Elena Bianca Ion

Moderator: Isabelle Teodorescu, libraria Humanitas Rm. Vâlcea

_________________________________________________________________

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“ – gazda etapei

  1. Oana Negrilă
  2. Teodora Bratu
  3. Ioana Măierean

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

vs

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“

  1. Matei Cristian
  2. Camelia Oprea
  3. Octavia Ciora

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Anca Nedelcu, libraria Humanitas Sibiu

________________________________________________________________

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“  – gazda etapei

  1. Andrei Ancuța
  2. Ștefania Hrincu
  3. Mara Sferidan

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

vs

Colegiul Național Bănățean

Profesor coordonator: Petru Balica

  1. Tudor Iureș
  2. Anca Gheorghiu
  3. Foana Darius
  4. Mihaela Gogoseanu (rezervă)

Moderator: Stelian Bobarsc

___________________________________________________________________

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda  etapei

  1. Denis-Patrick Odagiu
  2. Adina Colhon
  3. Ovidiu-Gavril Pop
  4. Andreea Mihoc (rezervă)

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

vs

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Moderator: Cristi Vicol, librăria Cartea de Nisip, Timisoara

A cincea ediție a concursului

Rezultatele primei etape a celei de-a cincea ediții

1.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“– 24 puncte

1.BUCUREȘTI, Colegiul Național“I.L.Caragiale”– 24 puncte

1.BUZĂU, Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – 24 puncte

1.CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” – 24 puncte

1.CLUJ, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 24 puncte

1.ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu”– 24 puncte

1.TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 24 puncte

1.IAȘI, Colegiul„Național“ – 24 puncte

2.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret” – 23 puncte

2.BUCUREȘTI, Colegiul German“Goethe” – 23 puncte

2.TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean– 23 puncte

3.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai”– 22 puncte

3. BUZĂU, Colegiul Național „B.P. Hasdeu“ – 22 puncte

3. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu”– 22 puncte

3. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri”– 22 puncte

3. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal”–  22 puncte

3. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 22 puncte

4. BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” – 21 puncte

4. BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“– 21 puncte

4. BRAȘOV, Colegiul Național „Grigore Moisil“ – 21 puncte

4. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național“Alexandru Lahovari” – 21 puncte

4. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional“Calistrat Hogaş“– 21 puncte

5. BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“– 19 puncte

6. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri – 18 puncte

6. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“– 18 puncte

6. GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri”– 18 puncte

6. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național“Mircea cel Bătrân“– 18 puncte

6. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“– 18 puncte

7. ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“– 17 puncte

7. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național“Petru Rareş“– 17 puncte

7. SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” –  17 puncte

8. BRAȘOV, Colegiul Național „Unirea“ – 15 puncte

8. CLUJ, Colegiul Național “Avram Iancu” – 15 puncte

 

A cincea ediție a concursului

Prima etapă are loc sâmbătă, 5 decembrie, în toată țara.

Sâmbătă, 5 decembrie, are loc prima etapă a ediției a cincea a Concursului Humanitas în licee. Andrei Cornea si Marieva Ionescu sunt creatorii celor 24 de întrebari la care vor raspunde elevii.
Bibliografia pentru această primă etapă a fost „Uimitoarea istorie a lui Șabbatai Mesia“ de Andrei Cornea și „Dumnezeu, Iahve, Allah“ de Katia Mrowiec, Michel Kubler și Antoine Sfeir.

A cincea ediție a concursului

Componența echipelor înscrise în prima etapă a ediției a cincea

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna – gazda primei etape

Profesor coordonator: Adrian Sandu

  1.  Claudia Benkȍ
  2.  Maria – Flavia Tăraș
  3.  Raluca – Ileana Ursu

vs

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“

  1. Bianca Coțovanu
  2. Oana Lorena Ghiță
  3. Andreea Ioana Manea

Coordonator: Christian Voinescu

Moderator: Florin Ifrim, librăria Okian

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Unirea“   – gazda primei etape

  1. Mădălina Bălteanu
  2. Roxana Ursu
  3. Mădălin Penciu

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

vs

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“

  1. Georgiana-Alexandra Călitu
  2. Teodor Dăneț
  3. Rareș Horju

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

Moderator: Mihail Vakulovski, libraria Humanitas Brașov

_____________________________________________________________

BUCUREȘTI

Colegiul Național „I.L.Caragiale“     – gazda primei etape

  1. Ruxandra Gîdei
  2. Ioana Robu
  3. Ana-Maria Miron

Profesor coordonator: Delia Dumitriu

vs

Colegiul German „Goethe“

  1. Felicia Nițu
  2. Maria Matache
  3. Ioel Giger

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

Moderator: Anca Lăcătuș, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Grigore Moisil“  – gazda primei etape

  1. Maria Niță
  2. Valentina Palade
  3. Andreea Sandu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

vs

Colegiul Național „Tudor Vianu“ 

  1. Alexandra Ciupan
  2. Vlad Marchidanu
  3. Andrei Marin
  4. Sabina Dumitrache (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Anca Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Spiru Haret“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Andronic
  2. Daria Surpețeanu
  3. Raluca Ioana Biță
  4. Gloria Mihăilă (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Valentina Bilcea

vs

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“

  1. Andra Păun
  2. Diana Dumitru
  3. Radu Zabudnenco

Profesori coordonatori: Valentina Liurcă și Oana Midache

Moderator: Dan Flonta, editura Humanitas

______________________________________________________________

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr – gazda primei etape

  1. Maria Alexandra Piper
  2. Lucian Florescu
  3. Maria Irina Crivăț
  4. Alexandra Athanasovici (rezervă)

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

vs

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Patricia Petre
  2. Gabriela Doțe
  3. Cătălina Bursuc
  4. Mara Ciuntu (rezervă)

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu și Valentin Chesaru

Moderator: Marieva Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

BUZĂU

Colegiul Național B.P. Hașdeu – gazda primei etape

  1. Mădălina Popescu
  2. Ioana Dogaru
  3. Diana Mândruță-Tănăsescu

Profesor coordonator: Alina Dinu și Gabriela Șerbu

vs

Colegiul Național Mihai Eminescu

  1. Nicoleta Chioveanu
  2. Cristina Gheorghe
  3. Lorena Bălan
  4. Aida Roșca (rezervă)

Profesor coordonator: Mihaela Nicolae și Liliana Mihalcea

Moderator: Andrei Aivănoaei, editura Humanitas

______________________________________________________________

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“  – gazda primei etape

  1. Mara Oniga
  2. Toma Căciulă
  3. Mădălina Ioana Pașca

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

vs

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Maria Chiorean
  2. Giorgia Cociș
  3. Nona Pop

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, libraria Humanitas Cluj

______________________________________________________________

Colegiul Național „Avram Iancu“ – gazda primei etape

  1. Ciprian Bodea
  2. Horea Botoc
  3. Paul Helmer

Profesor coordonator: Alina Popa

vs

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

Profesor coordonator: Smaranda Graur

Moderator: Andrei Pintea, librăria Humantas Cluj

_______________________________________________________________

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri – gazda primei etape

  1. Valentina Cerbu
  2. Corina Chiriac
  3. Ecaterina Necula
  4. Alexandru Dragomir (rezervă)

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

vs

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Alexandra Stoica
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman
  4. Ana Hamza (rezervă)

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Ramona Neagu, libraria Humanitas Galați

______________________________________________________________

IAȘI

Colegiul Național Iași

  1. Ioana Iliescu
  2. Mara Ciornohuz
  3. Ramon Iancu

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Andreea Dascălu, libraria Humanitas Iași

______________________________________________________________

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“ – gazda primei etape

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

  1. Ștefania Buciuman
  2. Giorgiana Heredea
  3. Alexandra Haita

vs

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Andrada Mardale
  2. Diana Torj
  3. Alexandra Torjoc

Profesor coordonator: Alina Trif si Simona Tatar

Moderator: Orsolya Bogdan, libraria Humanitas Oradea

________________________________________________________________

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Ruxandra Mîndru
  2. Ștefan Lujinschi
  3. Radu Gogoana

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

vs

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Denisa Grigoraș
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Moderator: Dragos Vatra, libraria Humanitas Piatra Neamț

_________________________________________________________________

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ – gazda primei etape

Profesor coordonator: Geanina Oprea

  1. Cătălina Proteasa
  2. Daria Anoaica
  3. Elena Bianca Ion

vs

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Karina Bianca Moraru
  2. Elena Roxana Vlad
  3. Maria Irina Drăghici

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, libraria Humanitas Rm. Vâlcea

_________________________________________________________________

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“ – gazda primei etape

  1. Oana Negrilă
  2. Teodora Bratu
  3. Ioana Măierean

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

vs

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“

  1. Matei Cristian
  2. Camelia Oprea
  3. Octavia Ciora

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Anca Nedelcu, libraria Humanitas Sibiu

________________________________________________________________

TIMIȘOARA

Colegiul Național Bănățean – gazda primei etape

Profesor coordonator: Petru Balica

  1. Tudor Iureș
  2. Anca Gheorghiu
  3. Foana Darius
  4. Mihaela Gogoseanu (rezervă)

vs

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ 

  1. Andrei Ancuța
  2. Ștefania Hrincu
  3. Mara Sferidan

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Moderator: Stelian Bobarsc

________________________________________________________________

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva   – gazda primei etape

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Componența urmează să fie anunțată

vs

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“

  1. Denis-Patrick Odagiu
  2. Adina Colhon
  3. Ovidiu-Gavril Pop
  4. Andreea Mihoc (rezervă)

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

Moderator: Cristi Vicol, librăria Cartea de Nisip, Timisoara

A cincea ediție a concursului

Regulamentul ediției a cincea a concursului, 2015-2016

Regulamentul de organizare şi desfăşurare a celei de-a cincea ediţii a Concursului Humanitas în licee. Un concurs de cultură generală.

ORGANIZATORI

Concursul este organizat de Grupul Humanitas împreună cu liceele care se vor înscrie în competiţie până la 1 octombrie 2015. Din partea editurii, concursul este coordonat de Andrei Aivănoaei, email: andrei.aivanoaei@humanitas.ro, telefon: 0727 584 060, iar din partea liceelor înscrise, de profesorii coordonatori. Înscrierile se fac la adresa andrei.aivanoaei@humanitas.ro

PARTICIPANŢI

În competiţie s-au înscris până în acest moment 34 de licee din 12 oraşe (8 licee din Bucureşti, 4 din Timișoara, 4 din Brașov și câte două din fiecare dintre oraşele: Cluj-Napoca, Galaţi, Oradea, Piatra Neamţ, Ploieşti, Râmnicu Vâlcea, Sibiu Iaşi și Buzău).

Lista cu toate liceele va fi completată integral începând cu 1 octombrie (data ultimei zile de înscriere)

 

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna – gazda primei etape

Profesor coordonator: Adrian Sandu

  1.  Claudia Benkȍ
  2.  Maria – Flavia Tăraș
  3.  Raluca – Ileana Ursu

vs

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“

  1. Bianca Coțovanu
  2. Oana Lorena Ghiță
  3. Andreea Ioana Manea

Coordonator: Christian Voinescu

Moderator: Florin Ifrim, librăria Okian

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Unirea“   – gazda primei etape

  1. Mădălina Bălteanu
  2. Roxana Ursu
  3. Mădălin Penciu

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

vs

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“

  1. Georgiana-Alexandra Călitu
  2. Teodor Dăneț
  3. Rareș Horju

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

Moderator: Mihail Vakulovski, libraria Humanitas Brașov

_____________________________________________________________

BUCUREȘTI

Colegiul Național „I.L.Caragiale“     – gazda primei etape

  1. Ruxandra Gîdei
  2. Ioana Robu
  3. Ana-Maria Miron

Profesor coordonator: Delia Dumitriu

vs

Colegiul German „Goethe“

  1. Felicia Nițu
  2. Maria Matache
  3. Ioel Giger

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

Moderator: Anca Lăcătuș, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Grigore Moisil“  – gazda primei etape

  1. Maria Niță
  2. Valentina Palade
  3. Andreea Sandu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

vs

Colegiul Național „Tudor Vianu“ 

  1. Alexandra Ciupan
  2. Vlad Marchidanu
  3. Andrei Marin
  4. Sabina Dumitrache (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Anca Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Spiru Haret“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Andronic
  2. Daria Surpețeanu
  3. Raluca Ioana Biță
  4. Gloria Mihăilă (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Valentina Bilcea

vs

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“

  1. Andra Păun
  2. Diana Dumitru
  3. Radu Zabudnenco

Profesori coordonatori: Valentina Liurcă și Oana Midache

Moderator: Dan Flonta, editura Humanitas

 

______________________________________________________________

 

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr – gazda primei etape

  1. Maria Alexandra Piper
  2. Lucian Florescu
  3. Maria Irina Crivăț
  4. Alexandra Athanasovici (rezervă)

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

vs

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Patricia Petre
  2. Gabriela Doțe
  3. Cătălina Bursuc
  4. Mara Ciuntu (rezervă)

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu și Valentin Chesaru

Moderator: Marieva Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

 

BUZĂU

Colegiul Național B.P. Hașdeu – gazda primei etape

  1. Mădălina Popescu
  2. Ioana Dogaru
  3. Diana Mândruță-Tănăsescu

Profesor coordonator: Alina Dinu și Gabriela Șerbu

vs

Colegiul Național Mihai Eminescu

  1. Nicoleta Chioveanu
  2. Cristina Gheorghe
  3. Lorena Bălan
  4. Aida Roșca (rezervă)

Profesor coordonator: Mihaela Nicolae și Liliana Mihalcea

Moderator: Andrei Aivănoaei, editura Humanitas

______________________________________________________________

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“  – gazda primei etape

  1. Mara Oniga
  2. Toma Căciulă
  3. Mădălina Ioana Pașca

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

vs

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Maria Chiorean
  2. Giorgia Cociș
  3. Nona Pop

