Prima ediţie a concursului, 2011-2012

Echipele înscrise în etapa a doua:

ALBA-IULIA

Colegiul Economic „D.P. Marţian” -locul 5 în clasamentul naţional,  gazda acestei etape

  • Valentina Selagea
  • Georgiana Petcu
  • Alina Crişan

profesor coordonator Adina Ghiuşan

Colegiul National „Horea, Cloşca şi CrişanABANDON

locul 11 în clasamentul naţional

  • Ana Drella
  • Paula Muntean
  • Laura Tătar Sabău

profesor coordonator Mioara Cerbu

moderator Klara Băieş, librar, Libraria Humanitas, Alba-Iulia

–––––––––––––––––––––––––––

BRAŞOV

Colegiul National „Dr. Ioan Meşotă – locul 1 în clasamentul naţional

  • Raluca Andreea Turcu
  • Oana Comărniceanu
  • David Orţan

profesor coordonator Ion Dumitraşcu

Colegiul Naţional „Andrei Şaguna – locul 6 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Ioana Chiva
  • Iulia Nistor
  • Ruxandra Pomana

profesor coordonator Ştefania Ciobanu

moderator Florin Ifrim, librar, Libraria OKIAN, Braşov

–––––––––––––––––––––––––––

CLUJ

Colegiul National „Emil Racoviţă – locul 6 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Ana Zastulka
  • Anda Suciu
  • Carina Vermesan

profesori coordonatori Monica Columban, Manuela Galea

Colegiul Naţional „Nicolae Bălcescu” – locul 4 în clasamentul naţional

  • Vlad Colţea
  • Diana Gherman
  • Andrei Moldovanu

profesor coordonator Nicolae Berindeiu

moderator Laura Man, librar, Libraria Humanitas Nicolae Steinhardt, Cluj

–––––––––––––––––––––––––––
GALAȚI

Colegiul National „Vasile Alecsandri” – locul 6 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • casandra Petrea – clasa a X-a
  • Natalia Lupoae – clasa a X-a
  • Alexandra Amortila – clasa a X-a

profesor coordonator Daniela Nistor

Colegiul Naţional „Costache Negri” – locul 11 în clasamentul naţional

  • Irina Bălan – clasa a XI-a
  • Bogdan Voiculescu – clasa a X-a
  • Cosmin Filipoiu – clasa a X-a

profesor coordonator Cristina Ciobanu

moderator Mirela Spanache , librar, Libraria Humanitas, Galați

–––––––––––––––––––––––––––
ORADEA

Colegiul National „Mihai Eminescu – locul 8 în clasamentul naţional

  • Carla-Cinthia Domokos
  • Denisa Alexandra Han
  • Andreea-Claudia Les

profesori coordonatori Sorina Duică şi Adela Porge

Colegiul Naţional „Emanuil Gojdu” – locul 2 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Teodora Frăţilă
  • Vlad Lazăr
  • Ana-Maria Cotîrlea

profesori coordonatori Liliana Sonea şi Ciprian Sonea

moderator Claudia Rogojan, librar, Libraria Humanitas Mircea Eiade, Oradea

–––––––––––––––––––––––––––
PIATRA NEAMŢ

Colegiul National „Petru Rareş – locul 11 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Mădălina Brais, clasa a X-a
  • Ioana Sărăcilă, calasa a X-a
  • Mihai Stafie, clasa a X-a

profesor coordonator  Lucian Strochi

Colegiul National „Calistrat Hogaş – locul 9 în clasamentul naţional

  • Ioana Adela Bivolaru, clasa a X-a
  • Ana-Nicoleta Grecu, clasa a X-a
  • Ilinca Tofan, clasa a X-a

profesor coordonator Cristina Niculăieş

moderator Dragoş Vatră, librar, Libraria Humanitas, Piatra Neamţ

–––––––––––––––––––––––––––
PLOIEŞTI

Colegiul National „Mihai Viteazul – locul 2 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Cerasela Rizea
  • Elena Popescu
  • Luiza Ana Maria Sult

profesor coordonator Dan Gulea

Colegiul National „I.L. Caragiale – locul 8 în clasamentul naţional

  • Teodor Eugen Anton, clasa a X-a
  • Alexandru Leuca, calasa a X-a
  • Cosmina Cercel, clasa a X-a

profesor coordonator Violeta Mihai

moderator Ruxandra Ungureanu, librar, Libraria Humanitas, Ploieşti

–––––––––––––––––––––––––––

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul National „Alexandru Lahovari – locul 3 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Ioana Boştenaru
  • Evelina Miu
  • Denisa Miu

profesor coordonator Amalia Istrate

Colegiul National „Mircea cel Bătrân – locul 10 în clasamentul naţional

  • Andreea Oprinescu Mădularu
  • Cătălin Andrei Ilie
  • Serafim Coban

profesor coordonator Geanina Oprea

moderator Elena Isabelle Teodorescu, librar, Libraria Humanitas Virgil Ierunca, Râmnicu Vâlcea

