Prima ediţie a concursului, 2011-2012, Rezultatele primei editii

C.N. „Emanuil Gojdu” a castigat finala primei editii a Concursului Humanitas in licee

Sambata, 9 iunie, in Aula Bibliotecii Nationale, a avut loc finala primei editii a Concursului Humanitas in licee.

Finalistele concursului au fost echipele Colegiilor Nationale „Emanuil Gojdu” din Oradea si „Octavian Goga” din Sibiu.

S-a intamplat ca in cazul acestor doua colegii componenta echipelor sa ramana aceeasi de la inceputul concursului pana la sfarsit, cei sase finalisti au parcurs toate cele cinci etape.

Vom reveni cu mai multe fotografii, imagini filmate si amanunte despre premii, parteneri, participanti si invitati, in zilele urmatoare.

Pana atunci le multumim partenerilor: Biblioteca Natinala, Radio Romania Cultural, Austral, Ideal Board Games, Avon, Humanitas Fiction.

Pana pe 30 iunie liceele voastre se pot inscrie in cea de-a doua editie a Concursului Humanitas in licee,  2012-2013, care va avea prima etapa in octombrie. Temele vor fi: Caragiale, Fizica, Odiseea si Intre Orient si Occident. Inscrierile se pot face la adresa:

pr.multimedia@humanitas.ro

Prima ediţie a concursului, 2011-2012

Va asteptam pe toti la finala

Asa cum stiti deja, Colegiile Nationale „Emanuil Gojdu” din Oradea si „Octavian Goga” din Sibiu s-au calificat in finala Concursului Humanitas in licee. V-asteptam pe toti la finala, Aula Bibliotecii Nationale este incapatoare si foarte frumoasa.

Le uram bafta finalistilor, iar celorlalti mult succes in editia viitoare a concursului, pentru ca in octombrie vom avea prima etapa a editiei a doua a Concursului Humanitas in licee.

Cat de curand va vom comunica temele si bibliografia. Asteptam sa va inscrieti.

Prima ediţie a concursului, 2011-2012

Clasamentul la finalul celei de-a patra etape

1. Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu“, Oradea, 92 de puncte – vor merge in FINALA

2. Colegiul Național “Octavian Goga“, Sibiu, 89 de puncte – vor merge in FINALA

3. Colegiul National “Dr. Ioan Meşotă“, Brașov, 88 de puncte

4. Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“, Brașov, 83 puncte

5. Colegiul Economic “D.P. Marţian“, Alba Iulia, 81 de puncte

6. Colegiul Național “I.L.Caragiale, București, 80 de puncte

7. Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu“, Cluj, liceu gazdă, 78 de puncte

8. Colegiului Național “Mihai Eminescu, Oradea, 75 puncte

9. Colegiul Național “Alexandru Lahovari, Râmnicu Vâlcea, 73 de puncte

10. Colegiul Național “Petru Rareş, Piatra Neamț, 73 puncte

11. Colegiul Național “Grigore Moisil“, București, 67 puncte

11.  Colegiului Național “Emil Racoviţă“, Cluj, 67 puncte

12. Colegiul Național “George Coşbuc“, București, 64 puncte

13. Colegiul Național “Spiru Haret“, București, 59 de puncte

14. Colegiul Național “Mihai Viteazul, Ploiești, 57 de puncte

15. Colegiul Național “Vasile Alecsandri“, Galați, 55 puncte

15. Colegiul Naţional “Costache Negri“, Galați, 55 puncte

16. Colegiul Național “Calistrat Hogaş, Piatra Neamț, 53 puncte

17. Colegiul Național “Mircea cel Bătrân, Râmnicu Vâlcea, 44 puncte

18. Colegiul Național “I.L. Caragiale“, Ploiești, 28 puncte  (ABANDON)

19. Colegiul National “Horia, Cloşca şi Crişan, Alba Iulia 12 puncte (ABANDON)

20. Colegiul Național “Gheorghe Lazăr”, Sibiu, 0 puncte (ABANDON)

Felicitări tuturor! Vă așteptăm pe toți la București, pe 9 iunie, la Biblioteca Natională, să urmărim împreună finala.