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, libraria Humanitas Cluj

______________________________________________________________

 

Colegiul Național „Avram Iancu“ – gazda primei etape

  1. Ciprian Bodea
  2. Horea Botoc
  3. Paul Helmer

Profesor coordonator: Alina Popa

vs

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

Profesor coordonator: Smaranda Graur

Moderator: Andrei Pintea, librăria Humantas Cluj

_______________________________________________________________

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri – gazda primei etape

  1. Valentina Cerbu
  2. Corina Chiriac
  3. Ecaterina Necula
  4. Alexandru Dragomir (rezervă)

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

vs

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Alexandra Stoica
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman
  4. Ana Hamza (rezervă)

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Ramona Neagu, libraria Humanitas Galați

______________________________________________________________

 

IAȘI

Colegiul Național Iași

  1. Ioana Iliescu
  2. Mara Ciornohuz
  3. Ramon Iancu

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Andreea Dascălu, libraria Humanitas Iași

______________________________________________________________

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“ – gazda primei etape

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

  1. Ștefania Buciuman
  2. Giorgiana Heredea
  3. Alexandra Haita

vs

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Andrada Mardale
  2. Diana Torj
  3. Alexandra Torjoc

Profesor coordonator: Alina Trif si Simona Tatar

Moderator: Orsolya Bogdan, libraria Humanitas Oradea

________________________________________________________________

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Ruxandra Mîndru
  2. Ștefan Lujinschi
  3. Radu Gogoana

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

vs

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Denisa Grigoraș
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Moderator: Dragos Vatra, libraria Humanitas Piatra Neamț

_________________________________________________________________

RÂMNICU VÂLCEA

 

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ – gazda primei etape

Profesor coordonator: Geanina Oprea

  1. Cătălina Proteasa
  2. Daria Anoaica
  3. Elena Bianca Ion

vs

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Karina Bianca Moraru
  2. Elena Roxana Vlad
  3. Maria Irina Drăghici

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, libraria Humanitas Rm. Vâlcea

_________________________________________________________________

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“ – gazda primei etape

  1. Oana Negrilă
  2. Teodora Bratu
  3. Ioana Măierean

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

vs

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“

  1. Matei Cristian
  2. Camelia Oprea
  3. Octavia Ciora

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Anca Nedelcu, libraria Humanitas Sibiu

________________________________________________________________

 

TIMIȘOARA

Colegiul Național Bănățean – gazda primei etape

Profesor coordonator: Petru Balica

  1. Tudor Iureș
  2. Anca Gheorghiu
  3. Foana Darius
  4. Mihaela Gogoseanu (rezervă)

vs

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ 

  1. Andrei Ancuța
  2. Ștefania Hrincu
  3. Mara Sferidan

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Moderator: Stelian Bobarsc

________________________________________________________________

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva   – gazda primei etape

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Componența urmează să fie anunțată

vs

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“

  1. Denis-Patrick Odagiu
  2. Adina Colhon
  3. Ovidiu-Gavril Pop
  4. Andreea Mihoc (rezervă)

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

Moderator: Cristi Vicol, librăria Cartea de Nisip, Timisoara

 

_________________________________________________________________

 

 

 

COMPONENŢA ECHIPELOR

Echipele înscrise în concurs sunt formate din câte trei elevi.

Echipele îşi pot schimba componenţa pe durata concursului, dar acest lucru va trebui anunţat cel mai târziu cu o săptămână înaintea noii etape.

DESFĂŞURAREA CONCURSULUI

  1. Locul desfăşurării competiţiei

Concursul va fi cu public şi se va desfăşura în sălile festive ale liceelor participante.

Gazda primei etape, care va avea loc pe 5 decembrie, va fi liceul care în ediția precedentă a găzduit doar o etapă din cele 3 existente. Astfel, în ediția de anul acesta, două dintre cele 3 etape vor avea loc în sala acestui liceu.

Pentru primele trei etape, rolul de gazdă va reveni alternativ celor două licee.

În cazul liceelor nou înscrise în concurs, gazda se va stabili în ordine alfabetică.

Finala, cea de-a patra etapă, va avea loc la Bucureşti.

 

  1. Publicul

Echipele pot fi însoţite de susţinători (colegi, părinţi, prieteni) veniţi la invitaţia concurenţilor şi a profesorilor coordonatori.

  1. Etapele și bibliografia concursului 

Concursul Humanitas între licee are patru etape. Toate liceele vor participa la primele trei etape.

La cea de-a patra etapă, finala, vor participa doar două licee, cele care au acumulat cel mai mare număr de puncte pe durata primelor trei etape.

Fiecare etapă are o temă:

  1. Etapa I – sâmbătă, 5 decembrie 2015 – Bibliografie: Uimitoarea istorie a lui Șabbatai Mesia de Andrei Cornea și Dumnezeu, Iahve, Allah de Katia Mrowiec, Michel Kubler si Antoine Sfeir.
  2. Etapa a II-a – Balcic – sâmbătă, 20 februarie 2016 – Bibliografie: Balcic. Micul paradis al României Mari de Lucian Boia.
  3. Etapa a III-a – Enescu – sâmbătă, 16 aprilie 2016 – Bibliografie: George Enescu – Viata si Opera de Noel Malcolm.
  4. Etapa a IV-a, FINALA – Regina Maria – sâmbătă, 11 iunie 2016 – Bibliografie : Maria, Regina României – volum îngrijit de Lucian Boia.

   4.  Întrebări şi jurizare

Vor fi puse câte 12 întrebări din fiecare tema fiecărei echipe în parte, pe rând.

Moderatorul primeşte de la editură întrebările şi răspunsurile într-un plic sigilat, care va fi deschis în faţa concurenţilor, a profesorilor coordonatori şi a publicului. In plic vor fi alte doua plicuri cu cele doua seturi de intrebari destinate celor doua echipe. Echipa gazda va alege unul dintre cele doua plicuri, cealalta echipa il va primi pe cel ramas.

Fiecare dintre cele 12 întrebări are un punctaj maxim de 2 puncte, care se primeşte dacă concurenţii dau răspunsul corect după citirea primei jumătăţi a întrebării. Dacă răspunsul corect este dat după lectura întregii întrebări, concurenţii primesc doar  un punct. Daca raspunsul este incorect dupa lectura intregii intrebari, concurentii nu primesc nici un punct.

Timpul de gandire este de 15 secunde pentru fiecare intrebare (respectiv jumatate de intrebare)

Intrebarile se refera strict la bibliografia primita de fiecare concurent, si au un singur raspuns posibil.

La finalul fiecărei etape se face un clasament bazat pe punctajul obţinut de fiecare echipă, care va fi publicat ulterior, alaturi de punctajele tuturor liceelor pe site-ul concursului

Primele două echipe, cele care vor acumula cel mai mare număr de puncte după primele patru etape, ajung în finală.

 Modele de întrebări

Întrebările vor fi de forma Cine sunt? , Ce sunt? după modelul de mai jos

Din Amintiri din „Junimea”
1.CINE SUNT?
•Sunt un membru al societăţii Junimea, sunt cel care îşi începea discursurile de la banchetele aniversare cu vorbele: „Originea «Junimii » se pierde în noaptea timpurilor.”
•Mi-am făcut studiile în Germania, de unde m-am întors cu planuri mari pentru România, iar corporaţiile studenţeşti de acolo mi-au fost model. Aş fi dorit să se alcătuiască un statut precis şi pentru societatea noastră, lucru care, spre necazul meu, nu s-a întâmplat.
•Eu însumi am fost un scriitor şi un om mai degrabă modest, dar meritul meu cel mai mare este că i-am ascultat cu atenţie pe cei din jur, că i-am îndemnat să scrie şi, mai ales, că i-am ajutat să publice.
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
•Sunt fiul unui important prozator al secolului 19.
•Sunt unul dintre cei cinci întemeietori ai societăţii literare Junimea. Prima mea întâlnire cu tânărul Titu Maiorescu, la acesta acasă, n-a fost prea reuşită, mi s-a părut un om arogant. Curând am devenit prieteni şi am ajuns să-l admir atât de mult, încât unii râdeau de mine, spunându-mi că nu recunosc decât doi oameni mari pe lume: pe Shakespeare şi pe Maiorescu.
•Sunt secretarul Junimii, redactorul revistei Convorbiri literare şi am scris, la bătrâneţe, amintirile legate de Junimea.
SUNT?…
(Răspuns: Iacob Negruzzi)
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebarii, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

  1. CE SUNT?
  • Timp de o săptămână am purtat numele de Ulpia sau chiar de Ulpia Traiană, apoi însă, cei care m-au botezat astfel mi-au schimbat numele: abuzul de latinisme în limbă, în literatură şi în nume proprii îi deranja, nu voiau, în ce priveşte numele meu, să cadă în aceeaşi greşeală.
    •Tot ce ţine de mine a avut un ritm săptămânal, iar în prima mea zi, la lectura unei traduceri din Shakespeare,   n-am dovedit prea mult simţ critic, deşi mai târziu tocmai spiritul critic m-a caracterizat.
    •Sunt o pagină importantă din cultura secolului 19. M-am născut oarecum de la sine, la Iaşi, cu ajutorul mai multor tineri care au devenit, foarte curând, buni prieteni între ei şi am arătat mereu mare interes pentru problemele actualităţii literare şi culturale.
    (dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
    •Am luat fiinţă în ultimele luni ale anului 1863 şi primele luni ale anului 1864.
    •Cei care m-au creat se numesc: Titu Maiorescu, Iacob Negruzzi, Vasile Pogor, Petre P. Carp şi Theodor Rosetti.
    •Şedinţele mele s-au desfăşurat mai întâi la Iaşi, apoi la Bucureşti, în casa lui Maiorescu. Cei mai importanţi scriitori români din secolul 19 m-au frecventat, la una din şedinţele mele s-a citit Luceafăruleminescian.
    •Sunt o societate literară cu nume tineresc.
    SUNT ?…
    (Răspuns: Junimea. Alte răspunsuri posibile: Societatea literară Junimea/ Cercul literar Junimea/ Gruparea Junimea.)
    (dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebării, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

 

ALTE PRECIZĂRI

Concursul poate fi întrerupt doar în caz de forţă majoră sau printr-o decizie a organizatorilor.
Participarea la acest concurs certifică acceptarea şi conformarea la prezentul regulament a tuturor participanţilor (concurenţi, public, moderatori, organizatori).

Regulamentul este obligatoriu pentru toţi participanţii la concurs. Organizatorii au dreptul de a modifica sau schimba regulamentul, cu anunţarea în prealabil a participanţilor.

A patra ediție a concursului

Colegiul Național Meșotă din Brașov câștigă a patra ediție a Concursului Humanitas în licee

Sâmbătă, 13 iunie, a avut loc finala celei de-a patra ediții a Concursului Humanitas în licee. C.N.Meșotă și  C.N. Andrei Șaguna, ambele din Brașov, s-au întâlnit în cea mai strânsă finală de până acum, încheiată cu scorul de 19 la 18 în favoarea meșotiștilor. Ei au avut de răspuns la 24 de întrebări concepute de Cătălin Cioabă, editorul cărții  Mărturii despre Eminescu pe care cele două echipe au avut-o de citit pentru finală.

Felicitări ambelor echipe pentru întreaga evoluție pe care au avut-o de la începutul ediției și până acum. Ne-am bucurat să-i cunoaștem pe cei de la Șaguna și să-i revedem pe cei de la Meșotă. Îi mulțumim, desigur, lui Andi Moisescu pentru încă un an alături de noi și celor doi invitați care au acordat premiile elevilor: Mircea Cărtărescu și Ioana Pârvulescu.

Image-3 Image-4 Image-6 Image-7 Image-8 Image-9 Image-10 Image-11 Image-12 Image-13 Image-14 Image-16 Image-17 Image-18 Image-19 Image-20 Image-21 Image-22 Image-23 Image-24 Image-26 Image-34 Image-35 Image-37 Image-40 Image-41 Image-44 Image-45 Image-46 Image-49 Image-50 Image-51 Image-52 Image-54 Image-56 Image-57 Image-60 Image-63 Image-64 Image-65 Image-66 Image-67 Image-68

A patra ediție a concursului

Marea Finală a Concursului Humanitas în licee, un concurs de cultură generală aflat la cea de-a patra ediție, va avea loc sâmbătă la ora 11.00

Sâmbătă, 13 iunie, la ora 11.00, cele două echipe finaliste ale Concursului Humanitas în licee vor fi faţă în faţă în ultima etapă care se va desfăşura în sala de conferințe a Institutului Cervantes. Fiţi susţinătorul uneia dintre cele două echipe într-un matineu inteligent, prezentat de Andi Moisescu. Trofeul şi premiul cel mare vor fi înmânate de scriitorul Mircea Cărtărescu.

 

După alte trei etape în care au acumulat cele mai multe puncte, Colegiile Naţionale „Andrei Șaguna“ și „Dr. Ioan Meşotă“ din Brașov au ajuns în marea Finală a Concursului Humanitas în licee. Au fost cele mai bune echipe din 32 de licee, din 11 oraşe.