–––––––––––––––––––––––––––
SIBIU
Colegiul National „Octavian Goga” – locul 2 în clasamentul naţional

  • Andreea Popa , clasa a IX-a
  • Ana-Maria Fleaca , clasa a IX-a
  • Diana Cojocaru , clasa a XI-a
  • Vlad Bogveratze, clasa a IX-a, rezervă

profesori coordonatori Lidia Pirca şi  Andra Tischer

Colegiul National „Gheorghe Lazăr”    ABANDON

  • Denisa Mitu , clasa a X-a
  • Viorel Olariu , clasa a XI-a
  • Paul Vacariu, clasa a XI-a
  • Vlad Pojoga, clasa a XI-a, rezervă

profesor coordonator Dorin Bunău

moderator Marian Coman, librar, Libraria Humanitas Constantin Noica, Sibiu

–––––––––––––––––––––––––––

BUCUREŞTI

Colegiul National „Grigore Moisil” – locul 8 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Patricia Matei
  • Cristina Stanciu
  • Violeta Mititelu
  • Oana Zvanciu, rezervă

profesor coordonator Ioana Triculescu

Colegiul National „Spiru Haret – locul 4 în clasamentul naţional

  • Iulia Pascu
  • Patricia Mihalache
  • Patricia Oprisanescu
  • Miruna Pioara, rezervă

profesor coordonator Ioana Dumitru

moderator Răzvan Purcărea, librar, Libraria Humanitas Kretzulescu

………………………………………………………………………………………………………………….

Colegiul National „I.L.Caragiale – locul 2 în clasamentul naţional

  • Diana Marcu
  • Ruxandra Konradi
  • Andra Stănciuloiu

profesor coordonator Mioara Colţea

 Colegiul National „George Coşbuc– locul 7 în clasamentul naţional, gazda acestei etape

  • Diana Trăsnea
  • Liana Stoica
  • Ruxandra Cîrciu

profesori coordonatori Anemaria Cîrlan şi Alina Motea

moderator Mădălina Bucşa, editura Humanitas

Prima ediţie a concursului, 2011-2012

La finalul primei etape: publicul a contat!

Dupa ce-am adunat povestile din fiecare oras, ne-am dat seama ca acest concurs n-are nici un haz daca salile nu sunt pline. Oricat de frumosi, destepti si bine pregatiti ati fi voi, oricat de frumoase intrebarile, aplauzele si entuziasmul sustinatorilor din public au facut diferenta. Felicitari tuturor participantilor, felicitari publicului si mult succes in etapele urmatoare (in care orice clasament poate fi rasturnat).

Pentru mai multe fotografii cautati-ne pe face book, pagina concursului se numeste: Concursul Humanitas in licee.

Prima ediţie a concursului, 2011-2012

Rezultatele primei etape, Secolul 19

1. Colegiul National “Dr. Ioan Meşotă“, Brașov, 24 de puncte,liceu gazdă,  întrebările roșii

2. Colegiul Național “I.L.Caragiale, București, 23 de puncte, liceu gazdă, întrebările verzi

2. Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu“, Oradea, 23 de puncte, întrebările roșii

2. Colegiul Național “Mihai Viteazul, Ploiești, 23 de puncte, întrebările verzi

2. Colegiul Național “Octavian Goga“, Sibiu, 23 de puncte, liceu gazdă, întrebările roșii

3. Colegiul Național “Alexandru Lahovari, Râmnicu Vâlcea, 22 de puncte, întrebările verzi

4. Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu“, Cluj, liceu gazdă, 21 de puncte, întrebările verzi

4. Colegiul Național “Spiru Haret“, București, 21 de puncte, liceu gazdă, întrebările roșii

5. Colegiul Economic “D.P. Marţian“, Alba Iulia, 20 de puncte, întrebările roșii

6. Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“, Brașov, 19 puncte, întrebările verzi

6.  Colegiului Național “Emil Racoviţă“, Cluj, 19 puncte, întrebările roșii

6. Colegiul Național “Vasile Alecsandri“, Galați, 19 puncte, întrebările verzi

7. Colegiul Național “George Coşbuc“, București, 18 puncte, întrebările roșii

8. Colegiului Național “Mihai Eminescu, Oradea,16 puncte, liceu gazdă, întrebările verzi

8. Colegiul Național “I.L. Caragiale, Ploiești, 16 puncte, liceu gazdă, întrebările roșii

8. Colegiul Național “Grigore Moisil“, București, 16 puncte, întrebările verzi

9. Colegiul Național “Calistrat Hogaş, Piatra Neamț, 14 puncte, liceu gazdă, întrebările roșii

10. Colegiul Național “Mircea cel Bătrân, Râmnicu Vâlcea, liceu gazdă, 13 puncte, întrebările roșii

11. Colegiul Național “Petru Rareş, Piatra Neamț, 12 puncte, întrebările verzi

11. Colegiul Naţional “Costache Negri“, Galați, 12 puncte, liceu gazdă, întrebările roșii

11. Colegiul National “Horia, Cloşca şi Crişan, Alba Iulia, 12 puncte, liceu gazdă, întrebările verzi

12. Colegiul Național “Gheorghe Lazăr”, Sibiu, 0 puncte (ABANDON)

 

Prima ediţie a concursului, 2011-2012

1 octombrie 2011, prima etapă: Secolul 19.