Prima ediţie a concursului, 2011-2012

28 aprilie 2012, a 4-a etapă: Naşterea universului

În 1992, satelitul COBE a trimis spre Pământ date legate de radiaţia cosmică de fond, iar acestea au fost transformate în imagini ce au făcut repede înconjurul lumii. Era cea mai veche mărturie privind universul nostru, „semnătura lui Dumnezeu”, care scotea în evidenţă infime variaţii ale densităţii materiei din universul timpuriu – germenii galaxiilor şi stelelor, în ultimă instanţă seminţele din care am apărut şi noi. Această descoperire, considerată una dintre cele mai mari din toate timpurile, venea să certifice valabilitatea modelului big bang: universul nu e etern şi imuabil, ci s-a născut dintr-o explozie şi se află în expansiune.

Universul într-o coajă de nucă ne poartă către frontierele fizicii actuale, acolo unde realitatea e deseori mai stranie decât ficţiunea, pentru a explica publicului larg principiile care guvernează universul. Peisajul e fantastic: particule, suprafeţe şi corzi se mişcă în unsprezece dimensiuni, găurile negre se evaporă şi dispar, luând cu ele taina lor, iar sămânţa din care s-a nascut universul e o infimă coajă de nucă. Perspectivele care se deschid sunt şi ele fabuloase: călătoria în timp, viitorul unei omeniri dominate de inteligenţa artificială, soarta finală a universului.

Bibliografie
Big Bang de Simon Singh
Universul într-o coajă de nucă de Stephen Hawking


Prima ediţie a concursului, 2011-2012

Echipele înscrise în cea de-a patra etapă

ALBA-IULIA

Colegiul Economic “D.P. Marţian” -locul 4 în clasamentul naţional

  • Emma Milka
  • Denisa Popa
  • Andreea Constantea

profesor coordonator Adina Ghiuşan

moderator Klara Băieş, librar, Libraria Humanitas, Alba-Iulia

———————————————————————————

BRAŞOV

Colegiul National “Dr. Ioan Meşotă – locul 3 în clasamentul naţional

  • Raluca Andreea Turcu
  • Oana Comărniceanu
  • David Orţan

profesor coordonator Ion Dumitraşcu

Colegiul Naţional “Andrei Şaguna – locul 5 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Ioana Chiva
  • Iulia Nistor
  • Ruxandra Pomană

profesor coordonator Ştefania Ciobanu

moderator Florin Ifrim, librar, Libraria OKIAN, Braşov

———————————————————————————

CLUJ

Colegiul National “Emil Racoviţă – locul 11 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Ana Jastulka
  • Ioana Bechet
  • Cristina Fogaş

profesori coordonatori Monica Columban, Manuela Galea

Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – locul 6 în clasamentul naţional

  • Andrei Moldovanu
  • Plic-Borza Tudor
  • Alexandru Paul Coroian

profesor coordonator Nicolae Berindeiu

moderator Laura Man, librar, Libraria Humanitas Nicolae Steinhardt, Cluj

———————————————————————————
GALAȚI

Colegiul National “Vasile Alecsandri” – locul 15 în clasamentul naţional,

  • Elena Luiza Cucu
  • Cristina Mazaroaie
  • Adrian Alexandru Buruiana

profesor coordonator Daniela Nistor

Colegiul Naţional “Costache Negri” – locul 17 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Irina Bălan
  • Bogdan Voiculescu
  • Gabriel Dimofte

profesor coordonator Cristina Ciobanu

moderator Mirela Spanache , librar, Libraria Humanitas, Galați

———————————————————————————
ORADEA

Colegiul National “Mihai Eminescu – locul 9 în clasamentul naţional

  • Alon Vigdorovits
  • Sabina Trifa
  • Răzvan Crişan

profesori coordonatori Sorina Duică şi Adela Porge

Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu” – locul 1 în clasamentul naţional , gazda acestei etape

  • Teodora Frăţilă
  • Vlad Lazăr
  • Ana-Maria Cotîrlea

profesori coordonatori Liliana Şonea şi Ciprian Şonea

moderator Claudia Rogojan, librar, Libraria Humanitas Mircea Eiade, Oradea

———————————————————————————
PIATRA NEAMŢ

Colegiul Naţional “Petru Rareş – locul 12 în clasamentul naţional

  • Mădălina Braeş
  • Ioana Sărăcilă
  • Magdalena Mutu

profesor coordonator  Lucian Strochi

Colegiul National “Calistrat Hogaş – locul 18 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Ioana Adela Bivolaru
  • Iolanda Grecu
  • Ilinca Tofan

profesor coordonator Cristina Niculăieş

moderator Dragoş Vatră, librar, Libraria Humanitas, Piatra Neamţ

———————————————————————————

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul National “Alexandru Lahovari – locul 10 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Ioana Boştenaru
  • Evelina Miu
  • Ioana Stoica

profesor coordonator Amalia Istrate

Colegiul National “Mircea cel Bătrân – locul 16 în clasamentul naţional

  • Mihai Bârzescu
  • Mihaela Zotica
  • Mădălina Papoiu

profesor coordonator Adrian Luca

moderator Elena Isabelle Teodorescu, librar, Libraria Humanitas Virgil Ierunca, Râmnicu Vâlcea