 

Tema finalei este Eminescu. Întrebările pe care le vor primi cele două echipe sâmbătă au fost concepute de Cătălin Cioabă, autor Humanitas şi editor al volumului Mărturii despre Eminescu, pe care echipele l-au avut în bibliografie și care strânge amintiri despre Eminescu așa cum au fost consemnate de contemporanii săi.

 

La câteva săptămâni după moartea lui Mihai Eminescu, în numărul din 7 iulie 1889, revista Familia lansa un apel către cei care l-au cunoscut: „Scrieţi amintiri!“ Astfel de îndemnuri s-au repetat de nenumărate ori în revistele vremii, chiar şi după 1900, deci la distanţă de decenii. Şi – după cât se pare – ele nu au fost în zadar, căci, până către anii ’20 ai secolului trecut, au continuat să apară noi mărturii despre Eminescu, „aşa cum a fost“: ca prieten, coleg de şcoală, de redacţie, ca publicist al vremii. Aceste amintiri ale contemporanilor au fost apoi, de-a lungul secolului trecut, antologate în diferite volume. Selecţia din Mărturii despre Eminescu a pornit de la ele şi a căutat să reconstruiască totalitatea acestor texte, deoarece şi astăzi, cred, amintirile despre Eminescu se cer nu doar retipărite ca atare, dar şi readunate laolaltă, organizate din nou într-un ansamblu coerent, care să cuprindă tot ceea ce s-a scris – semnificativ – de către cei care l-au cunoscut. (Cătălin Cioabă, prefața volumului)

 

Elevii finalişti şi spectatorii se vor bucura de frumuseţea întrebărilor-poveste. Indiciile din prima parte a întrebării ţin de specificul cărţii, al unor personaje sau concepte esenţiale, iar un răspuns primit după citirea lor este răsplătit cu două puncte. Din ce în ce mai numeroase şi mai clare, indiciile din a doua parte aduc un singur punct.

 

Cea de-a patra ediţie a concursului Humanitas în licee s-a derulat pe parcursul anului şcolar 2014-2015 şi a avut până acum trei etape cu o bibliografie Humanitas. Pentru prima etapă, Brătienii, întrebările au plecat de la volumul Din viața familiei Ion C.Brătianu de Sabina Cantacuzino şi au fost create de Oana Bârna, redactorul cărții; pentru a doua etapă, Clinamen, întrebările au fost concepute de Marieva Ionescu, redactor Humanitas, pornind de la volumul Clinamen. Cum a început Renașterea de Stephen Greenblatt; pentru cea de-a treia, Jurnalul de la Păltiniș, autorul întrebărilor a fost Gabriel Liiceanu, iar cărțile din bibliografie au fost Jurnalul de la Păltiniș de Gabriel Liiceanu și Jurnal filozofic de Constantin Noica. Concursul s-a desfăşurat cu public, în cele trei etape de calificare rolul de gazdă revenindu-i fiecăruia dintre licee, prin rotaţie.

 

Le mulţumim directorilor liceelor, profesorilor coordonatori, elevilor înscrişi în concurs şi librarilor moderatori pentru că au făcut posibil acest proiect.

A patra ediție a concursului

Rezultatele și clasamentul la finalul editiei a patra a concursului

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – 72puncte – merge în finală

2.BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“ – 71 puncte – merge în finală

3. ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 69 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret”  – 66 puncte

4. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” –  66 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 66 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 66 puncte

5. GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 62 puncte

5.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“ – 62 puncte

6. TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 61 puncte

6. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 61 puncte

7.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 60 puncte

7. BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 60 puncte

8. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  59 puncte

8. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“ – 59 puncte

8. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 59 puncte

9. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 57 puncte

10. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 56 puncte

11. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 54 puncte

12. BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 52 puncte

13.ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 51 puncte

14. BRAȘOV, Colegiul Național „Unirea“ – 50 puncte

14. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 50 puncte

15. IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ –  49 puncte

16. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 48 puncte

16. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 48puncte

17. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 46 puncte

17. IAȘI, Colegiul „Național“ – 46 puncte

18. BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” –  43 puncte

19. PLOIEȘTI, Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – 42 puncte

20. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri –  41 puncte

21. BRAȘOV, Colegiul Național „Grigore Moisil“ – 40 puncte

22.SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” –  39 puncte

A patra ediție a concursului

Etapa a treia a celei de-a patra ediții va avea loc în toată țara sâmbătă, 25 aprilie, ora 10:00

Cea de-a treia etapă a concursului, Jurnalul de la Păltiniș, se va desfășura în toată țara sâmbătă, 25 aprilie, la ora 10:00. Copiii vor răspunde întrebărilor concepute de Gabriel Liiceanu după bibliografia „Jurnalul de la Păltiniș“ și „Jurnalul filozofic“ al lui Constantin Noica.

Este etapa la finalul căreia vom cunoaște finaliștii acestei ediții. Le dorim succes tuturor echipelor participante și revenim cu vești noi după încheierea etapei.

A patra ediție a concursului

Componenta echipelor înscrise în etapa a treia a ediției a patra

BRAȘOV

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“– gazda etapei

  1. Mara Alexandra Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Laura Stanciu

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

VS

Colegiul Național „Andrei Șaguna“

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Victoria Ciociu
  3. Ioana Bodean

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov

———————————————————————————————————————-

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“– gazda  etapei

  1. Robert Theodor Danet
  2. Elisabeta Voinescu
  3. Oana Mihaela Atanasiu

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

VS

Colegiul Național „Unirea“

  1. Miruna Luchian
  2. Mădălina Bălteanu
  3. Ana Maria Moldovan

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

Moderator: Irina Brânzea, librar, Libraria Humanitas, Brașov

 

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“– gazda  etapei

  1. Felicia Nițu
  2. Ioana Rotileanu
  3. Ioel Giger

Profesori coordonatori: Ramona Pap

VS

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr

  1. Lucian Florescu
  2. Maria Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

Moderator: Marieva Ionescu, editura Humanitas

————————————————————————————————————————————-

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“– gazda  etapei

  1. Andrei Mihai Gherghel
  2. Mădălina Mihaela Pleșea
  3. Andreea Alina Vasile

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Doina Despa

VS

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. Valentina Palade
  2. Laurențiu Scarlat
  3. Maria Niță

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

Moderator: Silviu Nicolae, editura Humanitas

————————————————————————————————————————————–

Colegiul Național „Tudor Vianu“ – gazda primei etape

  1. Daria Donovetsky
  2. Alexandru Mihai Ionescu
  3. Eduard Poesina

Profesor coordonator: Ioana Stoica

VS

Colegiul Național „Spiru Haret“

  1. Victor Istrate
  2. Ana-Maria Barbareso
  3. Daniela Maria Călin
  4. Daniel Niculae (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

Moderator: Dan Flonta, editura Humanitas

—————————————————————————————————————————————-

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“– gazda  etapei

  1. Patricia Petre
  2. Laura Mestereaga
  3. Catalina Penu

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu

VS

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Cristina Dragne
  2. Ana Maria Matias
  3. Diana Brebenel

Profesor coordonator: Mioara Colțea

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

CLUJ

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Maria Chiorean
  2. Nona Pop
  3. Giorgia Cociș

Profesor coordonator: Monica Columban

VS

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ – gazda  etapei

  1. Cătălina Fat
  2. Alina Moga
  3. Rareș Crișan

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas, Cluj

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

GALAȚI

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Cătălina Coman
  2. Ștefan Voicu
  3. Teodora Vaman
  4. Simona Monea (rezervă)

Profesor coordonator: Daniela Nistor

VS

Colegiul Național „Costache Negri– gazda  etapei

  1. Corina Chiriac
  2. Costel Gheorghiu
  3. Cristina Tarbuc
  4. Ana Maria Bratovianu ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

IAȘI

Colegiul Național Iași – gazda  etapei

  1. Ramon Iancu
  2. Ioana Iliescu
  3. Andrei Serghei

Profesor coordonator: Antonina Bliort

VS

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Adina Iftimie
  2. Dragoș Bandac
  3. Tano Fattah

Profesor coordonator: Simona Manu

Moderator: Andreea Dascalu, librar, Librăria Humanitas din centrul comercial Felicia, Iași

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

ORADEA

Colegiul Național „Mihai Eminescu“– gazda  etapei

  1. Nicoleta Ungur
  2. Simina Pîrv
  3. Răzvan Crișan

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

VS

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Ștefania Buciuman

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“– gazda  etapei

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

VS

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Teofana Bogdan
  2. Andra Rotariu
  3. Camelia Angheluș

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

PLOIEȘTI

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“ – gazda  etapei

  1. Bianca Dobre
  2. Anca Irimia
  3. Ioana Miu

Profesor coordonator: Irina Săvuță

VS

Liceul de Artă „Carmen Sylva“

  1. Alexandra Reitu
  2. Cristiana Constantinescu
  3. Andra Tigau

Profesor coordonator: Anca Florescu

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“– gazda  etapei

  1. Daria Anoaica
  2. Cosmina Mihai
  3. Bianca Zugravu

Profesor coordonator: Cristian Cotoarbă

VS

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Maria Irina Draghici
  2. Stefania Rosca
  3. Cosmina Chelcea

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas, Râmnicu Vâlcea

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“– gazda  etapei

  1. Cristian Matei
  2. Mihai Carabulea
  3. Camelia Oprea

Profesor coordonator: Simona Radu

VS

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Robert Bădilă
  2. Alexandra Lupp
  3. Laura Săvuțiu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

Moderator: Mariciana Moiș, librar, Librăria Humanitas , Sibiu

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda  etapei

  1. Andrei Bulzan
  2. Ștefania Hrincu
  3. Maria Iacobici

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

VS

Colegiul Național Bănățean 

  1. Anca Gheorghiu
  2. Darius-Fabian Foană
  3. Tudor Iureș

Profesor coordonator: Anița Cornel

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

 

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“– gazda  etapei

  1. Andreea Teban
  2. Ștefan Iarca
  3. Vlas Surdea-Hernea

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

VS

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Moderator: Stelian Bobarsc

A patra ediție a concursului

Clasamentul la finalul etapei a doua a ediției a patra.

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – 48puncte

1. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret”  – 48 puncte

2.BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“ – 47 puncte

2. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” –  47 puncte

3.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 46 puncte

3. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 46 puncte

3. TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 46 puncte

3. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 46 puncte

4. ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 45 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 45 puncte

5. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  44 puncte

5. GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 44 puncte

6. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“ – 43 puncte

7. IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ –  42 puncte

8. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 41 puncte

8. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 41 puncte

8. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 41 puncte

9. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 40 puncte

9. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 40puncte

10. BRAȘOV, Colegiul Național „Unirea“ – 39 puncte

10.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“ – 39 puncte

11.ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 38 puncte

11. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 38 puncte

11. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 38 puncte

11. IAȘI, Colegiul „Național“ – 38 puncte

12. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 37 puncte

13. BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 36 puncte

14. PLOIEȘTI, Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – 33 puncte

15. BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” –  32 puncte

16. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri –  31 puncte

17. BRAȘOV, Colegiul Național „Grigore Moisil“ – 30 puncte

18.SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” –  24 puncte

A patra ediție a concursului

Etapa a doua a celei de-a patra ediții, Renașterea, va avea loc sâmbătă, 14 februarie, ora 14:00.

Cea de-a doua etapă a ediției a patra a Concursului Humanitas în licee va avea loc sâmbătă, 14 februarie, la ora 14:00. Tema etapei este Renașterea, iar bibliografia este Clinamen. Cum a început Renașterea de Stephen Greenblatt.

Întrebările au fost concepute de Marieva Ionescu, redactor Humanitas.