Secolul 19 este o altă planetă. Iţi trebuie un anume spirit de aventură ca să te întorci acolo, asumându-ţi riscul de a trăi, zi de zi, exact ca oamenii vremii, de a te obişnui cu felul lor energic de a fi, cu regulile lor de conversaţie, cu numeroasele lor obiecte de îmbrăcăminte obligatoriu de purtat în acelaşi timp pe unul şi-acelaşi trup, cu caii şi cu servitorii lor, cu inima lor moale şi cu tăria lor de caracter, cu oala lor de noapte şi cu balurile lor, cu teribilele lor pistoale şi cu neajutorarea îngrozitoare în faţa bolii, cu miasmele, cu parfumurile şi cu sărurile lor, cu puricii şi ploşniţele dezgustătoare din hanurile lor, cu privatele din curte, cu scrisorile lor enorme. 

Bibliografie

În intimitatea secolului 19 de Ioana Pârvulescu
Lumea ca ziar. A patra putere: Caragiale de Ioana Pârvulescu
Aminitiri din Junimea de Iacob Negruzzi

Rezultatele primei etape:

1. Colegiul National “Dr. Ioan Meşotă“, Brașov, 24 de puncte,liceu gazdă,  întrebările roșii

2. Colegiul Național “I.L.Caragiale, București, 23 de puncte, liceu gazdă, întrebările verzi

2. Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu“, Oradea, 23 de puncte, întrebările roșii

2. Colegiul Național “Mihai Viteazul, Ploiești, 23 de puncte, întrebările verzi

2. Colegiul Național “Octavian Goga“, Sibiu, 23 de puncte, liceu gazdă, întrebările roșii

3. Colegiul Național “Alexandru Lahovari, Râmnicu Vâlcea, 22 de puncte, întrebările verzi

4. Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu“, Cluj, liceu gazdă, 21 de puncte, întrebările verzi

4. Colegiul Național “Spiru Haret“, București, 21 de puncte, liceu gazdă, întrebările roșii

5. Colegiul Economic “D.P. Marţian“, Alba Iulia, 20 de puncte, întrebările roșii

6. Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“, Brașov, 19 puncte, întrebările verzi

6.  Colegiului Național “Emil Racoviţă“, Cluj, 19 puncte, întrebările roșii

6. Colegiul Național “Vasile Alecsandri“, Galați, 19 puncte, întrebările verzi

7. Colegiul Național “George Coşbuc“, București, 18 puncte, întrebările roșii

8. Colegiului Național “Mihai Eminescu, Oradea,16 puncte, liceu gazdă, întrebările verzi

8. Colegiul Național “I.L. Caragiale, Ploiești, 16 puncte, liceu gazdă, întrebările roșii

8. Colegiul Național “Grigore Moisil“, București, 16 puncte, întrebările verzi

9. Colegiul Național “Calistrat Hogaş, Piatra Neamț, 14 puncte, liceu gazdă, întrebările roșii

10. Colegiul Național “Mircea cel Bătrân, Râmnicu Vâlcea, liceu gazdă, 13 puncte, întrebările roșii

11. Colegiul Național “Petru Rareş, Piatra Neamț, 12 puncte, întrebările verzi

11. Colegiul Naţional “Costache Negri“, Galați, 12 puncte, liceu gazdă, întrebările roșii

11. Colegiul National “Horia, Cloşca şi Crişan, Alba Iulia, 12 puncte, liceu gazdă, întrebările verzi

12. Colegiul Național “Gheorghe Lazăr”, Sibiu, 0 puncte (ABANDON)


Prima ediţie a concursului, 2011-2012

10 decembrie 2011, a 2-a etapă: Darwinismul

După 150 de ani, teoria evoluţiei prin selecţie naturală continuă să lase iluzia că e uşor de înţeles – şi în genere e greşit înţeleasă, ba chiar e încă respinsă de un număr surprinzător de mare de oameni, în ciuda dovezilor zdrobitoare în favoarea ei care s-au adunat de la Darwin încoace.

Opera ştiinţifică a lui Charles Darwin a avut parte de un destin frământat nu doar imediat după apariţie: ideile revoluţionare ale întemeietorului teoriei evoluţioniste continuă să stârnească polemici, deopotrivă în rândul savanţilor şi în rândul filozofilor sau teologilor, până în zilele noastre. Şi asta fiindcă, spre deosebire de alte idei revoluţionare din ştiinţele naturii, ideea evoluţiei speciilor prin selecţie naturală a avut un puternic impact atât asupra cunoaşterii ştiinţifice, propunând o nouă paradigmă a cercetării naturii, cât şi asupra valorilor noastre fundamentale, pe care le pot pune sub semnul întrebării.