———————————————————————————
SIBIU
Colegiul National “Octavian Goga” – locul 2 în clasamentul naţional

  • Andreea Popa
  • Ana-Maria Fleaca
  • Diana Cojocaru

profesori coordonatori Lidia Pirca şi  Andra Tischer

moderator Marian Coman, librar, Libraria Humanitas Constantin Noica, Sibiu

———————————————————————————

BUCUREŞTI

Colegiul National “Grigore Moisil” – locul 13 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Patricia Matei
  • Cristina Stanciu
  • Violeta Mititelu

profesor coordonator Ioana Triculescu

Colegiul National “Spiru Haret – locul 14 în clasamentul naţional

  • Andreea Gabriela Grigore
  • Elena Popa Alexandru
  • Andreea Negoiţă

profesor coordonator Ioana Dumitru

moderator Răzvan Purcărea, librar, Libraria Humanitas Kretzulescu

………………………………………………………………………………………………………………….

Colegiul National “I.L.Caragiale – locul 8  în clasamentul naţional

  • Cristina Drakne
  • Diana Marcu
  • Andra Stănciuloiu

profesor coordonator Mioara Colţea

 Colegiul National “George Coşbuc– locul 11 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Diana Trăsnea
  • Liana Stoica
  • Alexandra Duică

profesori coordonatori Anemaria Cîrlan şi Alina Motea

moderator Mădălina Bucşa, editura Humanitas

………………………………………………..

C.  N. “Horea, Cloşca şi Crişan, profesor coordonator Mioara Cerbu, Alba Iulia – ABANDON

C. N. “Mihai Viteazul“, profesor coordonator Dan Gulea, PloieştiABANDON

C. N.I.L. Caragiale, profesor coordonator Violeta Mihai, Ploieşti ABANDON
C.N. “Gheorghe Lazăr” ,  profesor coordonator Dorin Bunău, Sibiu –  ABANDON


Prima ediţie a concursului, 2011-2012

9 iunie 2012, a 5-a etapă: Istoria românilor. Finala va avea loc în Bucureşti şi va fi moderată de Andi Moisescu.

Istoria pe care o cunosc românii, în diversele ei variante, a fost marcată în primul rând de ideologia naţională, apoi de comunism. Societatea civilă trebuie să înveţe să se apere de «intoxicarea» prin istorie. Educaţia civică presupune nu numai tradiţionala valorizare de tip eroic a faptelor istoriei naţionale, ale cărei virtuţi identitare nu le contestăm; ea presupune şi asumarea critică şi responsabilă a propriului trecut, ca şi deprinderea «decodării» mesajului istoric, care, ca orice mesaj, urmăreşte «ceva». Să-şi privească lucid trecutul şi să nu se mai lase manipulaţi prin istorie.

O istorie deschisă, critică şi lipsită de prejudecăţi.

Bibliografie
O scurtă istorie a românilor povestită celor tineri de Neagu Djuvara
Istorie şi mit în conştiinţa românească de Lucian Boia


Prima ediţie a concursului, 2011-2012

Clasamentul la finalul celei de-a treia etape

1. Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu“, Oradea, 66 de puncte

2. Colegiul Național “Octavian Goga“, Sibiu, 65 de puncte

3. Colegiul National “Dr. Ioan Meşotă“, Brașov, 64 de puncte

4. Colegiul Economic “D.P. Marţian“, Alba Iulia, 63 de puncte

5. Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“, Brașov, 60 puncte

6. Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu“, Cluj, liceu gazdă, 59 de puncte