A patra ediție a concursului

Componența echipelor înscrise în cea de-a doua etapă a ediției a patra

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna“– gazda etapei

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Victoria Ciociu
  3. Ioana Bodean

Profesor coordonator: Adrian Sandu

VS

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“

  1. Mara Alexandra Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Laura Stanciu

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov

———————————————————————————————————————-

Colegiul Național „Unirea“– gazda  etapei

  1. Miruna Luchian
  2. Mădălina Bălteanu
  3. Ana Maria Moldovan

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

VS

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“

  1. Robert Theodor Danet
  2. Elisabeta Voinescu
  3. Oana Mihaela Atanasiu

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

Moderator: Irina Brânzea, librar, Libraria Humanitas, Brașov

 

BUCUREȘTI

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr– gazda  etapei

  1. Lucian Florescu
  2. Maria Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

VS

Colegiul German „Goethe“

  1. Felicia Nițu
  2. Ioana Rotileanu
  3. Ioel Giger

Profesori coordonatori: Ramona Pap

Moderator: Marieva Ionescu, editura Humanitas

————————————————————————————————————————————-

Colegiul Național „Grigore Moisil“– gazda  etapei

  1. Valentina Palade
  2. Laurențiu Scarlat
  3. Maria Niță

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

VS

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“

  1. Andrei Mihai Gherghel
  2. Mădălina Mihaela Pleșea
  3. Andreea Alina Vasile

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Doina Despa

————————————————————————————————————————————–

Colegiul Național „Spiru Haret“– gazda primei etape

  1. Victor Istrate
  2. Ana-Maria Barbareso
  3. Daniela Maria Călin
  4. Sofia Dumbravă (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

VS

Colegiul Național „Tudor Vianu“ 

  1. Daria Donovetsky
  2. Alexandru Mihai Ionescu
  3. Eduard Poesina

Profesor coordonator: Ioana Stoica

—————————————————————————————————————————————-

Colegiul Național „I.L.Caragiale“– gazda  etapei

  1. Cristina Dragne
  2. Ana Maria Matias
  3. Diana Brebenel

Profesor coordonator: Mioara Colțea

VS

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Patricia Petre
  2. Laura Mestereaga
  3. Catalina Penu

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ – gazda  etapei

  1. Cătălina Fat
  2. Alina Moga
  3. Rareș Crișan

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

VS

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Maria Chiorean
  2. Nona Pop
  3. Giorgia Cociș

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri– gazda  etapei

  1. Corina Chiriac
  2. Costel Gheorghiu
  3. Cristina Tarbuc
  4. Ana Maria Bratovianu

Costel Gheorghiu ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

VS

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Cătălina Coman
  2. Ștefan Voicu
  3. Teodora Vaman
  4. Simona Monea (rezervă)

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda  etapei

  1. Adina Iftimie
  2. Dragoș Bandac
  3. Tano Fattah

Profesor coordonator: Simona Manu

VS

Colegiul Național Iași

  1. Ramon Iancu
  2. Ioana Iliescu
  3. Andrei Serghei

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Andreea Dascalu, librar, Librăria Humanitas din centrul comercial Felicia, Iași

 

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“– gazda  etapei

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Mădălina Buciuman

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

VS

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Nicoleta Ungur
  2. Simina Pîrv
  3. Răzvan Crișan

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

 

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Petru Rareș“– gazda  etapei

  1. Teofana Bogdan
  2. Andra Rotariu
  3. Camelia Angheluș

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

VS

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

 

PLOIEȘTI

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – gazda  etapei

  1. Alexandra Reitu
  2. Cristiana Constantinescu
  3. Andra Tigau

Profesor coordonator: Anca Florescu

VS

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“

  1. Bianca Dobre
  2. Anca Irimia
  3. Ioana Miu

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“– gazda  etapei

  1. Daria Anoaica
  2. Cosmina Mihai
  3. Bianca Zugravu

Profesor coordonator: Cristian Cotoarbă

VS

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Maria Irina Draghici
  2. Stefania Rosca
  3. Cosmina Chelcea

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“– gazda  etapei

  1. Robert Bădilă
  2. Alexandra Lupp
  3. Laura Săvuțiu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

VS

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“

  1. Cristian Matei
  2. Mihai Carabulea
  3. Camelia Oprea

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Mariciana Moiș, librar, Librăria Humanitas , Sibiu

TIMIȘOARA

Colegiul Național Bănățean – gazda  etapei

  1. Anca Gheorghiu
  2. Darius-Fabian Foană
  3. Tudor Iureș

Profesor coordonator: Anița Cornel

VS

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ 

  1. Andrei Bulzan
  2. Ștefania Hrincu
  3. Maria Iacobici

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“– gazda  etapei

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

VS

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“

  1. Andreea Teban
  2. Ștefan Iarca
  3. Vlas Surdea-Hernea

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

Moderator: Stelian Bobarsc

A patra ediție a concursului

Clasamentul la finalul primei etape a ediției a patra

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – 24puncte

1.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 24 puncte

1. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret”  – 24 puncte

2.BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“ – 23 puncte

2. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” –  23 puncte

2. ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 23 puncte

3. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 22 puncte

3. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 22 puncte

3. GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 22 puncte

3. TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 22 puncte

3. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 22 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 21 puncte

4. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“ – 21 puncte

5. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  20 puncte

6. BRAȘOV, Colegiul Național „Unirea“ – 19 puncte

6. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 19 puncte

6. IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ –  19 puncte

6. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 19 puncte

7. BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 18 puncte

7. BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” –  18 puncte

7. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 18 puncte

7. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 18 puncte

7. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 18 puncte

8. BRAȘOV, Colegiul Național „Grigore Moisil“ – 17 puncte

8. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri –  17 puncte

8. IAȘI, Colegiul „Național“ – 17 puncte

8. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 17 puncte

8. PLOIEȘTI, Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – 17 puncte

9. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 16 puncte

10.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“ – 15 puncte

11.ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 14 puncte

12.SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” –  9 puncte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rezultatele primei editii

Prima etapă a ediției a patra va avea loc sâmbătă, 6 decembrie, ora 10:00, în toată țara.

Prima etapă se va desfășura în toată țara sâmbătă, 6 decembrie, ora 10:00. Tema etapei este „Brătienii“, iar biografia este cartea „Din viața familiei Ion C. Brătianu“, de Sabina Cantacuzino Componența echipelor înscrise pentru această primă etapă:

BRAȘOV

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“– gazda primei etape

  1. Mara Alexandra Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Cristina Maria Păcurar

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

VS

Colegiul Național „Andrei Șaguna“

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Victoria Ciociu
  3. Ioana Bodean

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Robert Theodor Danet
  2. Elisabeta Voinescu
  3. Oana Mihaela Atanasiu

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

VS

Colegiul Național „Unirea“

  1. Miruna Luchian
  2. Mădălina Bălteanu
  3. Ana Maria Moldovan

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

Moderator: Alexandru Căldare librar, Libraria Humanitas, Brașov

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda primei etape

  1. Felicia Nițu
  2. Adriana Tuică
  3. Andrei Bubeneck

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

VS

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr

  1. Alice Nicole Chempf
  2. Maria Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“– gazda primei etape

  1. Andrei Mihai Gherghel
  2. Mădălina Mihaela Pleșea
  3. Andreea Alina Vasile

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Doina Despa

VS

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. Valentina Palade
  2. Ioana Mateescu
  3. Alexandra Știole

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Colegiul Național „Tudor Vianu“ – gazda primei etape

  1. Daria Donovetsky
  2. Alexandru Mihai Ionescu
  3. Eduard Poesina

Profesor coordonator: Ioana Stoica

VS

Colegiul Național „Spiru Haret“

  1. Mihai Năsui
  2. Ana-Maria Barbareso
  3. Victor Istrate
  4. Dan Nicolae (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“– gazda primei etape

  1. Patricia Petre
  2. Laura Mestereaga
  3. Catalina Penu

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu

VS

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Cristina Dragne
  2. Larisa Stroe
  3. Diana Alexandra Luther

Profesor coordonator: Mioara Colțea

CLUJ

Colegiul Național „Emil Racoviță“– gazda primei etape

  1. Maria Chiorean
  2. Nona Pop
  3. Giorgia Cociș

Profesor coordonator: Monica Columban

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ 

  1. Cătălina Fat
  2. Alina Moga
  3. Rareș Crișan

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“– gazda primei etape

  1. Iustina Ghenea
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Colegiul Național „Costache Negri

  1. Raluca Enache
  2. Ioana Bouros
  3. Cristina Tarbuc

Costel Gheorghiu ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național Iași– gazda primei etape

  1. Smaranda Moroșanu
  2. Ioana Iliescu
  3. Vlad Serghei

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ 

  1. Adina Iftimie
  2. Dragoș Bandac
  3. Tano Fattah

Profesor coordonator: Simona Manu

Moderator: Cristina Căpitănița, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași /  Librăria Humanitas din centrul comercial Felicia, Iași

ORADEA

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda primei etape

  1. Nicoleta Ungur
  2. Simina Pîrv
  3. Răzvan Crișan

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Mădălina Buciuman

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“– gazda primei etape

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Raluca Atomei
  2. Mădălina Safta
  3. Andra Rotariu

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

PLOIEȘTI

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“– gazda primei etape

  1. Bianca Dobre
  2. Anca Irimia
  3. Ioana Miu

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ 

  1. Alexandra Reitu
  2. Cristiana Constantinescu
  3. Andra Tigau

Profesor coordonator: Anca Florescu

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“– gazda primei etape

  1. Maria Irina Draghici
  2. Stefania Rosca
  3. Cosmina Chelcea
    Profesor coordonator: Amalia Istrate

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“

  1. Bianca Zugravu
  2. Daria Anoaica
  3. Cosmina Mihai

Profesor coordonator: Cristian Cotoarbă

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“ – gazda primei etape

  1. Cristian Matei
  2. Octavia Ciora
  3. Camelia Oprea

Profesor coordonator: Simona Radu

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Dariana Nistor
  2. Luana Haghiu
  3. Laura Săvuțiu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

Moderator: Mariciana Moiș, librar, Librăria Humanitas , Sibiu

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda primei etape

  1. Andrei Bulzan
  2. Ștefania Hrincu
  3. Maria Iacobici

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean

  1. Anca Gheorghiu
  2. Darius-Fabian Foană
  3. Tudor Iureș

Profesor coordonator: Anița Cornel

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Andreea Teban
  2. Ștefan Iarca
  3. Vlas Surdea-Hernea

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

A patra ediție a concursului

Componența echipelor înscrise în prima etapă a ediției a patra.

BRAȘOV

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“– gazda primei etape

  1. Mara Alexandra Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Laura Stanciu

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

VS

Colegiul Național „Andrei Șaguna“

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Victoria Ciociu
  3. Ioana Bodean

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Robert Theodor Danet
  2. Elisabeta Voinescu
  3. Oana Mihaela Atanasiu

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

VS

Colegiul Național „Unirea“

  1. Miruna Luchian
  2. Mădălina Bălteanu
  3. Ana Maria Moldovan

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

Moderator: Alexandru Căldare librar, Libraria Humanitas, Brașov

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda primei etape

  1. Felicia Nițu
  2. Adriana Tuică
  3. Andrei Bubeneck

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

VS

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr

  1. Alice Nicole Chempf
  2. Maria Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“– gazda primei etape

  1. Andrei Mihai Gherghel
  2. Mădălina Mihaela Pleșea
  3. Andreea Alina Vasile

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Doina Despa

VS

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. Valentina Palade
  2. Ioana Mateescu
  3. Alexandra Știole

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Colegiul Național „Tudor Vianu“ – gazda primei etape

  1. Daria Donovetsky
  2. Alexandru Mihai Ionescu
  3. Eduard Poesina

Profesor coordonator: Ioana Stoica

VS

Colegiul Național „Spiru Haret“

  1. Mihai Năsui
  2. Ana-Maria Barbareso
  3. Victor Istrate
  4. Dan Nicolae (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“– gazda primei etape

  1. Patricia Petre
  2. Laura Mestereaga
  3. Catalina Penu

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu

VS

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Cristina Dragne
  2. Larisa Stroe
  3. Diana Alexandra Luther

Profesor coordonator: Mioara Colțea

CLUJ

Colegiul Național „Emil Racoviță“– gazda primei etape

  1. Maria Chiorean
  2. Nona Pop
  3. Giorgia Cociș

Profesor coordonator: Monica Columban

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ 

  1. Cătălina Fat
  2. Alina Moga
  3. Rareș Crișan

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“– gazda primei etape

  1. Iustina Ghenea
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Colegiul Național „Costache Negri

  1. Raluca Enache
  2. Ioana Bouros
  3. Cristina Tarbuc

Costel Gheorghiu ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național Iași– gazda primei etape

  1. Smaranda Moroșanu
  2. Ioana Iliescu
  3. Vlad Serghei

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ 

  1. Adina Iftimie
  2. Dragoș Bandac
  3. Tano Fattah

Profesor coordonator: Simona Manu

Moderator: Cristina Căpitănița, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași /  Librăria Humanitas din centrul comercial Felicia, Iași

ORADEA

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda primei etape

  1. Nicoleta Ungur
  2. Simina Pîrv
  3. Răzvan Crișan

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Mădălina Buciuman

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“– gazda primei etape

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Raluca Atomei
  2. Mădălina Safta
  3. Andra Rotariu

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

PLOIEȘTI

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“– gazda primei etape

  1. Bianca Dobre
  2. Anca Irimia
  3. Ioana Miu

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ 

  1. Alexandra Reitu
  2. Cristiana Constantinescu
  3. Andra Tigau

Profesor coordonator: Anca Florescu

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“– gazda primei etape

  1. Maria Irina Draghici
  2. Stefania Rosca
  3. Cosmina Chelcea
    Profesor coordonator: Amalia Istrate

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“

  1. Bianca Zugravu
  2. Daria Anoaica
  3. Cosmina Mihai

Profesor coordonator: Cristian Cotoarbă

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“ – gazda primei etape

  1. Cristian Matei
  2. Octavia Ciora
  3. Camelia Oprea

Profesor coordonator: Simona Radu

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Dariana Nistor
  2. Luana Haghiu
  3. Laura Săvuțiu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

Moderator: Mariciana Moiș, librar, Librăria Humanitas , Sibiu

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda primei etape

  1. Andrei Bulzan
  2. Ștefania Hrincu
  3. Maria Iacobici

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean

  1. Anca Gheorghiu
  2. Darius-Fabian Foană
  3. Tudor Iureș

Profesor coordonator: Anița Cornel

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Andreea Teban
  2. Ștefan Iarca
  3. Vlas Surdea-Hernea

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

A patra ediție a concursului

Regulamentul celei de-a patra ediții

Regulamentul de organizare şi desfăşurare a celei de-a patra ediţii a Concursului Humanitas în licee. Un concurs de cultură generală.

