A doua ediţie a concursului, 2012-2013

Colegiul „Emanuil Gojdu“ din Oradea a câştigat pentru a doua oară finala Concursului Humanitas în licee

Castigatorii

Sâmbătă, 15 iunie, a avut loc în Aula Bibliotecii Naţionale a României finala ediţiei a doua a concursului Humanitas în licee. Echipele finaliste au fost cele ale Colegiilor Naţionale „Emanuil Gojdu“ din Oradea şi „Emil Racoviţă“ din Cluj.

Echipa din Oradea si-a păstrat componenţa pe care a avut-o încă din prima ediţie a concursului şi a reuşit sa-şi păstreze statutul de deţinătoare a trofeului  Concursului Humanitas în licee.

Felicităm ambele echipe pentru performanţa realizată şi vom reveni în zilele ce urmează cu materiale video si fotografii de la evenimentul de sâmbătă.

Le mulţumim din nou partenerilor noştri: Hotel Intercontinental, Radio România Cultural, Austral, Ideal Board Games, Humanitas Fiction şi Humanitas Multimedia.

Vă aşteptăm să vă înscrieţi liceele pentru ediţia a treia a concursului până la data de 30 iunie 2013. Temele vor fi:  Cele mai frumoase povestiri doin Biblie, Numerele Naturii, Mozart şi În faţa unei picturi, iar înscrierile se fac la adresa:

marketing@humanitas.ro

A doua ediţie a concursului, 2012-2013

FINALA va avea loc sâmbătă, 15 iunie, ora 11.00 în Aula Bibliotecii Naționale

Pentru-blog

Sâmbătă, 15 iunie, ora 11.00, va avea loc  în Aula Bibliotecii Naționale FINALA celei de-a doua ediții a Concursului Humanitas în licee, moderată de Andi Moisescu

Asa cum stiti deja, Colegiile Nationale „Emanuil Gojdu” din Oradea si „Emil Racoviță” din Cluj s-au calificat in Finala celei de-a doua ediții a Concursului Humanitas in licee. V-asteptam pe toti la finala, Aula Bibliotecii Nationale este incapatoare si foarte frumoasa.

Le uram bafta finalistilor, iar celorlalti mult succes in editia viitoare a concursului, pentru ca in octombrie vom avea prima etapa a editiei a treia a Concursului Humanitas in licee.

Cat de curand va vom comunica temele si bibliografia. Asteptam sa va inscrieti.

A doua ediţie a concursului, 2012-2013, Rezultatele ediției a doua

Clasamentul la finalul celei de-a treia etape a ediției a doua a concursului Humanitas in licee

 

 

1.   CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” – 66 puncte – vor merge în finală

2.  ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 66 puncte – vor merge în finală

3.  SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” – 65 puncte

4.  BRAȘOV, Colegiul Național “Andrei Șaguna” – 64 puncte

5.  BRAȘOV, Colegiul Național “Dr. Ioan Meșotă” – 62 puncte

5.  BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 62 puncte

6.  GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 61 puncte

7.  TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 60 puncte

8.  BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 59 puncte

9.  RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 57 puncte

9.  BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 57 puncte

9.  BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret” – 57 puncte

10. ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 56 puncte

11.  IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 55 puncte

12. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 53 puncte

13. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 52 puncte

14. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 51 puncte

15. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 48 puncte

16. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 46 puncte

16. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  46 puncte

17. BUCURESTI, Colegiul Național “Grigore Moisil” –  41 puncte

18. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 28 puncte

19. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri – 27 puncte

20. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 26 puncte

21. PLOIEȘTI, Colegiul Național “I. L. Caragiale“ – 19 puncte

 

 

 

A doua ediţie a concursului, 2012-2013

Componenţa echipelor înscrise în a treia etapă a celei de-a doua ediţii a Concursului Humanitas in licee