Bibliografie

Ceasornicarul orb de R. Dawkins
Darwin şi după Darwin de Mircea Flonta


Prima ediţie a concursului, 2011-2012

17 februarie 2012, a 3-a etapă: Grecia antică

La rugămintea mai multor elevi si profesori, etapa a treia va avea loc vineri dimineata la ora 10.00. Vom evita astfel suprapunerea cu olimpiadele care vor avea loc pe 18 februarie.

Descoperim splendoarea epocii care i-a dat pe Eschil, Sofocle şi Euripide, pe Fidias, pe Socrate şi pe Tucidide prezentată în detaliile „marunte” ale existenţei zilnice, cu umbrele şi dificultăţile ei, pornind de la literatura greacă şi de la datele istorice şi arheologice privitoare la lumea elenă,  într-o frescă extrem de vie a Greciei din secolul al V-lea î.C.: viaţa la oraş şi la ţară, căsătoria şi familia, viaţa femeilor şi a copiilor în gineceu, educaţia şi practicarea sportului, munca şi meseriile, viaţa religioasă şi teatrul, justiţia şi războiul.

Bibliografie
Viaţa de toate zilele în Grecia secolului lui Pericle de Robert Flacelière
Banchetul sau Despre iubire de Platon


Prima ediţie a concursului, 2011-2012

Echipele liceelor înscrise în concurs

ALBA-IULIA

echipa Colegiului National „Horia, Cloşca şi Crişan

  • Ana Drella
  • Paula Muntean
  • Laura Tătar Sabău

profesor coordonator Mioara Cerbu

echipa Colegiului Economic „D.P. Marţian

  • Valentina Selagea
  • Georgiana Petcu
  • Alina Crişan

profesor coordonator Adina Ghiuşan

moderator Klara Băieş, librar, Libraria Humanitas, Alba-Iulia

–––––––––––––––––––––––––––

BRAŞOV

echipa Colegiului National „Dr. Ioan Meşotă

  • Raluca Andreea Turcu
  • Oana Comărniceanu
  • David Orţan

profesor coordonator Ion Dumitraşcu

echipa Colegiul Naţional „Andrei Şaguna

  • Ioana-Teodora Chiva
  • Miruna Buta
  • Andreea Dogar

profesor coordonator Ştefania Ciobanu

moderator Florin Ifrim, librar, Libraria OKIAN, Braşov

–––––––––––––––––––––––––––

CLUJ

echipa Colegiului National „Emil Racoviţă

  • Ana Zastulka
  • Anda Suciu
  • Carina Vermesan

profesor coordonator Monica Columban

echipa Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu

  • Anamaria Alexandra Mihăilă
  • Anca Mădălina Dinea
  • Sorina Diana Moise

profesor coordonator Nicolae Berindeiu

moderatori Tamaş Morar şi Ştefania Ionel, librari, Libraria Humanitas Nicolae Steinhardt, Cluj

–––––––––––––––––––––––––––
GALAȚI

echipa Colegiului National „Vasile Alecsandri

  • Luiza Cucu – clasa a X-a
  • Bristena Mantu – clasa a X-a
  • Iulia Grigoriu – clasa a X-a
  • Sînziana Săndică – clasa a X-a, rezervă
  • Alexandru Buruiană – clasa a X-a, rezervă

profesor coordonator Daniela Nistor

echipa Colegiul Naţional „Costache Negri

  • Sorina Iancu-clasa a XII-a
  • Bogdan Voiculescu – clasa a X-a
  • Irina Bălan – clasa a XI-a
  • Simona-Andra Dogaru – clasa a X-a, rezervă
  • Cosmin Filipoiu – clasa a X-a, rezervă
  • Bianca Aionoaiei – clasa a X-a, rezervă

profesor coordonator Cristina Ciobanu

moderator Jenica Ciubotaru, librar, Libraria Humanitas, Galați

–––––––––––––––––––––––––––
ORADEA

echipa Colegiului National „Mihai Eminescu

  • Carla-Cinthia Domokos
  • Denisa Alexandra Han
  • Andreea-Claudia Les

profesori coordonatori Sorina Duică şi Adela Porge

echipa Colegiul Naţional „Emanuil Gojdu

  • Teodora Frăţilă
  • Vlad Lazăr
  • Ana-Maria Cotîrlea

profesori coordonatori Liliana Sonea şi Ciprian Sonea

moderator Bogdan Orsolya, librar, Libraria Humanitas Mircea Eiade, Oradea

–––––––––––––––––––––––––––
PIATRA NEAMŢ

echipa Colegiului National „Petru Rareş

  • Mădălina Brais, clasa a X-a
  • Ioana Sărăcilă, calasa a X-a
  • Mihai Stafie, clasa a X-a

profesor coordonator  Lucian Strochi

echipa Colegiului National „Calistrat Hogaş

  • Ioana Adela Bivolaru, clasa a X-a
  • Ana-Nicoleta Grecu, clasa a X-a
  • Ilinca Tofan, clasa a X-a