 

ORGANIZATORI

Concursul este organizat de Grupul Humanitas împreună cu cele 32 de licee înscrise în competiţie până la 1 octombrie 2014. Din partea editurii, concursul este coordonat de Andrei Aivănoaei, email: pr.multimedia@humanitas.ro, andrei.aivanoaei@humanitas.ro, telefon: 0727 584 060, iar din partea liceelor înscrise, de profesorii coordonatori. Înscrierile se fac la adresa andrei.aivanoaei@humanitas.ro

 

PARTICIPANŢI

 

În competiţie s-au înscris 32 de licee din 11 oraşe (8 licee din Bucureşti, 4 din Timișoara, 4 din Brașov și câte două din fiecare dintre oraşele: Cluj-Napoca, Galaţi, Oradea, Piatra Neamţ, Ploieşti, Râmnicu Vâlcea, Sibiu şi Iaşi)

 

 

BRAȘOV

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“– gazda primei etape

  1. Mara Alexandra Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Laura Stanciu

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

VS

Colegiul Național „Andrei Șaguna“

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Victoria Ciociu
  3. Ioana Bodean

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Robert Theodor Danet
  2. Elisabeta Voinescu
  3. Oana Mihaela Atanasiu

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

VS

Colegiul Național „Unirea“

  1. Miruna Luchian
  2. Mădălina Bălteanu
  3. Ana Maria Moldovan

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

Moderator: Alexandru Căldare librar, Libraria Humanitas, Brașov

 

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda primei etape

  1. Felicia Nițu
  2. Adriana Tuică
  3. Andrei Bubeneck

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

VS

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr

  1. Alice Nicole Chempf
  2. Maria Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

 

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“– gazda primei etape

  1. Andrei Mihai Gherghel
  2. Mădălina Mihaela Pleșea
  3. Andreea Alina Vasile

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Doina Despa

VS

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. Valentina Palade
  2. Ioana Mateescu
  3. Alexandra Știole

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Colegiul Național „Tudor Vianu“ – gazda primei etape

  1. Daria Donovetsky
  2. Alexandru Mihai Ionescu
  3. Eduard Poesina

Profesor coordonator: Ioana Stoica

VS

Colegiul Național „Spiru Haret“

  1. Cătălin Apătean
  2. Ana-Maria Barbareso
  3. Beatrice Burtea
  4. Andra Sandu (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“– gazda primei etape

  1. Patricia Petre
  2. Laura Mestereaga
  3. Catalina Penu

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu

 

VS

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Cristina Dragne
  2. Larisa Stroe
  3. Diana Alexandra Luther

Profesor coordonator: Mioara Colțea

 

 

CLUJ

Colegiul Național „Emil Racoviță“– gazda primei etape

  1. Maria Chiorean
  2. Nona Pop
  3. Giorgia Cociș

Profesor coordonator: Monica Columban

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ 

  1. Cătălina Fat
  2. Alina Moga
  3. Rareș Crișan

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

 

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas, Cluj

 

GALAȚI

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“– gazda primei etape

  1. Iustina Ghenea
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Colegiul Național „Costache Negri

  1. Raluca Enache
  2. Ioana Bouros
  3. Cristina Tarbuc

Costel Gheorghiu ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

 

IAȘI

Colegiul Național Iași– gazda primei etape

  1. Smaranda Moroșanu
  2. Ioana Iliescu
  3. Vlad Serghei

Profesor coordonator: Antonina Bliort

 

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ 

  1. Adina Iftimie
  2. Dragoș Bandac
  3. Tano Fattah

Profesor coordonator: Simona Manu

Moderator: Cristina Căpitănița, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași /  Librăria Humanitas din centrul comercial Felicia, Iași

 

ORADEA

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda primei etape

  1. Nicoleta Ungur
  2. Simina Pîrv
  3. Răzvan Crișan

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

 

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Mădălina Buciuman

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

 

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“– gazda primei etape

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Raluca Atomei
  2. Mădălina Safta
  3. Andra Rotariu

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

 

PLOIEȘTI

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“– gazda primei etape

  1. Bianca Dobre
  2. Anca Irimia
  3. Ioana Miu

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ 

  1. Alexandra Reitu
  2. Cristiana Constantinescu
  3. Andra Tigau

Profesor coordonator: Anca Florescu

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

 

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“– gazda primei etape

  1. Maria Irina Draghici
  2. Stefania Rosca
  3. Cosmina Chelcea
    Profesor coordonator: Amalia Istrate

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“

  1. Bianca Zugravu
  2. Daria Anoaica
  3. Cosmina Mihai

Profesor coordonator: Cristian Cotoarbă

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas, Râmnicu Vâlcea

 

SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“ – gazda primei etape

Componența urmează să fie stabilită

Profesor coordonator: Simona Radu

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Dariana Nistor
  2. Luana Grovu
  3. Laura Săvuțiu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

Moderator: Mariciana Moiș, librar, Librăria Humanitas , Sibiu

 

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda primei etape

  1. Andrei Bulzan
  2. Ștefania Hrincu
  3. Maria Iacobici

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean

  1. Anca Gheorghiu
  2. Darius-Fabian Foană
  3. Tudor Iureș

Profesor coordonator: Anița Cornel

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Andreea Teban
  2. Ștefan Iarca
  3. Vlas Surdea-Hernea

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

 

COMPONENŢA ECHIPELOR

 

Echipele înscrise în concurs sunt formate din câte trei elevi.

Echipele îşi pot schimba componenţa pe durata concursului, dar acest lucru va trebui anunţat cel mai târziu cu o săptămână înaintea noii etape.

 

DESFĂŞURAREA CONCURSULUI

 

  1. Locul desfăşurării competiţiei

Concursul va fi cu public şi se va desfăşura în sălile festive ale liceelor participante.

Gazda primei etape, care va avea loc pe 6 decembrie, va fi liceul care în ediția precedentă a găzduit doar o etapă din cele 3 existente. Astfel, în ediția de anul acesta, două dintre cele 3 etape vor avea loc în sala acestui liceu.

Astfel, în Braşov, de exemplu, unde cele două licee participante sunt Colegiului Naţional “Dr Ioan Meşota“ şi Colegiului National“Andrei Saguna“, prima etapă va avea loc într-una dintre sălile Colegiului Naţional „Dr. Ioan Meșotă“ întrucât anul trecut Colegiul Național “Andrei Șaguna“  a găzduit 2 etape.

Pentru primele trei etape, rolul de gazdă va reveni alternativ celor două licee.

În cazul liceelor nou înscrise în concurs, gazda se va stabili în ordine alfabetică.

Finala, cea de-a patra etapă, va avea loc la Bucureşti.

 

  1. Publicul

Echipele pot fi însoţite de susţinători (colegi, părinţi, prieteni) veniţi la invitaţia concurenţilor şi a profesorilor coordonatori.

 

 

  1. Etapele concursului

Concursul Humanitas între licee are patru etape. Toate liceele vor participa la primele trei etape.

La cea de-a patra etapă, finala, vor participa doar două licee, cele care au acumulat cel mai mare număr de puncte pe durata primelor trei etape.

Fiecare etapă are o temă: Brătienii, Renașterea, Jurnalul de la Păltiniș și Eminescu.

  1. Etapa I,  Brătienii – sâmbătă, 6 decembrie 2014 – Bibliografie: Sabina Cantacuzino – Din viața familiei Ion C. Brătianu, 1821-1891
  2. Etapa a II-a – Renașterea – sâmbătă, 14 februarie 2015Bibliografie: Stephen Greenblat – Clinamen.Cum a inceput renasterea
  3. Etapa a III-a – Jurnalul de la Păltiniș – sâmbătă, 4 aprilie 2015 – Bibliografie: Gabriel Liiceanu – Jurnalul de la Păltiniș, Constantin Noica – Jurnal filozofic
  4. Etapa a IV-a, FINALA – Eminescu – sâmbătă, 6 iunie 2015 – Bibliografie : Cătălin Cioabă – Mărturii despre Eminescu

 

4.Bibliografie

Cărţile Humanitas necesare pregătirii fiecărei etape vor fi oferite fiecărei echipe la finalul fiecărei etape de concurs.

Lista completă a cărţilor din bibliografie:

  1. Etapa I,  Brătienii – sâmbătă, 6 decembrie 2014 – Bibliografie: Sabina Cantacuzino – Din viața familiei Ion C. Brătianu, 1821-1891
  2. Etapa a II-a – Renașterea – sâmbătă, 14 februarie 2015Bibliografie: Stephen Greenblat – Clinamen.Cum a inceput renasterea
  3. Etapa a III-a – Jurnalul de la Păltiniș – sâmbătă, 4 aprilie 2015 – Bibliografie: Gabriel Liiceanu – Jurnalul de la Păltiniș, Constantin Noica – Jurnal filozofic
  4. Etapa a IV-a, FINALA – Eminescu – sâmbătă, 6 iunie 2015 – Bibliografie : Cătălin Cioabă – Mărturii despre Eminescu

 

 

 

  1. Întrebări şi jurizare

 

Vor fi puse câte 12 întrebări din fiecare tema fiecărei echipe în parte, pe rând.

Moderatorul primeşte de la editură întrebările şi răspunsurile într-un plic sigilat, care va fi deschis în faţa concurenţilor, a profesorilor coordonatori şi a publicului. In plic vor fi alte doua plicuri cu cele doua seturi de intrebari destinate celor doua echipe. Echipa gazda va alege unul dintre cele doua plicuri, cealalta echipa il va primi pe cel ramas.

Fiecare dintre cele 12 întrebări are un punctaj maxim de 2 puncte, care se primeşte dacă concurenţii dau răspunsul corect după citirea primei jumătăţi a întrebării. Dacă răspunsul corect este dat după lectura întregii întrebări, concurenţii primesc doar  un punct. Daca raspunsul este incorect dupa lectura intregii intrebari, concurentii nu primesc nici un punct.

Timpul de gandire este de 15 secunde pentru fiecare intrebare (respectiv jumatate de intrebare)

Intrebarile se refera strict la bibliografia primita de fiecare concurent, si au un singur raspuns posibil.

La finalul fiecărei etape se face un clasament bazat pe punctajul obţinut de fiecare echipă, care va fi publicat ulterior, alaturi de punctajele tuturor liceelor pe site-ul concursului,https://humanitasconcurs.wordpress.com/

Primele două echipe, cele care vor acumula cel mai mare număr de puncte după primele patru etape, ajung în finală.

 

 Modele de întrebări

Întrebările vor fi de forma Cine sunt? , Ce sunt? după modelul de mai jos

Din Amintiri din „Junimea”
1.CINE SUNT?
•Sunt un membru al societăţii Junimea, sunt cel care îşi începea discursurile de la banchetele aniversare cu vorbele: „Originea «Junimii » se pierde în noaptea timpurilor.”
•Mi-am făcut studiile în Germania, de unde m-am întors cu planuri mari pentru România, iar corporaţiile studenţeşti de acolo mi-au fost model. Aş fi dorit să se alcătuiască un statut precis şi pentru societatea noastră, lucru care, spre necazul meu, nu s-a întâmplat.
•Eu însumi am fost un scriitor şi un om mai degrabă modest, dar meritul meu cel mai mare este că i-am ascultat cu atenţie pe cei din jur, că i-am îndemnat să scrie şi, mai ales, că i-am ajutat să publice.
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
•Sunt fiul unui important prozator al secolului 19.
•Sunt unul dintre cei cinci întemeietori ai societăţii literare Junimea. Prima mea întâlnire cu tânărul Titu Maiorescu, la acesta acasă, n-a fost prea reuşită, mi s-a părut un om arogant. Curând am devenit prieteni şi am ajuns să-l admir atât de mult, încât unii râdeau de mine, spunându-mi că nu recunosc decât doi oameni mari pe lume: pe Shakespeare şi pe Maiorescu.
•Sunt secretarul Junimii, redactorul revistei Convorbiri literare şi am scris, la bătrâneţe, amintirile legate de Junimea.
SUNT?…
(Răspuns: Iacob Negruzzi)
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebarii, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

  1. CE SUNT?
  • Timp de o săptămână am purtat numele de Ulpia sau chiar de Ulpia Traiană, apoi însă, cei care m-au botezat astfel mi-au schimbat numele: abuzul de latinisme în limbă, în literatură şi în nume proprii îi deranja, nu voiau, în ce priveşte numele meu, să cadă în aceeaşi greşeală.
    •Tot ce ţine de mine a avut un ritm săptămânal, iar în prima mea zi, la lectura unei traduceri din Shakespeare,   n-am dovedit prea mult simţ critic, deşi mai târziu tocmai spiritul critic m-a caracterizat.
    •Sunt o pagină importantă din cultura secolului 19. M-am născut oarecum de la sine, la Iaşi, cu ajutorul mai multor tineri care au devenit, foarte curând, buni prieteni între ei şi am arătat mereu mare interes pentru problemele actualităţii literare şi culturale.
    (dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
    •Am luat fiinţă în ultimele luni ale anului 1863 şi primele luni ale anului 1864.
    •Cei care m-au creat se numesc: Titu Maiorescu, Iacob Negruzzi, Vasile Pogor, Petre P. Carp şi Theodor Rosetti.
    •Şedinţele mele s-au desfăşurat mai întâi la Iaşi, apoi la Bucureşti, în casa lui Maiorescu. Cei mai importanţi scriitori români din secolul 19 m-au frecventat, la una din şedinţele mele s-a citit Luceafăruleminescian.
    •Sunt o societate literară cu nume tineresc.
    SUNT ?…
    (Răspuns: Junimea. Alte răspunsuri posibile: Societatea literară Junimea/ Cercul literar Junimea/ Gruparea Junimea.)
    (dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebării, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

 

ALTE PRECIZĂRI

Concursul poate fi întrerupt doar în caz de forţă majoră sau printr-o decizie a organizatorilor.
Participarea la acest concurs certifică acceptarea şi conformarea la prezentul regulament a tuturor participanţilor (concurenţi, public, moderatori, organizatori).