BRAŞOV

Colegiul National “Dr. Ioan Meşotă“– gazda acestei etape

  • Similie Mara
  • Scurtu Thea
  • Stoicanescu Mihaela

profesor coordonator Evelina Circiu

Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“ 

  • Chiva Ioana – Teodora
  • Duta Sonia
  • Chitac Ruxandra Georgiana

profesor coordonator Adrian Sandu

moderator Florin Ifrim, librar, Libraria OKIAN, Braşov

BUCUREŞTI

Liceul Teoretic “Dante Alighieri” – gazda acestei etape

  • Tanase Ana-Maria
  • Dan Maria
  • Avram Roxana
  • Tanasa Teodora – rezerva

Profesor coordonator Valentina Liurca

Colegiul National “I.L.Caragiale

  • Cristina Dragne
  • Larisa Stroe
  • Andreea Tudor

profesor coordonatori Mioara Colţea,

moderator Mădălina Bucşa, editura Humanitas

—————————————————

Colegiul German “Goethe– gazda acestei etape

  • Andrei Bubeneck
  • Andrei Costinescu
  • Bianca Hotoboc

profesori coordonatori Ramona Pap si Camelia Neagu

Colegiul National “Spiru Haret“

  • Cristina Tudor
  • Vanda Dumitrescu
  • Alexandra Enescu

profesor coordonator Ioana Dumitru

moderator Iustina Croitoru, editura Humanitas

———————————————————–

Colegiul National “Grigore Moisil– gazda acestei etape

  • David  Abăluţă
  • Dragoş Iane
  • Gilbert Marin

profesor coordonator Ioana Triculescu

Colegiul Național “Gh. Șincai

  • Anton Marina Alexandra
  • Botea Mihaela Adriana
  • Istim Livia Andreea

profesor coordonator Mălina Timofanovici

moderator Raluca Popescu, editura Humanitas

———————————————————————————

CLUJ

Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu– gazda acestei etape

  • Tudor Plic-Borza
  • Simina Dinică
  • Ioana Alexandra Soare

profesor coordonator Nicolae Berindeiu

Colegiul National “Emil Racoviţă“

  • Anda Tatomir
  • Ana Gheorghe-Milea
  • Diana Moldovan

profesori coordonatori Monica Columban

moderator Daniel Prindii-Apetrii, librar, Libraria Humanitas Nicolae Steinhardt, Cluj

———————————————————————————
GALAȚI

Colegiul National “Vasile Alecsandri– gazda acestei etape

  • Alexandra Filip
  • Alexandra Rusu
  • Miruna Dudceac

profesor coordonator Daniela Nistor

Colegiul Naţional “Costache Negri

  • Cristina Ionela Borsan
  • Andreea Oana Corciovei
  • Georgiana Matoianu
  • Gabriel Dimofte – rezerva

profesor coordonator Elvira Alexandrescu

moderator Dana Radu , librar, Libraria Humanitas, Galați

———————————————————————————

IAȘI

Colegiul National “Mihai Eminescu

  • Alexandra Elsa Nicolae
  • Cristiana Elena Frunza
  • Aditi Anamaria Gheran

profesor coordonator Miruna Bostan

moderator  Ioana Geanta, librar, Libraria Humanitas Iasi Felicia

……………………………………………………………………….
ORADEA

Colegiul National “Mihai Eminescu“- gazda acestei etape

  • Vigdorovits Alon
  • Razvan Crisan
  • Sabina Trifa

profesori coordonatori Sorina Duică şi Adela Porge

Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu” –

  • Teodora Frăţilă
  • Vlad Lazăr
  • Ana-Maria Cotîrlea

profesori coordonatori Liliana Sonea şi Ciprian Sonea

moderator Orsolya Bogdan, librar, Libraria Humanitas Mircea Eiade, Oradea

———————————————————————————
PIATRA NEAMŢ

Colegiul National “Calistrat Hogaş“ -gazda acestei etape

  • Constantinescu Nicoleta
  • Irina Nuţu
  • Grecu Iolanda

profesor coordonator Cristina Niculăeş

Colegiul Naţional “Petru Rareş

  • Beleut Ovidiu
  • Vasiliec Ioana
  • Zoita Elena

profesor coordonator  Lucian Iordăchescu

moderator Dragoş Vatră, librar, Libraria Humanitas, Piatra Neamţ

———————————————————————————

PLOIEȘTI

Colegiul Național I. L. Caragiale – gazda acestei etape

  • Petcu Ioana
  • Orbu Ana-Maria
  • Neacsu Mihaela

profesor coordonator Violeta Mihai

Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza

  • Ioana Tudor
  • Ana Maria Gheorghe
  • Stefania Tatu

profesor coordonator Irina Săvuța

moderator Alexandru Dragomir , librar, Librăria Humanitas Ploiești

—————————————————————-

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul National “Alexandru Lahovari“– gazda acestei etape

  • Popescu Ileana Gabriela
  • Roşca Elena Ştefania
  • Grigorescu Diana

profesor coordonator Amalia Istrate,  prof. Isabella Ionita, dir. Adj.