profesor coordonator Cristina Niculăieş

moderator Dragoş Vatră, librar, Libraria Humanitas, Piatra Neamţ

–––––––––––––––––––––––––––
PLOIEŞTI

echipa Colegiului National „Mihai Viteazul

  • Cerasela Rizea
  • Elena Popescu
  • Luiza Ana Maria Sult

profesor coordonator Dan Gulea

echipa Colegiului National „I.L. Caragiale

  • Teodor Eugen Anton, clasa a X-a
  • Alexandru Leuca, calasa a X-a
  • Cosmina Cercel, clasa a X-a

profesor coordonator Violeta Mihai

moderator Ruxandra Ungureanu, librar, Libraria Humanitas, Ploieşti

–––––––––––––––––––––––––––

RÂMNICU VÂLCEA

echipa Colegiului National „Alexandru Lahovari

  • Ioana Boştenaru
  • Evelina Miu
  • Denisa Miu

profesor coordonator Amalia Istrate

echipa Colegiului National „Mircea cel Bătrân

  • Mihai Bărzescu
  • Constantin Matei
  • Emilia Ştefania Mocan

profesor coordonator Geanina Oprea

moderator Elena Isabelle Teodorescu, librar, Libraria Humanitas Virgil Ierunca, Râmnicu Vâlcea

–––––––––––––––––––––––––––
SIBIU
echipa Colegiului National „Octavian Goga

  • Andreea Popa , clasa a IX-a
  • Ana-Maria Fleaca , clasa a IX-a
  • Diana Cojocaru , clasa a XI-a
  • Vlad Bogveratze, clasa a IX-a, rezervă

profesori coordonatori Lidia Pirca şi  Andra Tischer

echipa Colegiului National „Gheorghe Lazăr”    ABANDON

  • Denisa Mitu , clasa a X-a
  • Viorel Olariu , clasa a XI-a
  • Paul Vacariu, clasa a XI-a
  • Vlad Pojoga, clasa a XI-a, rezervă

profesor coordonator Dorin Bunău

moderator Marian Coman, librar, Libraria Humanitas Constantin Noica, Sibiu

–––––––––––––––––––––––––––

BUCUREŞTI

echipa Colegiului National „Grigore Moisil

  • Patricia Matei
  • Cristina Stanciu
  • Violeta Mititelu
  • Oana Zvanciu, rezervă

profesor coordonator Ioana Triculescu

echipa Colegiului National „Spiru Haret

  • Andreea Gabriela Grigore
  • Andreea Valentina Negoiţă
  • Imbri Miruna
  • Elena Alexandru Popa, rezervă

profesor coordonator Ioana Dumitru

moderator Răzvan Purcărea, librar, Libraria Humanitas Kretzulescu

………………………………………………………………………………………………………………….

echipa Colegiului National „I.L.Caragiale

  • Diana Marcu
  • Ruxandra Konradi
  • Andra Stănciuloiu

profesor coordonator Mioara Colţea

echipa Colegiului National „George Coşbuc

  • Diana Trăsnea
  • Liana Stoica
  • Ruxandra Cîrciu

profesori coordonatori Anemaria Cîrlan şi Alina Motea

moderator Mădălina Bucşa, editura Humanitas



Prima ediţie a concursului, 2011-2012

Regulamentul concursului

Regulamentul de organizare şi desfăşurare a Concursului Humanitas în licee.
Un concurs de cultură generală.

Prima etapă va avea loc pe 1 octombrie, la ora 10:00, în toată ţara.

ORGANIZATORI

Concursul este organizat de Grupul Humanitas împreună cu cele 22 de licee înscrise în competiţie până la 1 iulie 2011, menţionate în Anexa 1. Din partea editurii, concursul este coordonat de Mihaela Coman, email: pr.multimedia@humanitas.ro, telefon: 0724 330 476, iar din partea liceelor înscrise, de profesorii coordonatori menţionaţi şi ei în Anexa 1.

PARTICIPANŢI

În competiţie s-au înscris 22 de licee (din 32 de licee invitate), din 10 oraşe (4 licee din Bucureşti şi câte două din fiecare dintre oraşele: Alba Iulia, Braşov, Cluj-Napoca, Galaţi, Oradea, Piatra Neamţ, Ploieşti, Râmnicu Vâlcea, Sibiu).

COMPONENŢA ECHIPELOR

Echipele înscrise în concurs sunt formate din câte trei elevi.

Echipele îşi pot schimba componenţa pe durata concursului, dar acest lucru va trebui anunţat cel mai târziu la o săptămână după încheierea etapei precedente.

Astfel, dacă pentru cea de-a doua etapă, Darwinismul, profesorii coordonatori decid să înlocuiască un membru al echipei sau pe toţi, ei vor trebui să trimită componenţa noii echipe cel mai târziu pe 8 octombrie, deoarece prima etapă se va încheia pe 1 octombrie. Şi tot aşa, pentru fiecare etapă în parte.

DESFĂŞURAREA CONCURSULUI

1. Locul desfăşurării competiţiei

Concursul va fi cu public şi se va desfăşura în săli cu peste 100 de locuri ale liceelor participante. Fiecare liceu va gazdui câte două etape de concurs.