Regulamentul este obligatoriu pentru toţi participanţii la concurs. Organizatorii au dreptul de a modifica sau schimba regulamentul, cu anunţarea în prealabil a participanţilor.

 

 

 

———————————————————————————————————–

———————————————————————————————————–

 

 

Rezultatele primei editii

Colegiul Național Loga din Timișoara a câștigat ediția a treia a concursului Humanitas în licee

Finala celei de-a treia ediții a concursului dintre Colegiul Național Loga din Timișoara și Colegiul Național Meșotă din Brașov a fost câștigată de către echipa bănățeană cu cel mai strâns scor de până acum: 23,5 la 23.

Revenim în curând cu fotografii, imagini și detalii de la finala de ieri. Până atunci, felicitări ambelor echipe pentru întregul parcurs de-a lungul acestei a treia ediții.

Rezultatele primei editii

Clasamentul la sfârșitul celei de-a treia etape a ediției a treia

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“ – 72 puncte – vor merge în finală

1.TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 72 puncte – vor merge în finală

2.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret”  – 68 puncte

2.IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ –  68 puncte

3.BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – 67 puncte

4.CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” –  66 puncte

4.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 66 puncte

5.SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” –  65 puncte

6.GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 64 puncte

7.ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 63 puncte

7.BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 63 puncte

8.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 60 puncte

9.RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 59 puncte

9.ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 59 puncte

9.BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 59 puncte

10.CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 58 puncte

10.TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“ – 58 puncte

11.BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” –  54 puncte

12.RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 52 puncte

12.PLOIEȘTI, Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – 52 puncte

13.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 51 puncte

13.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 51 puncte

14.BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri –  50 puncte

14.SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  50 puncte

15.PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 47 puncte

16IAȘI, Colegiul „Național“ – 46 puncte

17. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 45 puncte

18.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“ – 40 puncte

18.TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 40 puncte

19.TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 36 puncte

 

 

Rezultatele primei editii

Etapa a treia a celei de-a treia ediții va avea loc sâmbătă, 26 aprilie, ora 10:00, în toată țara.

Etapa a treia a celei de-a treia ediții va avea loc sâmbătă, 26 aprilie, ora 10:00, în toată țara. Tema etapei este „Mozart“, iar întrebările au fost concepute de Vlad Zografi, dramaturg și coordonator al colecției de știință Humanitas. Bibliografia pentru această etapă constă în cartea „1791 – Ultimul an al lui Mozart“, de H.C. Robbins Landon.

Rezultatele primei editii

Clasamentul la finalul etapei a doua a celei de-a treia ediții

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“ – 48 puncte

1.TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 48 puncte

2.BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – 47 puncte

2.SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” – 47 puncte

3.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret”  – 46 puncte

4.CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” –  45 puncte

4.IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ –  45 puncte

4.BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 45 puncte

5.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 44 puncte

5.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 44 puncte

6.GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 43 puncte

7.ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 42 puncte

7.RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 42 puncte

8.BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri –  41 puncte

8.BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” –  41 puncte

9.ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 39 puncte

9.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 39 puncte

9.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 39 puncte

10.CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 38 puncte

10.TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“ – 38 puncte

11.BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 37 puncte

12.RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 36 puncte

13. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 35puncte

13.SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  35 puncte

14.PLOIEȘTI, Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – 34 puncte

15IAȘI, Colegiul „Național“ – 33 puncte

16.PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 31 puncte

17.TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 29 puncte

18.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“ – 28 puncte

19.TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 27 puncte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rezultatele primei editii

Etapa a doua a Concursului Humanitas în licee va avea loc sâmbătă, 15 februarie, ora 14.00, în toată țara

Tema etapei a doua este „Numerele naturii“. Bibliografia pentru această etapă este alcătuită din cărțile „Zero, biografia unei idei periculoase“, de Charles Seife și „Numerele naturii“, de Ian Stewart. Întrebările au fost concepute de Vlad Zografi, dramaturg și coordonator al colecției de știintă Humanitas.

A treia ediţie a concursului 2013-2014

Componența echipelor înscrise în a doua etapă a celei de-a treia ediții a concursului

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna“

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Miruna Ramona Raluca Buta
  3. Ruxandra Georgiana Chițac

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“ – gazda acestei etape

  1. Mara Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Cristina Păcurar

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov și Alexandru Caldare, librar, Libraria Humanitas, Brașov

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“

  1. Bianca Hotoboc
  2. Andrei Costinescu
  3. Andrei Bubeneck

Profesor coordonator: Mihai Zamfirescu

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“– gazda acestei etape

  1. Daniela Grigoraș
  2. Mihaela Mădălina Pleșea
  3. Sandra Ungureanu

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Iulian Stancu

Moderator: Mihail Coșulețu, editura Humanitas

Colegiul Național „Spiru Haret“ 

  1. Cătălin Apatean
  2. Vanda Dumitrescu
  3. Irina Mihalache
  4. George Lungoci ( rezervă )

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“ – gazda acestei etape

  1. Vlad Tureanu
  2. Daniel Duțu
  3. Ștefan Sandu

Profesor coordonator: Mălina Timofanovici

Moderator: Mădălina Bucșa, editura Humanitas

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Cristina Dragne
  2. Cristina Boncea
  3. Larisa Stroe

Profesor coordonator: Mioara Colțea

Colegiul Național „Grigore Moisil“ – gazda acestei etape

  1. David Abăluță
  2. Elena Popa
  3. Ana Florescu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

Moderator: Raluca Popescu, editura Humanitas

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“

  1. Alice Chempf
  2. Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

Colegiul Național „Tudor Vianu“ – gazda acestei etape

  1. Bianca Vîlceanu
  2. Camelia Popescu
  3. Daria Donovetsky

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Iustina Croitoru, editura Humanitas

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ 

  1. Alexandra Soare
  2. Simina Dincă
  3. Diana Săsărman

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu

Colegiul Național „Emil Racoviță“ – gazda acestei etape

  1. Anda Tatomir
  2. Ana Gheorghe-Milea
  3. Mara Chirtes

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas „Nicolae Steinhardt“, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri“

  1. Ioana Bouros
  2. Gabriel Dimofte
  3. Raluca Enache
  4. Andreea Corciovei ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“– gazda acestei etape

  1. Alexandra Arsene
  2. Alexandra Rusu
  3. Matei Coman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ 

  1. Adina Iftime
  2. Dragoș Bandac
  3. Fattah Tano Salar

Profesor coordonator: Simona Manu

Colegiul Național Iași – gazda acestei etape

  1. Georgiana Prisacaru
  2. Codrin Chifu
  3. Ilinca Cristea

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Ioana Geantă, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Teodora Mich

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda acestei etape

  1. Alon Vigdorovits
  2. Razvan Crisan
  3. Simina Pârv

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Irina Nuțu
  2. Ionuț Scurtu
  3. Eva Todică

Profesor coordonator: Cristina Niculăeș

Colegiul Național „Petru Rareș“ – gazda acestei etape

  1. Ovidiu Beleut
  2. Sorina Nechita
  3. Diana Dodiță

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

PLOIEȘTI

Liceul de Artă „Carmen Sylva“

  1. Cristiana Constantinescu
  2. Diana Sandu
  3. Alexandra Reitu

Profesor coordonator: Anca Florescu

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“ – gazda acestei etape

  1. Ioana Frone
  2. Laura Negiu
  3. Andreea Stoica

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“

  1. Gabriel Rizoiu
  2. Oana Letiția Vasile
  3. Ovidiu Văleanu

Profesor coordonator: Geanina Oprea

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“ – gazda acestei etape

  1. Diana Grigorescu
  2. Ileana Popescu
  3. Ștefania Roșca

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas „Virgil Ierunca“, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Dariana Nistor
  2. Daiana Guțu
  3. Isabela Ienciu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă și Andra Tischer

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“ – gazda acestei etape

  1. Diana Brătirescu
  2. Mirona Reimer
  3. Mădălina Dicu
  4. Octavia Ciora ( rezervă )

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Marciana Moiș, librar, Librăria Humanitas „Constantin Noica“, Sibiu

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ 

  1. Tiberiu Damian
  2. Klaus Ludescher
  3. Tomislav Slovenski

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean – gazda acestei etape

  1. Emanuela Motrescu
  2. Alexandra Turcin
  3. Ovidiu Oprea

Profesor coordonator: Adelina Bataniat

Moderator: Stelian Bobarsc

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“

  1. Vlad Arambasa
  2. Horia Pantelimon
  3. Ovidiu Gavril Pop

Profesor coordonator: Cristian Hîrjoi

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“– gazda acestei etape

  1. Marina Ciobanu
  2. Mihaela  Mihăilescu
  3. Alexandru Bodog

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

A treia ediţie a concursului 2013-2014

Clasamentul la finalul primei etape a celei de-a treia ediții

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – 24 puncte

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“ – 24 puncte

1.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 24 puncte

1.CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” – 24 puncte

1.SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” – 24 puncte

1.TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 24 puncte

2.BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri – 23 puncte

2.BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” – 23 puncte

2.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret”  – 23 puncte

2. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 23 puncte

2.RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 23 puncte

3.GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 22 puncte

3.IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 22 puncte

3.ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 22 puncte

3.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 22 puncte

3.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 22 puncte

3.PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 22 puncte

3.TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“ – 22 puncte

4.BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 21 puncte

5.BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 20 puncte

5.CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 20 puncte

5.ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 20 puncte

5.TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 20 puncte

6.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 19 puncte

6.IAȘI, Colegiul „Național“ – 19 puncte

7.PLOIEȘTI, Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – 18 puncte

8.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“ – 16 puncte

8.TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 16 puncte

9.RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 15 puncte

9.SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  15 puncte

 

 

 

A treia ediţie a concursului 2013-2014, Regulamentul concursului

Regulamentul celei de-a treia ediții

Regulamentul de organizare şi desfăşurare a celei de-a treia ediţii a Concursului Humanitas în licee. Un concurs de cultură generală.

Prima etapă va avea loc pe 9 noiembrie la ora 10:00 în toată ţara.

ORGANIZATORI

Concursul este organizat de Grupul Humanitas împreună cu cele 30 de licee înscrise în competiţie până la 1 octombrie 2013, menţionate în Anexa 1. Din partea editurii, concursul este coordonat de Mihaela Coman, email: pr.multimedia@humanitas.ro, telefon: 0724 330 476, iar din partea liceelor înscrise, de profesorii coordonatori menţionaţi şi ei în Anexa 1.

PARTICIPANŢI

În competiţie s-au înscris 30 de licee din 11 oraşe (8 licee din Bucureşti, 4 din Timișoara și câte două din fiecare dintre oraşele: Braşov, Cluj-Napoca, Galaţi, Oradea, Piatra Neamţ, Ploieşti, Râmnicu Vâlcea, Sibiu şi Iaşi)

COMPONENŢA ECHIPELOR

Echipele înscrise în concurs sunt formate din câte trei elevi.

Echipele îşi pot schimba componenţa pe durata concursului, dar acest lucru va trebui anunţat cel mai târziu cu o săptămână înaintea noii etape.

DESFĂŞURAREA CONCURSULUI

1. Locul desfăşurării competiţiei

Concursul va fi cu public şi se va desfăşura în sălile festive ale liceelor participante.

Gazda primei etape, care va avea loc pe 9 noiembrie, va fi liceul care în ediția precedentă a găzduit doar o etapă din cele 3 existente. Astfel, în ediția de anul acesta, două dintre cele 3 etape vor avea loc în sala acestui liceu.

Astfel, în Braşov, de exemplu, unde cele două licee participante sunt Colegiului Naţional “Dr Ioan Meşota“ şi Colegiului National“Andrei Saguna“, prima etapă va avea loc într-una dintre sălile Colegiului Naţional “Andrei Șaguna“, întrucât anul trecut Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“ a găzduit 2 etape.

Pentru primele trei etape, rolul de gazdă va reveni alternativ celor două licee.

Finala, cea de-a patra etapă, va avea loc la Bucureşti.

 

 2. Publicul

Echipele pot fi însoţite de susţinători (colegi, părinţi, prieteni) veniţi la invitaţia concurenţilor şi a profesorilor coordonatori.

3. Etapele concursului

Concursul Humanitas între licee are patru etape. Toate liceele vor participa la primele trei etape.

La cea de-a patra etapă, finala, vor participa doar două licee, cele care au acumulat cel mai mare număr de puncte pe durata primelor trei etape.

Fiecare etapă are o temă: Cele mai frumoase povestiri din Biblie, Numerele Naturii, Mozart, În fața unei picturi.

Prima etapă va avea loc pe 9 noiembrie 2013, la ora 10:00. Următoarele trei se vor desfăşura până în iunie 2014, la datele menționate mai jos.

1 februarie – Numerele Naturii

12 aprilie – Mozart

7 iunie – În fața unei picturi (finala)

4. Bibliografie

Cărţile Humanitas necesare pregătirii fiecărei etape vor fi oferite fiecărei echipe la finalul fiecărei etape de concurs.

Lista completă a cărţilor din bibliografie poate fi găsită în Anexa 3.

5. Întrebări şi jurizare

Vor fi puse câte 12 întrebări din fiecare tema fiecărei echipe în parte, pe rând.

Moderatorul primeşte de la editură întrebările şi răspunsurile într-un plic sigilat, care va fi deschis în faţa concurenţilor, a profesorilor coordonatori şi a publicului. In plic vor fi alte doua plicuri cu cele doua seturi de intrebari destinate celor doua echipe. Echipa gazda va alege unul dintre cele doua plicuri, cealalta echipa il va primi pe cel ramas.