Colegiul National “Mircea cel Bătrân“ 

  • Ilie Andrei Cătălin
  • Rizoiu Gabriel
  • Aparaschivei Ionut

profesor coordonator Geanina Oprea

moderator Elena Isabelle Teodorescu, librar, Libraria Humanitas Virgil Ierunca, Râmnicu Vâlcea

———————————————————————————
SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” – gazda acestei etape

  • Moja Adelina
  • Gâvan Luana
  • Oltean Andrei

profesor coordonator   Simona Radu si Andreea Trifu

Colegiul Național „Octavian Goga

  • Dariana Nistor
  • Daiana Gutu
  • Issabela Ielciu

profesori coordonatori Lidia Pircă şi  Andra Tischer

moderator Vladimir Barbu, librar, Libraria Humanitas Constantin Noica, Sibiu

——————————————————————-

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”                       
                              

  • Tamara Avramovic
  • Mutiu Felix
  • Slovenski Tomislav          

profesor coordonator Florentina Leucuția

Colegiul NaționalBănățeangazda acestei etape

  • Oneţ Flavius
  • Bicu Melissa
  • Condor Tudor

profesor coordonator Claudia Timofte

moderator Stelian Bobarsc, librar, Libraria HUMANITAS Emil Cioran  Timișoara

A doua ediţie a concursului, 2012-2013

Clasamentul la finalul celei de-a doua etape a ediției a doua

1.   CLUJ, Colegiul Național „Emil Racoviță” – 43 puncte

2.  ORADEA, Colegiul Național „Emanuil Gojdu” – 42 puncte

3.  SIBIU, Colegiul Național „Octavian Goga” – 41 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul Național „I.L.Caragiale” – 40 puncte

4. BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna” – 40 puncte

4.  RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național „Alexandru Lahovari” – 40 puncte

5.  BRAȘOV, Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă” – 39 puncte

5.  BUCUREȘTI, Colegiul German „Goethe” – 39 puncte

6.  BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Șincai” – 37 puncte

6.  GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 37 puncte

7. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Spiru Haret” – 36 puncte

7.  TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 36 puncte

8.  IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 33 puncte

8.  ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 33 puncte

9.  PIATRA NEAMŢ, Colegiul NaționalPetru Rareş – 32 puncte

10.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 31 puncte

10. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 31 puncte

11. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 30 puncte

12. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 28 puncte

13. BUCURESTI, Colegiul Național “Grigore Moisil” – 25 puncte

14. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” – 24 puncte

15. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 23 puncte

16. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 15 puncte

17. PLOIEȘTI, Colegiul Național “I. L. Caragiale“ – 13 puncte

18. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri” – 12 puncte

A doua ediţie a concursului, 2012-2013

Componența echipelor înscrise în a doua etapă a celei de-a doua ediții a Concursului Humanitas in licee

BRAŞOV

Colegiul National “Dr. Ioan Meşotă“-

  • Similie Mara
  • Scurtu Thea
  • Stoicanescu Mihaela

profesor coordonator Evelina Circiu

Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“ – gazda acestei etape

  • Chiva Ioana – Teodora
  • Duta Sonia
  • Chitac Ruxandra Georgiana

profesor coordonator Adrian Sandu

moderator Florin Ifrim, librar, Libraria OKIAN, Braşov

BUCUREŞTI

Liceul Teoretic „Dante Alighieri” – 

  • Tanase Ana-Maria
  • Dan Maria
  • Avram Roxana
  • Tanasa Teodora – rezerva

Profesor coordonator Valentina Liurca

Colegiul National “I.L.Caragiale  – gazda acestei etape

  • Cristina Dragne
  • Larisa Stroe
  • Andreea Tudor

profesor coordonatori Mioara Colţea, Delia Dumitriu

moderator Mădălina Bucşa, editura Humanitas

–––––––––––––––––

Colegiul German „Goethe”