7. Colegiul Național “Mihai Viteazul, Ploiești, 57 de puncte

8. Colegiul Național “I.L.Caragiale, București, 56 de puncte

9. Colegiului Național “Mihai Eminescu, Oradea,55 puncte

10. Colegiul Național “Alexandru Lahovari, Râmnicu Vâlcea, 52 de puncte

11.  Colegiului Național “Emil Racoviţă“, Cluj, 50 puncte

11. Colegiul Național “George Coşbuc“, București, 50 puncte

12. Colegiul Național “Petru Rareş, Piatra Neamț, 48 puncte

13. Colegiul Național “Grigore Moisil“, București, 45 puncte

14. Colegiul Național “Spiru Haret“, București, 41 de puncte

15. Colegiul Național “Vasile Alecsandri“, Galați, 35 puncte

16. Colegiul Național “Mircea cel Bătrân, Râmnicu Vâlcea, 32 puncte

17. Colegiul Naţional “Costache Negri“, Galați, 31 puncte

18. Colegiul Național “Calistrat Hogaş, Piatra Neamț, 29 puncte

19. Colegiul Național “I.L. Caragiale“, Ploiești, 28 puncte  (ABANDON)

20. Colegiul National “Horia, Cloşca şi Crişan, Alba Iulia 12 puncte (ABANDON)

21. Colegiul Național “Gheorghe Lazăr”, Sibiu, 0 puncte (ABANDON)

Prima ediţie a concursului, 2011-2012

Echipele înscrise în cea de-a treia etapă

ALBA-IULIA

Colegiul Economic “D.P. Marţian” -locul 5 în clasamentul naţional,  gazda acestei etape

  • Emma Milka
  • Denisa Popa
  • Andreea Constantea

profesor coordonator Adina Ghiuşan

Colegiul National “Horea, Cloşca şi CrişanABANDON

locul 11 în clasamentul naţional

  • Ana Drella
  • Paula Muntean
  • Laura Tătar Sabău

profesor coordonator Mioara Cerbu

moderator Klara Băieş, librar, Libraria Humanitas, Alba-Iulia

———————————————————————————

BRAŞOV

Colegiul National “Dr. Ioan Meşotă – locul 1 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Raluca Andreea Turcu
  • Oana Comărniceanu
  • David Orţan

profesor coordonator Ion Dumitraşcu

Colegiul Naţional “Andrei Şaguna – locul 8 în clasamentul naţional

  • Ioana Chiva
  • Iulia Nistor
  • Ruxandra Pomană

profesor coordonator Ştefania Ciobanu

moderator Florin Ifrim, librar, Libraria OKIAN, Braşov

———————————————————————————

CLUJ

Colegiul National “Emil Racoviţă – locul 9 în clasamentul naţional

  • Ana Jastulka
  • Ioana Bechet
  • Cristina Fogaş

profesori coordonatori Monica Columban, Manuela Galea

Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – locul 6 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Andrei Moldovanu
  • Diana Gherman
  • Mădălina Dinea

profesor coordonator Nicolae Berindeiu

moderator Laura Man, librar, Libraria Humanitas Nicolae Steinhardt, Cluj

———————————————————————————
GALAȚI

Colegiul National “Vasile Alecsandri” – locul 13 în clasamentul naţional

  • Ruxandra Mereuţă
  • Alexandra Ghebeleş
  • Alexandra Amorţilă

profesor coordonator Daniela Nistor

Colegiul Naţional “Costache Negri” – locul 19 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Irina Bălan
  • Bogdan Voiculescu
  • Gabriel Dimofte

profesor coordonator Cristina Ciobanu

moderator Mirela Spanache , librar, Libraria Humanitas, Galați

———————————————————————————
ORADEA

Colegiul National “Mihai Eminescu – locul 10 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Alon Vigdorovits
  • Sabina Trifa
  • Sandra Borta

profesori coordonatori Sorina Duică şi Adela Porge

Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu” – locul 2 în clasamentul naţional

  • Teodora Frăţilă
  • Vlad Lazăr
  • Ana-Maria Cotîrlea

profesori coordonatori Liliana Şonea şi Ciprian Şonea

moderator Claudia Rogojan, librar, Libraria Humanitas Mircea Eiade, Oradea

———————————————————————————
PIATRA NEAMŢ

Colegiul Naţional “Petru Rareş – locul 14 în clasamentul naţional

  • Mădălina Braeş
  • Ioana Sărăcilă
  • Magdalena Mutu

profesor coordonator  Lucian Strochi

Colegiul National “Calistrat Hogaş – locul 17 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Ioana Adela Bivolaru
  • Iolanda Grecu
  • Ilinca Tofan

profesor coordonator Cristina Niculăieş

moderator Dragoş Vatră, librar, Libraria Humanitas, Piatra Neamţ

———————————————————————————
PLOIEŞTI

Colegiul National “Mihai Viteazul – locul 4 în clasamentul naţional

  • Cerasela Rizea
  • Elena Popescu
  • Luiza Ana Maria Sult

profesor coordonator Dan Gulea

Colegiul National “I.L. Caragiale – locul 15 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Teodor Eugen Anton
  • Cosmina Cercel

profesor coordonator Violeta Mihai

moderator Ruxandra Ungureanu, librar, Libraria Humanitas, Ploieşti

———————————————————————————

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul National “Alexandru Lahovari – locul 11 în clasamentul naţional