Fiecare dintre cele 12 întrebări are un punctaj maxim de 2 puncte, care se primeşte dacă concurenţii dau răspunsul corect după citirea primei jumătăţi a întrebării. Dacă răspunsul corect este dat după lectura întregii întrebări, concurenţii primesc doar  un punct. Daca raspunsul este incorect dupa lectura intregii intrebari, concurentii nu primesc nici un punct.

Timpul de gandire este de 15 secunde pentru fiecare intrebare (respectiv jumatate de intrebare)

Intrebarile se refera strict la bibliografia primita de fiecare concurent, si au un singur raspuns posibil.

La finalul fiecărei etape se face un clasament bazat pe punctajul obţinut de fiecare echipă, care va fi publicat ulterior, alaturi de punctajele tuturor liceelor pe site-ul concursului, https://humanitasconcurs.wordpress.com/

Primele două echipe, cele care vor acumula cel mai mare număr de puncte după primele patru etape, ajung în finală.
 

ALTE PRECIZĂRI

Concursul poate fi întrerupt doar în caz de forţă majoră sau printr-o decizie a organizatorilor.
Participarea la acest concurs certifică acceptarea şi conformarea la prezentul regulament a tuturor participanţilor (concurenţi, public, moderatori, organizatori).

Regulamentul este obligatoriu pentru toţi participanţii la concurs. Organizatorii au dreptul de a modifica sau schimba regulamentul, cu anunţarea în prealabil a participanţilor.

Anexa 1. Componenţa echipelor participante la prima etapă, profesorii coordonatori şi moderatorii

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – gazda primei etape

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Miruna Ramona Raluca Buta
  3. Ruxandra Georgiana Chitac

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“

  1. Mara Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Thea Scurtu

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov și Simona Oprea, librar, Libraria Humanitas, Brașov

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda primei etape

  1. Ileana Vodă
  2. Ioana Mușat
  3. Andrei Bubeneck

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“

  1. Daniela Grigoraș
  2. Mihaela Mădălina Pleșea
  3. Sandra Ungureanu

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Marian Maricaru

Moderator: Mihail Coșulețu, editura Humanitas

Colegiul Național „Spiru Haret“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Enescu
  2. Vanda Dumitrescu
  3. Irina Mihalache

Profesor coordonator: Ioana Dumitru

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Andreea Ciobanu
  2. Oana Apostol
  3. Corina Mingote

Profesor coordonator: Mălina Timofanovici

Moderator: Mădălina Bucșa, editura Humanitas

Colegiul Național „I.L.Caragiale“ – gazda primei etape

  1. Cristina Dragne
  2. Andreea Tudor
  3. Larisa Stroe
  4. Daniela Racoviță ( rezervă )

Profesor coordonator: Mioara Colțea

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. David Abăluță
  2. Elena Vasile
  3. Ana Florescu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

Moderator: Raluca Popescu, editura Humanitas

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – gazda primei etape

  1. Alice Chempf
  2. Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

Colegiul Național „Tudor Vianu“

  1. Bianca Vîlceanu
  2. Camelia Popescu
  3. Daria Donovetsky

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Iustina Croitoru, editura Humanitas

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Soare
  2. Simina Dincă
  3. Diana Săsărman

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Anda Tatomir
  2. Ana Gheorghe-Milea
  3. Diana Moldovan

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Laura Man, librar, Librăria Humanitas „Nicolae Steinhardt“, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri“ – gazda primei etape

  1. Andreea Corciovei
  2. Gabriel Dimofte
  3. Simona Dogaru
  4. Simona Rapeanu

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Alexandra Arsene
  2. Alexandra Rusu
  3. Matei Coman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Dana Radu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda primei etape

  1. Adina Iftime
  2. Dragoș Bandac
  3. Fattah Tano Salar

Profesor coordonator: Simona Manu

Colegiul Național Iași

  1. Georgiana Prisacaru
  2. Codrin Chifu
  3. Ilinca Cristea

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Ioana Geantă, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“ – gazda primei etape

  1. Teodora Frățilă
  2. Ioana Nutaș
  3. Teodora Mich

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Alon Vigdorovits
  2. Razvan Crisan
  3. Simina Parv

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Petru Rareș“ – gazda primei etape

  1. Ioana Vasiliev
  2. Elena Zoita
  3. Andrei Roibu

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Irina Nuțu
  2. Ionuț Scurtu
  3. Eva Todică

Profesor coordonator: Cristina Niculăeș

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

PLOIEȘTI

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – gazda primei etape

  1. Cristiana Constantinescu
  2. Diana Sandu
  3. Alexandra Lita

Profesor coordonator: Anca Florescu

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“

  1. Maria Săvuță
  2. Laura Negiu
  3. Andreea Stoica

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ – gazda primei etape

  1. Andrei Cătălin Ilie
  2. Gabriel Rizoiu
  3. Oana Letiția Vasile

Profesor coordonator: Geanina Oprea

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Diana Grigorescu
  2. Ileana Popescu
  3. Ștefania Roșca

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas „Virgil Ierunca“, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“ – gazda primei etape

  1. Dariana Nistor
  2. Daiana Guțu
  3. Isabela Ienciu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă și Andra Tischer

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“

  1. Diana Brătirescu
  2. Mirona Reimer
  3. Mădălina Dicu
  4. Octavia Ciora ( rezervă )

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Marian Coman, librar, Librăria Humanitas „Constantin Noica“, Cluj

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda primei etape

  1. Tiberiu Damian
  2. Klaus Ludescher
  3. Tomislav Slovenski

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean

  1. Tudor Condor
  2. Alexandra Sofran
  3. Andreea Vrâncilă

Profesor coordonator: Dorina Popescu

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Vlad Arambasa
  2. Horia Pantelimon
  3. Ovidiu Gavril Pop

Profesor coordonator: Cristian Hîrjoi

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Marina Ciobanu
  2. Mihaela  Mihăilescu
  3. Alexandru Bodog

Profesor coordonator: Elena Jebelean

––––––––––––––––––––––––––––––––––––

––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Anexa 2. Modele de întrebări

Întrebările vor fi de forma Cine sunt? , Ce sunt? după modelul de mai jos

Din Amintiri din „Junimea”
1.CINE SUNT?
•Sunt un membru al societăţii Junimea, sunt cel care îşi începea discursurile de la banchetele aniversare cu vorbele: „Originea «Junimii » se pierde în noaptea timpurilor.”
•Mi-am făcut studiile în Germania, de unde m-am întors cu planuri mari pentru România, iar corporaţiile studenţeşti de acolo mi-au fost model. Aş fi dorit să se alcătuiască un statut precis şi pentru societatea noastră, lucru care, spre necazul meu, nu s-a întâmplat.
•Eu însumi am fost un scriitor şi un om mai degrabă modest, dar meritul meu cel mai mare este că i-am ascultat cu atenţie pe cei din jur, că i-am îndemnat să scrie şi, mai ales, că i-am ajutat să publice.
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
•Sunt fiul unui important prozator al secolului 19.
•Sunt unul dintre cei cinci întemeietori ai societăţii literare Junimea. Prima mea întâlnire cu tânărul Titu Maiorescu, la acesta acasă, n-a fost prea reuşită, mi s-a părut un om arogant. Curând am devenit prieteni şi am ajuns să-l admir atât de mult, încât unii râdeau de mine, spunându-mi că nu recunosc decât doi oameni mari pe lume: pe Shakespeare şi pe Maiorescu.
•Sunt secretarul Junimii, redactorul revistei Convorbiri literare şi am scris, la bătrâneţe, amintirile legate de Junimea.
SUNT?…
(Răspuns: Iacob Negruzzi)
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebarii, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

2. CE SUNT?

•Timp de o săptămână am purtat numele de Ulpia sau chiar de Ulpia Traiană, apoi însă, cei care m-au botezat astfel mi-au schimbat numele: abuzul de latinisme în limbă, în literatură şi în nume proprii îi deranja, nu voiau, în ce priveşte numele meu, să cadă în aceeaşi greşeală.
•Tot ce ţine de mine a avut un ritm săptămânal, iar în prima mea zi, la lectura unei traduceri din Shakespeare,   n-am dovedit prea mult simţ critic, deşi mai târziu tocmai spiritul critic m-a caracterizat.
•Sunt o pagină importantă din cultura secolului 19. M-am născut oarecum de la sine, la Iaşi, cu ajutorul mai multor tineri care au devenit, foarte curând, buni prieteni între ei şi am arătat mereu mare interes pentru problemele actualităţii literare şi culturale.
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
•Am luat fiinţă în ultimele luni ale anului 1863 şi primele luni ale anului 1864.
•Cei care m-au creat se numesc: Titu Maiorescu, Iacob Negruzzi, Vasile Pogor, Petre P. Carp şi Theodor Rosetti.
•Şedinţele mele s-au desfăşurat mai întâi la Iaşi, apoi la Bucureşti, în casa lui Maiorescu. Cei mai importanţi scriitori români din secolul 19 m-au frecventat, la una din şedinţele mele s-a citit Luceafărul eminescian.
•Sunt o societate literară cu nume tineresc.
SUNT ?…
(Răspuns: Junimea. Alte răspunsuri posibile: Societatea literară Junimea/ Cercul literar Junimea/ Gruparea Junimea.)
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebării, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

 

Anexa 3 Bibliografie


Prima etapa: Cele mai frumoase povestiri din Biblie. Acesta prima etapa va avea loc sambata, 09 noiembrie, ora 10

(intrebarile vor fi facute de doamnele Francisca Băltăceanu și Monica Broșteanu )

„Cele mai frumoase povestiri din Biblie“, volum coordonat de Francisca Băltăceanu și Monica Broșteanu

A doua etapa: Numerele Naturii

 (cu intrebarile lui Vlad Zografi)

„Zero, biografia unei idei periculoase“ de Charles Seife

„Numerele naturii“ de Ian Stewart


A treia etapa: Mozart

(intrebarile vor fi formulate de Vlad Zografi)

„1791 Ultimul an al lui Mozart“ de H.C. Robbins Landon



A patra etapa, FINALA:  În fața unei picturi

„Scurtă istorie a umbrei“, de Victor Ieronim Stoichiță

A treia ediţie a concursului 2013-2014

Prima etapă, „Cele mai frumoase povestiri din Biblie“, va avea loc sâmbătă, 9 noiembrie, ora 10:00, în toată țara

Tema primei etape este „Cele mai frumoase povestiri din Biblie“, iar bibliografia constă in volumul cu același titlu îngrijit de către Francisca Băltăceanu și Monica Broșteanu care, de asemenea, sunt si autoarele întrebărilor pe care le vor primi elevii.

A treia ediţie a concursului 2013-2014

Componența echipelor înscrise în prima etapă a ediției a treia

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – gazda primei etape

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Miruna Ramona Raluca Buta
  3. Ruxandra Georgiana Chitac

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“

  1. Mara Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Thea Scurtu

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov și Simona Oprea, librar, Libraria Humanitas, Brașov

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda primei etape

  1. Ileana Vodă
  2. Ioana Mușat
  3. Andrei Bubeneck

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“

  1. Daniela Grigoraș
  2. Mihaela Mădălina Pleșea
  3. Sandra Ungureanu

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Marian Maricaru

Moderator: Mihail Coșulețu, editura Humanitas

Colegiul Național „Spiru Haret“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Enescu
  2. Vanda Dumitrescu
  3. Irina Mihalache

Profesor coordonator: Ioana Dumitru

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Andreea Ciobanu
  2. Oana Apostol
  3. Corina Mingote

Profesor coordonator: Mălina Timofanovici

Moderator: Mădălina Bucșa, editura Humanitas

Colegiul Național „I.L.Caragiale“ – gazda primei etape

  1. Cristina Dragne
  2. Andreea Tudor
  3. Larisa Stroe
  4. Daniela Racoviță ( rezervă )

Profesor coordonator: Mioara Colțea

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. David Abăluță
  2. Elena Popa
  3. Ana Florescu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

Moderator: Raluca Popescu, editura Humanitas

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – gazda primei etape

  1. Alice Chempf
  2. Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

Colegiul Național „Tudor Vianu“

  1. Bianca Vîlceanu
  2. Camelia Popescu
  3. Daria Donovetsky

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Iustina Croitoru, editura Humanitas

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Soare
  2. Simina Dincă
  3. Diana Săsărman

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Anda Tatomir
  2. Ana Gheorghe-Milea
  3. Diana Moldovan

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Laura Man, librar, Librăria Humanitas „Nicolae Steinhardt“, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri“ – gazda primei etape

  1. Andreea Corciovei
  2. Gabriel Dimofte
  3. Raluca Enache
  4. Casiana Spinu ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Alexandra Arsene
  2. Alexandra Rusu
  3. Matei Coman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Dana Radu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda primei etape

  1. Adina Iftime
  2. Dragoș Bandac
  3. Fattah Tano Salar

Profesor coordonator: Simona Manu

Colegiul Național Iași

  1. Georgiana Prisacaru
  2. Codrin Chifu
  3. Ilinca Cristea

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Ioana Geantă, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“ – gazda primei etape

  1. Teodora Frățilă
  2. Ioana Nutaș
  3. Teodora Mich

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Alon Vigdorovits
  2. Razvan Crisan
  3. Simina Parv

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“– gazda primei etape

  1. Irina Nuțu
  2. Ionuț Scurtu
  3. Eva Todică

Profesor coordonator: Cristina Niculăeș

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Ioana Vasiliev
  2. Elena Zoita
  3. Andrei Roibu