  • Andrei Bubeneck
  • Andrei Costinescu
  • Bianca Hotoboc
profesori coordonatori Ramona Pap si Camelia Neagu

Colegiul National “Spiru Haret“ – gazda acestei etape

  • Dumitru Răzvan Ionuţ
  • Candet Andrei
  • Enescu Alexandra

profesor coordonator Ioana Dumitru

moderator Iustina Croitoru, editura Humanitas

––––––––––––––––––––

Colegiul National “Grigore Moisil”

  • Abăluţă David
  • Bîrsăşteanu Bogdan
  • Crișan Alexandru

profesor coordonator Simona Buiu,Ioana Triculescu

Colegiul Național “Gh. Șincai” – gazda acestei etape

  • Anton Marina Alexandra
  • Botea Mihaela Adriana
  • Istim Livia Andreea

profesor coordonator Mălina Timofanovici

moderator Raluca Popescu, editura Humanitas

———————————————————————————

CLUJ

Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu”

  • Plic-Borza Tudor
  • Buiga Victor
  • Coroian Paul

profesor coordonator Nicolae Berindeiu

Colegiul National “Emil Racoviţă“ – gazda acestei etape

  • Anda Tatomir
  • Ana Gheorghe-Milea
  • Diana Moldovan

profesori coordonatori Monica Columban

moderator Daniel Prindii-Apetrii, librar, Libraria Humanitas Nicolae Steinhardt, Cluj

———————————————————————————
GALAȚI

Colegiul National “Vasile Alecsandri”

  • Arsene Alexandra
  • Rusu Alexandra
  • Tudor Bettina
  • Coman Matei, rezervă

profesor coordonator Daniela Nistor

Colegiul Naţional “Costache Negri” – gazda acestei etape

  • Mațoianu Georgiana
  • Dimofte Gabriel
  • Clisu Dorin

profesor coordonator Elvira Alexandrescu şi Dan Voiculescu

moderator Dana Radu , librar, Libraria Humanitas, Galați

———————————————————————————

IAȘI

Colegiul National “Mihai Eminescu“

  • Alexandra Elsa Nicolae
  • Cristiana Elena Frunza
  • Aditi Anamaria Gheran
profesor coordonator Miruna Bostan
moderator  Ioana Geanta, librar, Libraria Humanitas Iasi Felicia

……………………………………………………………………….
ORADEA

Colegiul National “Mihai Eminescu

  • Vigdorovits Alon
  • Razvan Crisan
  • Sabina Trifa

profesori coordonatori Sorina Duică şi Adela Porge

Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu” gazda acestei etape

  • Teodora Frăţilă
  • Vlad Lazăr
  • Ana-Maria Cotîrlea

profesori coordonatori Liliana Sonea şi Ciprian Sonea

moderator Claudia Rogojan, librar, Libraria Humanitas Mircea Eiade, Oradea

———————————————————————————
PIATRA NEAMŢ

Colegiul National “Calistrat Hogaş“ -gazda acestei etape

  • Constantinescu Nicoleta
  • Eva Todica
  • Grecu Iolanda

profesor coordonator Cristina Niculăeş

Colegiul Naţional “Petru Rareş“

  • Beleut Ovidiu
  • Vasiliec Ioana
  • Zoita Elena

profesor coordonator  Lucian Iordăchescu

moderator Dragoş Vatră, librar, Libraria Humanitas, Piatra Neamţ

———————————————————————————

PLOIEȘTI

Colegiul Național I. L. Caragiale 

  • Petcu Ioana
  • Orbu Ana-Maria
  • Neacsu Mihael

profesor coordonator Violeta Mihai

Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza” gazda acestei etape

  • Ioana Tudor
  • Ana Maria Gheorghe
  • Stefania Tatu

profesor coordonator Irina Săvuța

moderator Alexandru , librar, Librăria Humanitas Ploiești

–––––––––––––––––––––-

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul National “Alexandru Lahovari“

  • Popescu Ileana Gabriela
  • Roşca Elena Ştefania
  • Grigorescu Diana

profesor coordonator Amalia Istrate,  prof. Isabella Ionita, dir. Adj.