Pentru prima etapă, care va avea loc pe 1 octombrie, liceul gazdă din fiecare oraş va fi ales în ordine alfabetică.

Astfel, în Alba Iulia, de exemplu, unde cele două licee participante sunt Colegiului Naţional “Horia, Cloşca şi Crişan“ şi Colegiului Economic “D.P. Marţian“, prima etapă va avea loc într-una dintre sălile Colegiului Naţional  “Horia, Cloşca şi Crişan“.

Pentru primele patru etape, rolul de gazdă va reveni alternativ celor două licee.

Finala, cea de-a cincea etapă, va avea loc la Bucureşti.

 

2. Publicul

Echipele pot fi însoţite de susţinători (colegi, părinţi, prieteni) veniţi la invitaţia concurenţilor şi a profesorilor coordonatori.

3. Etapele concursului

Concursul Humanitas între licee are cinci etape. Toate liceele vor participa la primele patru etape.

La cea de-a cincea etapă, finala, vor participa doar două licee, cele care au acumulat cel mai mare număr de puncte pe durata primelor patru etape.

Fiecare etapă are o temă: Secolul 19, Darwinismul, Grecia antică, Naşterea universului, Istoria românilor.

Prima etapă va avea loc pe 1 octombrie 2011, la ora 10:00. Următoarele patru se vor desfăşura până în iunie 2012, datele exacte urmând să fie anunţate până pe 1 octombrie.

4. Bibliografie

Cărţile Humanitas necesare pregătirii fiecărei etape vor fi oferite fiecărei echipe la finalul fiecărei etape de concurs.

Lista completă a cărţilor din bibliografie poate fi găsită în Anexa 3.

5. Întrebări şi jurizare

Vor fi puse câte 12 întrebări din fiecare temă şi câte o întrebare din Codul bunelor maniere şi Dicţionar al greşelilor de limbă, fiecărei echipe în parte, pe rând. Întrebările vor fi adresate tuturor membrilor echipei, aceştia se vor putea consulta înainte de a raspunde. Pentru a raspunde, elevii au un timp de gândire de 15 secunde.
Moderatorul primeşte de la editură întrebările şi răspunsurile într-un plic sigilat, care va fi deschis în faţa concurenţilor, a profesorilor coordonatori şi a publicului.
Fiecare dintre cele 12 întrebări are un punctaj maxim de 2 puncte, care se primeşte dacă concurenţii dau răspunsul corect după citirea primei jumătăţi a întrebării. Dacă răspunsul corect este dat după lectura întregii întrebări, concurenţii primesc un punct.
La finalul fiecărei etape se face un clasament bazat pe punctajul obţinut de fiecare echipă.

La finalul fiecărei etape, punctajele tuturor liceelor vor fi publicate pe site-ul concursului, https://humanitasconcurs.wordpress.com/

Primele două echipe, cele care vor acumula cel mai mare număr de puncte după primele patru etape, ajung în finală.

ALTE PRECIZĂRI

Concursul poate fi întrerupt doar în caz de forţă majoră sau printr-o decizie a organizatorilor.
Participarea la acest concurs certifică acceptarea şi conformarea la prezentul regulament a tuturor participanţilor (concurenţi, public, moderatori, organizatori).

Regulamentul este obligatoriu pentru toţi participanţii la concurs. Organizatorii au dreptul de a modifica sau schimba regulamentul, cu anunţarea în prealabil a participanţilor.

Anexa 1. Componenţa echipelor participante la prima etapă, profesori coordonatori şi moderatori

ALBA IULIA

echipa Colegiului Naţional “Horia, Cloşca şi Crişan“
• Ana Drella
• Paula Muntean
• Laura Tătar Sabău
profesor coordonator Mioara Cerbu


echipa Colegiului Economic “D.P. Marţian“
• Valentina Selagea
• Georgiana Petcu
• Alina Crişan
profesor coordonator Adina Ghiuşan
moderator Klara Băieş, librar, Librăria Humanitas, Alba Iulia

…………………………………………………………………………………………………………….

BRAŞOV
echipa Colegiului Naţional “Dr. Ioan Meşotă“
• Raluca Andreea Turcu
• Oana Comărniceanu
• David Orţan
profesor coordonator Ion Dumitraşcu
echipa Colegiul Naţional “Andrei Şaguna“
• Ioana-Teodora Chiva
• Miruna Buta
• Andreea Dogar
profesor coordonator Ştefania Ciobanu
moderator Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Braşov

……………………………………………………………………………………………………….

CLUJ
echipa Colegiului Naţional “Emil Racoviţă“

• Ana Zastulka
• Anda Suciu
• Carina Vermesan
profesor coordonator Monica Columban


echipa Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu“

• Anamaria Alexandra Mihăilă
• Anca Mădălina Dinea
• Sorina Diana Moise
profesor coordonator Nicolae Berindeiu
moderator Laura Man, librar, Librăria Humanitas “Nicolae Steinhardt”, Cluj

………………………………………………………………..