  • Ioana Boştenaru
  • Evelina Miu
  • Ioana Stoica

profesor coordonator Amalia Istrate

Colegiul National “Mircea cel Bătrân – locul 18 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Mihai Bârzescu
  • Mihaela Zotica
  • Mădălina Papoiu

profesor coordonator Adrian Luca

moderator Elena Isabelle Teodorescu, librar, Libraria Humanitas Virgil Ierunca, Râmnicu Vâlcea

———————————————————————————
SIBIU
Colegiul National “Octavian Goga” – locul 3 în clasamentul naţional

  • Andreea Popa
  • Ana-Maria Fleaca
  • Diana Cojocaru

profesori coordonatori Lidia Pirca şi  Andra Tischer

Colegiul National “Gheorghe Lazăr”    ABANDON

  • Denisa Mitu , clasa a X-a
  • Viorel Olariu , clasa a XI-a
  • Paul Vacariu, clasa a XI-a
  • Vlad Pojoga, clasa a XI-a, rezervă

profesor coordonator Dorin Bunău

moderator Marian Coman, librar, Libraria Humanitas Constantin Noica, Sibiu

———————————————————————————

BUCUREŞTI

Colegiul National “Grigore Moisil” – locul 12 în clasamentul naţional

  • Patricia Matei
  • Cristina Stanciu
  • Violeta Mititelu

profesor coordonator Ioana Triculescu

Colegiul National “Spiru Haret – locul 16 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Andreea Gabriela Grigore
  • Elena Popa Alexandru
  • Andreea Negoiţă

profesor coordonator Ioana Dumitru

moderator Răzvan Purcărea, librar, Libraria Humanitas Kretzulescu

………………………………………………………………………………………………………………….

Colegiul National “I.L.Caragiale – locul 7 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Cristina Drakne
  • Ruxandra Konradi
  • Florin Găină

profesor coordonator Mioara Colţea

 Colegiul National “George Coşbuc– locul 10 în clasamentul naţional

  • Diana Trăsnea
  • Liana Stoica
  • Alexandra Duică

profesori coordonatori Anemaria Cîrlan şi Alina Motea

moderator Mădălina Bucşa, editura Humanitas

Prima ediţie a concursului, 2011-2012

Clasamentul în urma celei de-a doua etape:

1. Colegiul National “Dr. Ioan Meşotă“, Brașov, 49 de puncte

2. Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu“, Oradea, 47 de puncte

3. Colegiul Național “Octavian Goga“, Sibiu, 46 de puncte

4. Colegiul Național “Mihai Viteazul, Ploiești, 44 de puncte

5. Colegiul Economic “D.P. Marţian“, Alba Iulia, 43 de puncte

6. Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu“, Cluj, liceu gazdă, 42 de puncte

7. Colegiul Național “I.L.Caragiale, București, 41 de puncte

8. Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“, Brașov, 38 puncte

9.  Colegiului Național “Emil Racoviţă“, Cluj, 36 puncte

10. Colegiul Național “George Coşbuc“, București, 35 puncte

10. Colegiului Național “Mihai Eminescu, Oradea,35 puncte

11. Colegiul Național “Alexandru Lahovari, Râmnicu Vâlcea, 34 de puncte

12. Colegiul Național “Grigore Moisil“, București, 31 puncte

13. Colegiul Național “Vasile Alecsandri“, Galați, 30 puncte

14. Colegiul Național “Petru Rareş, Piatra Neamț, 29 puncte

15. Colegiul Național “I.L. Caragiale, Ploiești, 28 puncte

16. Colegiul Național “Spiru Haret“, București, 27 de puncte

17. Colegiul Național “Calistrat Hogaş, Piatra Neamț, 22 puncte

18. Colegiul Național “Mircea cel Bătrân, Râmnicu Vâlcea, 20 puncte

19. Colegiul Naţional “Costache Negri“, Galați, 20 puncte,

20. Colegiul National “Horia, Cloşca şi Crişan, Alba Iulia 12 puncte (ABANDON)

21. Colegiul Național “Gheorghe Lazăr”, Sibiu, 0 puncte (ABANDON)