Colegiul National “Mircea cel Bătrân“ – gazda acestei etape

  • Ilie Andrei Cătălin
  • Rizoiu Gabriel
  • Aparaschivei Ionut

profesor coordonator Geanina Oprea

moderator Elena Isabelle Teodorescu, librar, Libraria Humanitas Virgil Ierunca, Râmnicu Vâlcea

———————————————————————————
SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal”

  • Moja Adelina
  • Gâvan Luana
  • Oltean Andrei

profesor coordonator Lucian Staroste / Simona Radu

Colegiul Național Octavian Goga”

  • Nistor Dariana
  • Horvath Florin
  • Ienciu Isabella

profesori coordonatori Lidia Pircă şi  Andra Tischer

moderator Vladimir Barbu, librar, Libraria Humanitas Constantin Noica, Sibiu

––––––––––––––––––––––-

TIMIȘOARA

Colegiul Național Constantin Diaconovici Loga                       
                              

  • Ludescher Klaus-Andreas
  • Mutiu Felix
  • Slovenski Tomislav          

profesor coordonator Florentina Leucuția

Colegiul NaționalBănățean

  • Oneţ Flavius
  • Bicu Melissa
  • Condor Tudor

profesor coordonator Claudia Timofte

moderator Stelian Bobarsc, librar, Libraria HUMANITAS Emil Cioran  Timișoara

A doua ediţie a concursului, 2012-2013

Clasamentul la finalul primei etape a celei de-a doua editii

1. BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale“ – 22 puncte

2. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviţă“- 20 puncte

2. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari“ – 20 puncte

3. ORADEA, Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu” – 19 puncte

4. BUCURESTI, Colegiul Național “Spiru Haret“ – 18 puncte

4. IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 18 puncte

4. SIBIU,  Colegiul Național „Octavian Goga” – 18 puncte

5. BRAŞOV,  Colegiul Național “Dr. Ioan Meşotă“ – 17 puncte

5. BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 17 puncte

6. BRAȘOV, Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“ – 16 puncte

6. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gh. Șincai” – 16 puncte

6. GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” -16 puncte

7. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Calistrat Hogaş“ – 15 puncte

8. ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 14 puncte

8. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 14 puncte

9. BUCURESTI, Colegiul Național “Grigore Moisil” – 12 puncte

9. TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 12 puncte

9. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Petru Rareş“ – 12 puncte

10. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 11 puncte

11. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” -10 puncte

12. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” – 9 puncte

13. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 6 puncte

14. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 5 puncte

15. PLOIEȘTI, Colegiul Național “I. L. Caragiale“– 2 puncte

16. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri” -0 puncte

A doua ediţie a concursului, 2012-2013

Prima etapă “Caragiale“ va avea loc sâmbătă, 10 noiembrie, ora 10 in toata tara

In cea de-a doua editie a Concursului Humanitas in licee s-au inscris 25 de licce din 11 orase.

Concursul va avea anul acesta patru etape.

Cartile care intra in bibliografia concursului sunt carti Humanitas, pentru fiecare etapa astfel:

I  Caragiale
(intrebarile sunt concepute de domnul Dan C. Mihailescu) Acesta prima etapa va avea loc sambata, 10 noiembrie, ora 10
Cartile care intra in bibliografia primei etape sunt: „Viata lui I.L. Caragiale” de Serban Cioculescu si „I.L.Caragiale si caligrafia placerii. Despre eul din scrisori” de Dan C. Mihailescu.

Cartile pentru prima etapa au fost primite de elevii tuturor echipelor inscrise si de profesorii lor coordonatori.

II Fizica (cu intrebarile lui Vlad Zografi)
Cartile care intra in bibliografia acestei etape sunt: „Minunata lume a domnului Tompkins” de George Gamow si „Sase lectii usoare” de Richard P.Feynman

III Odiseea (intrebarile vor fi formulate de Gabriel Liiceanu)
Cartea care intra in bibliografia acestei etape este chia Odiseea lui Homer

IV Intre Orient si Occident
(intrebarile lui Neagu Djuvara)
Cartile care intra in bibliografia acestei etape sunt: „Intre Orient si Occident” de Neagu Djuvara si „Ce-am auzit de la altii” de Radu Rosetti

Liceul gazda pentru aceasta etapa a fost ales in ordine alfabetica.