GALAȚI


echipa Colegiului Naţional “Vasile Alecsandri“

• Luiza Cucu – clasa a X-a
• Bristena Mantu – clasa a X-a
• Iulia Grigoriu – clasa a X-a
• Sînziana Săndică – clasa a X-a, rezervă
• Alexandru Buruiană – clasa a X-a, rezervă
profesor coordonator Daniela Nistor


echipa Colegiul Naţional “Costache Negri“

• Sorina Iancu-clasa a XII-a
• Bogdan Voiculescu – clasa a X-a
• Irina Bălan – clasa a XI-a
• Simona-Andra Dogaru – clasa a X-a, rezervă
• Cosmin Filipoiu – clasa a X-a, rezervă
• Bianca Aionoaiei – clasa a X-a, rezervă
profesor coordonator Cristina Ciobanu
moderator Jenica Ciubotaru, librar, Libraria Humanitas, Galați

…………………………………………………………………………………………………..
ORADEA

echipa Colegiului Naţional “Mihai Eminescu“
• Carla-Cinthia Domokos
• Denisa Alexandra Han
• Andreea-Claudia Les
profesori coordonatori Sorina Duică şi Adela Porge
echipa Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu“
• Teodora Frăţilă
• Vlad Lazăr
• Ana-Maria Cotîrlea
profesori coordonatori Liliana Sone şi Ciprian Sonea
moderator Bogdan Orsolya, librar, Libraria Humanitas “Mircea Eiade”, Oradea

………………………………………………………………………………………………………….

PIATRA NEAMŢ
echipa Colegiului Naţional “Petru Rareş“

• Mădălina Brais, clasa a X-a
• Ioana Sărăcilă, calasa a X-a
• Mihai Stafie, clasa a X-a

profesor coordonator Cristina Niculăieş
echipa Colegiului Naţional “Calistrat Hogaş“
• Ioana Adela Bivolaru, clasa a X-a
• Ana-Nicoleta Grecu, clasa a X-a
• Ilinca Tofan, clasa a X-a
profesor coordonator Lucian Strochi
moderator Dragoş Vatră, librar, Libraria Humanitas, Piatra Neamţ

……………………………………………………………………………

PLOIEŞTI
echipa Colegiului Naţional “Mihai Viteazul“
• Cerasela Rizea
• Elena Popescu
• Luiza Ana Maria Sult
profesor coordonator Dan Gulea


echipa Colegiului Naţional “I.L. Caragiale“

• Teodor Eugen Anton, clasa a X-a
• Alexandru Leuca, calasa a X-a
• Cosmina Cercel, clasa a X-a
profesor coordonator Violeta Mihai
moderator Ruxandra Ungureanu, librar, Libraria Humanitas, Ploieşti

…………………………………………………………………………..

RÂMNICU VÂLCEA
echipa Colegiului Naţional “Alexandru Lahovari“
• Ioana Boştenaru
• Evelina Miu
• Denisa Miu
profesor coordonator Amalia Istrate


echipa Colegiului Naţional “Mircea cel Bătrân“

• Mihai Bărzescu
• Constantin Matei
• Emilia Ştefania Mocan
profesor coordonator Geanina Oprea
moderator Elena Isabelle Teodorescu, librar, Libraria Humanitas “Virgil Ierunca”, Râmnicu Vâlcea

……………………………………………………………………………………………………

SIBIU
echipa Colegiului Naţional “Octavian Goga“
• Andreea Popa , clasa a IX-a
• Ana-Maria Fleaca , clasa a IX-a
• Diana Cojocaru , clasa a XI-a
• Vlad Bogveratze, clasa a IX-a, rezervă
profesori coordonatori Lidia Pirca şi  Andra Tischer


echipa Colegiului Naţional “Gheorghe Lazăr”

• Denisa Mitu , clasa a X-a
• Viorel Olariu , clasa a XI-a
• Paul Vacariu, clasa a XI-a
• Vlad Pojoga, clasa a XI-a, rezervă
profesor coordonator Dorin Bunău
moderator Marian Coman, librar, Libraria Humanitas “Constantin Noica”, Sibiu

………………………………………………………………………………

BUCUREŞTI
echipa Colegiului National “Grigore Moisil“
• Patricia Matei
• Cristina Stanciu
• Violeta Mititelu
• Oana Zvanciu, rezervă
profesor coordonator Ioana Triculescu

moderator Răzvan Purcărea, librar, Librăria Humanitas Kretzulescu

……………………………………………..