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

PLOIEȘTI

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – gazda primei etape

  1. Cristiana Constantinescu
  2. Diana Sandu
  3. Alexandra Reitu

Profesor coordonator: Anca Florescu

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“

  1. Maria Săvuță
  2. Laura Negiu
  3. Andreea Stoica

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ – gazda primei etape

  1. Andrei Cătălin Ilie
  2. Gabriel Rizoiu
  3. Oana Letiția Vasile

Profesor coordonator: Geanina Oprea

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Diana Grigorescu
  2. Ileana Popescu
  3. Ștefania Roșca

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas „Virgil Ierunca“, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“ – gazda primei etape

  1. Dariana Nistor
  2. Daiana Guțu
  3. Isabela Ienciu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă și Andra Tischer

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“

  1. Diana Brătirescu
  2. Mirona Reimer
  3. Mădălina Dicu
  4. Octavia Ciora ( rezervă )

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Marciana Moiș, librar, Librăria Humanitas „Constantin Noica“, Sibiu

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda primei etape

  1. Tiberiu Damian
  2. Klaus Ludescher
  3. Tomislav Slovenski

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean

  1. Tudor Condor
  2. Rebeca Chincea
  3. Andreea Vrâncilă

Profesor coordonator: Dorina Popescu

Moderator: Stelian Bobarsc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Vlad Arambasa
  2. Horia Pantelimon
  3. Ovidiu Gavril Pop

Profesor coordonator: Cristian Hîrjoi

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Marina Ciobanu
  2. Mihaela  Mihăilescu
  3. Alexandru Bodog

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

A doua ediţie a concursului, 2012-2013, Rezultatele ediției a doua

Clasamentul la finalul celei de-a treia etape a ediției a doua a concursului Humanitas in licee

 

 

1.   CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” – 66 puncte – vor merge în finală

2.  ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 66 puncte – vor merge în finală

3.  SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” – 65 puncte

4.  BRAȘOV, Colegiul Național “Andrei Șaguna” – 64 puncte

5.  BRAȘOV, Colegiul Național “Dr. Ioan Meșotă” – 62 puncte

5.  BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 62 puncte

6.  GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 61 puncte

7.  TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 60 puncte

8.  BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 59 puncte

9.  RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 57 puncte

9.  BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 57 puncte

9.  BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret” – 57 puncte

10. ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 56 puncte

11.  IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 55 puncte

12. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 53 puncte

13. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 52 puncte

14. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 51 puncte

15. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 48 puncte

16. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 46 puncte

16. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  46 puncte

17. BUCURESTI, Colegiul Național “Grigore Moisil” –  41 puncte

18. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 28 puncte

19. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri – 27 puncte

20. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 26 puncte

21. PLOIEȘTI, Colegiul Național “I. L. Caragiale“ – 19 puncte

 

 

 

A doua ediţie a concursului, 2012-2013

Componenţa echipelor înscrise în a treia etapă a celei de-a doua ediţii a Concursului Humanitas in licee

BRAŞOV

Colegiul National “Dr. Ioan Meşotă“– gazda acestei etape

  • Similie Mara
  • Scurtu Thea
  • Stoicanescu Mihaela

profesor coordonator Evelina Circiu

Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“ 

  • Chiva Ioana – Teodora
  • Duta Sonia
  • Chitac Ruxandra Georgiana

profesor coordonator Adrian Sandu

moderator Florin Ifrim, librar, Libraria OKIAN, Braşov

BUCUREŞTI

Liceul Teoretic “Dante Alighieri” – gazda acestei etape

  • Tanase Ana-Maria
  • Dan Maria
  • Avram Roxana
  • Tanasa Teodora – rezerva

Profesor coordonator Valentina Liurca

Colegiul National “I.L.Caragiale

  • Cristina Dragne
  • Larisa Stroe
  • Andreea Tudor

profesor coordonatori Mioara Colţea,

moderator Mădălina Bucşa, editura Humanitas

—————————————————

Colegiul German “Goethe– gazda acestei etape

  • Andrei Bubeneck
  • Andrei Costinescu
  • Bianca Hotoboc

profesori coordonatori Ramona Pap si Camelia Neagu

Colegiul National “Spiru Haret“

  • Cristina Tudor
  • Vanda Dumitrescu
  • Alexandra Enescu

profesor coordonator Ioana Dumitru

moderator Iustina Croitoru, editura Humanitas

———————————————————–

Colegiul National “Grigore Moisil– gazda acestei etape

  • David  Abăluţă
  • Dragoş Iane
  • Gilbert Marin

profesor coordonator Ioana Triculescu

Colegiul Național “Gh. Șincai

  • Anton Marina Alexandra
  • Botea Mihaela Adriana
  • Istim Livia Andreea

profesor coordonator Mălina Timofanovici

moderator Raluca Popescu, editura Humanitas

———————————————————————————

CLUJ

Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu– gazda acestei etape

  • Tudor Plic-Borza
  • Simina Dinică
  • Ioana Alexandra Soare

profesor coordonator Nicolae Berindeiu

Colegiul National “Emil Racoviţă“

  • Anda Tatomir
  • Ana Gheorghe-Milea
  • Diana Moldovan

profesori coordonatori Monica Columban

moderator Daniel Prindii-Apetrii, librar, Libraria Humanitas Nicolae Steinhardt, Cluj

———————————————————————————
GALAȚI

Colegiul National “Vasile Alecsandri– gazda acestei etape

  • Alexandra Filip
  • Alexandra Rusu
  • Miruna Dudceac

profesor coordonator Daniela Nistor

Colegiul Naţional “Costache Negri

  • Cristina Ionela Borsan
  • Andreea Oana Corciovei
  • Georgiana Matoianu
  • Gabriel Dimofte – rezerva

profesor coordonator Elvira Alexandrescu

moderator Dana Radu , librar, Libraria Humanitas, Galați

———————————————————————————

IAȘI

Colegiul National “Mihai Eminescu

  • Alexandra Elsa Nicolae
  • Cristiana Elena Frunza
  • Aditi Anamaria Gheran

profesor coordonator Miruna Bostan

moderator  Ioana Geanta, librar, Libraria Humanitas Iasi Felicia

……………………………………………………………………….
ORADEA

Colegiul National “Mihai Eminescu“- gazda acestei etape

  • Vigdorovits Alon
  • Razvan Crisan
  • Sabina Trifa

profesori coordonatori Sorina Duică şi Adela Porge

Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu” –

  • Teodora Frăţilă
  • Vlad Lazăr
  • Ana-Maria Cotîrlea

profesori coordonatori Liliana Sonea şi Ciprian Sonea

moderator Orsolya Bogdan, librar, Libraria Humanitas Mircea Eiade, Oradea

———————————————————————————
PIATRA NEAMŢ

Colegiul National “Calistrat Hogaş“ -gazda acestei etape

  • Constantinescu Nicoleta
  • Irina Nuţu
  • Grecu Iolanda

profesor coordonator Cristina Niculăeş

Colegiul Naţional “Petru Rareş

  • Beleut Ovidiu
  • Vasiliec Ioana
  • Zoita Elena

profesor coordonator  Lucian Iordăchescu

moderator Dragoş Vatră, librar, Libraria Humanitas, Piatra Neamţ

———————————————————————————

PLOIEȘTI

Colegiul Național I. L. Caragiale – gazda acestei etape

  • Petcu Ioana
  • Orbu Ana-Maria
  • Neacsu Mihaela

profesor coordonator Violeta Mihai

Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza

  • Ioana Tudor
  • Ana Maria Gheorghe
  • Stefania Tatu

profesor coordonator Irina Săvuța

moderator Alexandru Dragomir , librar, Librăria Humanitas Ploiești

—————————————————————-

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul National “Alexandru Lahovari“– gazda acestei etape

  • Popescu Ileana Gabriela
  • Roşca Elena Ştefania
  • Grigorescu Diana

profesor coordonator Amalia Istrate,  prof. Isabella Ionita, dir. Adj.

Colegiul National “Mircea cel Bătrân“ 

  • Ilie Andrei Cătălin
  • Rizoiu Gabriel
  • Aparaschivei Ionut

profesor coordonator Geanina Oprea

moderator Elena Isabelle Teodorescu, librar, Libraria Humanitas Virgil Ierunca, Râmnicu Vâlcea

———————————————————————————
SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” – gazda acestei etape

  • Moja Adelina
  • Gâvan Luana
  • Oltean Andrei

profesor coordonator   Simona Radu si Andreea Trifu

Colegiul Național „Octavian Goga

  • Dariana Nistor
  • Daiana Gutu
  • Issabela Ielciu

profesori coordonatori Lidia Pircă şi  Andra Tischer

moderator Vladimir Barbu, librar, Libraria Humanitas Constantin Noica, Sibiu

——————————————————————-

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”                       
                              

  • Tamara Avramovic
  • Mutiu Felix
  • Slovenski Tomislav          

profesor coordonator Florentina Leucuția

Colegiul NaționalBănățeangazda acestei etape

  • Oneţ Flavius
  • Bicu Melissa
  • Condor Tudor

profesor coordonator Claudia Timofte

moderator Stelian Bobarsc, librar, Libraria HUMANITAS Emil Cioran  Timișoara

A doua ediţie a concursului, 2012-2013

Clasamentul la finalul celei de-a doua etape a ediției a doua

1.   CLUJ, Colegiul Național „Emil Racoviță” – 43 puncte

2.  ORADEA, Colegiul Național „Emanuil Gojdu” – 42 puncte

3.  SIBIU, Colegiul Național „Octavian Goga” – 41 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul Național „I.L.Caragiale” – 40 puncte

4. BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna” – 40 puncte

4.  RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național „Alexandru Lahovari” – 40 puncte

5.  BRAȘOV, Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă” – 39 puncte

5.  BUCUREȘTI, Colegiul German „Goethe” – 39 puncte

6.  BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Șincai” – 37 puncte

6.  GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 37 puncte

7. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Spiru Haret” – 36 puncte

7.  TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 36 puncte

8.  IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 33 puncte

8.  ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 33 puncte

9.  PIATRA NEAMŢ, Colegiul NaționalPetru Rareş – 32 puncte

10.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 31 puncte

10. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 31 puncte

11. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 30 puncte

12. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 28 puncte

13. BUCURESTI, Colegiul Național “Grigore Moisil” – 25 puncte

14. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” – 24 puncte

15. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 23 puncte

16. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 15 puncte

17. PLOIEȘTI, Colegiul Național “I. L. Caragiale“ – 13 puncte

18. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri” – 12 puncte

A doua ediţie a concursului, 2012-2013

Clasamentul la finalul primei etape a celei de-a doua editii

1. BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale“ – 22 puncte

2. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviţă“- 20 puncte

2. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari“ – 20 puncte

3. ORADEA, Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu” – 19 puncte

4. BUCURESTI, Colegiul Național “Spiru Haret“ – 18 puncte

4. IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 18 puncte

4. SIBIU,  Colegiul Național „Octavian Goga” – 18 puncte

5. BRAŞOV,  Colegiul Național “Dr. Ioan Meşotă“ – 17 puncte

5. BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 17 puncte

6. BRAȘOV, Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“ – 16 puncte

6. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gh. Șincai” – 16 puncte

6. GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” -16 puncte

7. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Calistrat Hogaş“ – 15 puncte

8. ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 14 puncte

8. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 14 puncte

9. BUCURESTI, Colegiul Național “Grigore Moisil” – 12 puncte

9. TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 12 puncte

9. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Petru Rareş“ – 12 puncte

10. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 11 puncte

11. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” -10 puncte

12. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” – 9 puncte

13. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 6 puncte

14. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 5 puncte

15. PLOIEȘTI, Colegiul Național “I. L. Caragiale“– 2 puncte

16. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri” -0 puncte

A doua ediţie a concursului, 2012-2013

Prima etapă “Caragiale“ va avea loc sâmbătă, 10 noiembrie, ora 10 in toata tara

In cea de-a doua editie a Concursului Humanitas in licee s-au inscris 25 de licce din 11 orase.

Concursul va avea anul acesta patru etape.

Cartile care intra in bibliografia concursului sunt carti Humanitas, pentru fiecare etapa astfel:

I  Caragiale
(intrebarile sunt concepute de domnul Dan C. Mihailescu) Acesta prima etapa va avea loc sambata, 10 noiembrie, ora 10
Cartile care intra in bibliografia primei etape sunt: „Viata lui I.L. Caragiale” de Serban Cioculescu si „I.L.Caragiale si caligrafia placerii. Despre eul din scrisori” de Dan C. Mihailescu.

Cartile pentru prima etapa au fost primite de elevii tuturor echipelor inscrise si de profesorii lor coordonatori.

II Fizica (cu intrebarile lui Vlad Zografi)
Cartile care intra in bibliografia acestei etape sunt: „Minunata lume a domnului Tompkins” de George Gamow si „Sase lectii usoare” de Richard P.Feynman

III Odiseea (intrebarile vor fi formulate de Gabriel Liiceanu)
Cartea care intra in bibliografia acestei etape este chia Odiseea lui Homer

IV Intre Orient si Occident
(intrebarile lui Neagu Djuvara)
Cartile care intra in bibliografia acestei etape sunt: „Intre Orient si Occident” de Neagu Djuvara si „Ce-am auzit de la altii” de Radu Rosetti

Liceul gazda pentru aceasta etapa a fost ales in ordine alfabetica.