echipa Colegiului National “Spiru Haret“
• Andreea Gabriela Grigore
• Andreea Valentina Negoiţă
• Imbri Miruna
• Elena Alexandru Popa, rezervă
profesor coordonator Ioana Dumitru

echipa Colegiului National “I.L.Caragiale“
• Diana Marcu
• Ruxandra Konradi
• Andra Stănciuloiu
profesor coordonator Mioara Colţea

echipa Colegiului National “George Coşbuc“
• Diana Trăsnea
• Liana Stoica
• Ruxandra Cîrciu
profesori coordonatori Anemaria Cîrlan şi Alina Motea

moderator Mădălina Bucşa, editura Humanitas

………………………………………………

Anexa 2. Modele de întrebări

Întrebările vor fi de forma Cine sunt? , Ce sunt? după modelul de mai jos

Din Amintiri din „Junimea”
1.CINE SUNT?
•Sunt un membru al societăţii Junimea, sunt cel care îşi începea discursurile de la banchetele aniversare cu vorbele: „Originea «Junimii » se pierde în noaptea timpurilor.”
•Mi-am făcut studiile în Germania, de unde m-am întors cu planuri mari pentru România, iar corporaţiile studenţeşti de acolo mi-au fost model. Aş fi dorit să se alcătuiască un statut precis şi pentru societatea noastră, lucru care, spre necazul meu, nu s-a întâmplat.
•Eu însumi am fost un scriitor şi un om mai degrabă modest, dar meritul meu cel mai mare este că i-am ascultat cu atenţie pe cei din jur, că i-am îndemnat să scrie şi, mai ales, că i-am ajutat să publice.
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
•Sunt fiul unui important prozator al secolului 19.
•Sunt unul dintre cei cinci întemeietori ai societăţii literare Junimea. Prima mea întâlnire cu tânărul Titu Maiorescu, la acesta acasă, n-a fost prea reuşită, mi s-a părut un om arogant. Curând am devenit prieteni şi am ajuns să-l admir atât de mult, încât unii râdeau de mine, spunându-mi că nu recunosc decât doi oameni mari pe lume: pe Shakespeare şi pe Maiorescu.
•Sunt secretarul Junimii, redactorul revistei Convorbiri literare şi am scris, la bătrâneţe, amintirile legate de Junimea.
SUNT?…
(Răspuns: Iacob Negruzzi)
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebarii, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

2. CE SUNT?

•Timp de o săptămână am purtat numele de Ulpia sau chiar de Ulpia Traiană, apoi însă, cei care m-au botezat astfel mi-au schimbat numele: abuzul de latinisme în limbă, în literatură şi în nume proprii îi deranja, nu voiau, în ce priveşte numele meu, să cadă în aceeaşi greşeală.
•Tot ce ţine de mine a avut un ritm săptămânal, iar în prima mea zi, la lectura unei traduceri din Shakespeare,   n-am dovedit prea mult simţ critic, deşi mai târziu tocmai spiritul critic m-a caracterizat.
•Sunt o pagină importantă din cultura secolului 19. M-am născut oarecum de la sine, la Iaşi, cu ajutorul mai multor tineri care au devenit, foarte curând, buni prieteni între ei şi am arătat mereu mare interes pentru problemele actualităţii literare şi culturale.
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va fi capabilă să dea răspunsul corect după lectura acestei prime jumătăţi de text, va primi 2 puncte)
•Am luat fiinţă în ultimele luni ale anului 1863 şi primele luni ale anului 1864.
•Cei care m-au creat se numesc: Titu Maiorescu, Iacob Negruzzi, Vasile Pogor, Petre P. Carp şi Theodor Rosetti.
•Şedinţele mele s-au desfăşurat mai întâi la Iaşi, apoi la Bucureşti, în casa lui Maiorescu. Cei mai importanţi scriitori români din secolul 19 m-au frecventat, la una din şedinţele mele s-a citit Luceafărul eminescian.
•Sunt o societate literară cu nume tineresc.
SUNT ?…
(Răspuns: Junimea. Alte răspunsuri posibile: Societatea literară Junimea/ Cercul literar Junimea/ Gruparea Junimea.)
(dacă echipa căreia i-a fost adresată întrebarea va da răspunsul corect după lectura în întregime a întrebării, va primi doar 1 punct, dacă nu va şti să răspundă sau va da un răspuns incorect, va primi 0 puncte)

Anexa 3 Bibliografie

Etapa întâi-Secolul 19

În intimitatea secolului 19 de Ioana Pârvulescu
Lumea ca ziar. A patra putere: Caragiale de Ioana Pârvulescu
Aminitiri din Junimea de Iacob Negruzzi

Etapa a doua – Darwinismul

Ceasornicarul orb de R. Dawkins
Darwin şi după Darwin de Mircea Flonta

Etapa a treia – Grecia antică

Viaţa de toate zilele în Grecia secolului lui Pericle de Robert Flacelière
Banchetul sau Despre iubire de Platon

Etapa a patra – Naşterea universului

Big Bang de Simon Singh
Universul într-o coajă de nucă de Stephen Hawking

Etapa a cincea – Istoria românilor

O scurtă istorie a românilor povestită celor tineri de Neagu Djuvara
Istorie şi mit în conştiinţa românească de Lucian Boia

OBSERVAŢIE: Pe tot parcursul competiţiei, echipele vor primi şi câte două întrebări din Codul bunelor maniere de Aurelia Marinescu, şi Dicţionar al greşelilor de limbă de Alexandru Graur