Rezultatele primei editii

Punctajul la finalul etapei Gaudi

1.BUCUREȘTI, Colegiul Național Spiru Haret – 46 puncte

2.  ORADEA, Colegiul Național Emanuil Gojdu– 44 puncte
2. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic Grigore Moisil– 44 puncte

3. BRAȘOV, Colegiul Național Dr.Ioan Meșotă– 43puncte

4. CLUJ, Colegiul Național Gheorghe Șincai – 42 puncte
4. BRAȘOV, Colegiul Național Grigore Moisil – 42 puncte

4. CLUJ, Colegiul Național Emil Racoviță – 42 puncte
5, BUCUREȘTI, Colegiul Național Tudor Vianu– 40 puncte
5. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean– 40 puncte

6. IAȘI, Colegiul Național –39 puncte

7.BRAȘOV, Colegiul Național Andrei Șaguna– 38 puncte

8. BUCUREȘTI, Colegiul Național Gheorghe Șincai– 36 puncte
8. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic Carmen Sylva– 36 puncte
8. BUCUREȘTI, Colegiul German Goethe – 36  puncte

8.BUZĂU, Colegiul Național Mihai Eminescu– 36 puncte

8. BUCUREȘTI, Colegiul Național Grigore Moisil – 36 puncte
9. CLUJ, Colegiul Naţional Nicolae Bălcescu– 35 puncte

9. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic Dante Alighieri – 35 puncte

9. GALAȚI, Colegiul Naţional Costache Negri– 35 puncte

10. CLUJ, Colegiul Național Avram Iancu – 34 puncte

11. BUZĂU, Colegiul Național B.P. Hasdeu –32 puncte
12. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național Alexandru Lahovari – 30 puncte

12.  BRAȘOV, Colegiul Național Unirea – 30 puncte

13. SIBIU, Colegiul Național Octavian Goga – 28 puncte

13. SIBIU, Colegiul Național Samuel von Brukenthal – 28 puncte

14. ORADEA, Colegiul Național Mihai Eminescu– 25 puncte

14. GALAȚI, Colegiul Național Vasile Alecsandri– 25 puncte

15. BUCUREȘTI, Colegiul Național I.L.Caragiale– 24 puncte

16. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național Petru Rareş– 20 puncte

17. BUCUREȘTI, Colegiul Național Gheorghe Lazăr– 19 puncte

18. TIMIȘOARA, Colegiul Național Constantin Diaconovici Loga – 18 puncte

19. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional Calistrat Hogaş– 13 puncte

20. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național Mircea cel Bătrân– 6 puncte

 

 

Rezultatele primei editii

Clasamentul la finalul primei etape a celei de-a sasea editii a Concursului Humanitas in licee

1. BUCUREȘTI, Colegiul Național Spiru Haret – 22 puncte
1. ORADEA, Colegiul Național Emanuil Gojdu– 22 puncte
1. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic Grigore Moisil– 22 puncte

2. CLUJ, Colegiul Național Gheorghe Șincai – 20 puncte
2. BRAȘOV, Colegiul Național Grigore Moisil – 20 puncte

3. BRAȘOV, Colegiul Național Dr.Ioan Meșotă– 19 puncte
3. BUCUREȘTI, Colegiul Național Tudor Vianu– 19 puncte
3. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean– 19 puncte

4. CLUJ, Colegiul Național Emil Racoviță – 18 puncte
4.BRAȘOV, Colegiul Național Andrei Șaguna– 18 puncte
4. BRAȘOV, Colegiul Național Unirea – 18 puncte
4. BUCUREȘTI, Colegiul Național Grigore Moisil – 18 puncte

5. BUCUREȘTI, Colegiul Național I.L.Caragiale– 17 puncte
5.BUZĂU, Colegiul Național Mihai Eminescu* – 18 puncte
5. CLUJ, Colegiul Naţional Nicolae Bălcescu– 17 puncte
5. GALAȚI, Colegiul Naţional Costache Negri– 17 puncte
5. IAȘI, Colegiul Național –17 puncte

6. BUCUREȘTI, Colegiul Național Gheorghe Șincai– 16 puncte

7. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic Dante Alighieri – 15 puncte
7. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic Carmen Sylva– 15 puncte

8. CLUJ, Colegiul Național Avram Iancu – 14 puncte
8. GALAȚI, Colegiul Național Vasile Alecsandri– 14 puncte

9. SIBIU, Colegiul Național Samuel von Brukenthal – 13 puncte
9. BUCUREȘTI, Colegiul German Goethe – 13 puncte

10. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național Alexandru Lahovari – 12 puncte

11. BUCUREȘTI, Colegiul Național Gheorghe Lazăr– 11 puncte
11. BUZĂU, Colegiul Național B.P. Hasdeu –11 puncte
11. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național Petru Rareş– 11 puncte

12. SIBIU, Colegiul Național Octavian Goga – 10 puncte
13. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional Calistrat Hogaş– 7 puncte
13. TIMIȘOARA, Colegiul Național Constantin Diaconovici Loga – 7 puncte
14. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național Mircea cel Bătrân– 5 puncte
15. ORADEA, Colegiul Național Mihai Eminescu– 4 puncte

* eroarea moderatorului

Rezultatele primei editii

Prima etapa a celei de-a sasea editii a Concursului Humanitas in licee va avea loc pe 26 noiembrie la ora 10

header-fb
Pe 26 noiembrie, sambata dimineata, la ora 10.00, va avea loc prima etapa a celei de-a sasea editii a Concursului Humanitas in licee, un concurs de cultura generala.
Cele 17 intalniri ale celor 33 de licee vor avea loc in 11 orase, astfel:
  • la Brasov, Mesota si Moisil sunt gazdele primei etape pentru colegiile Saguna si Informatica
  • la Buzau, Hasdeu pentru Eminescu
  • la Cluj, Racovita si Sincai pentru Balcescu si Avram Iancu
  • la Galati, Costache Negri pentru Alecsandri
  • la Iasi, Colegiul National se va intalni doar cu moderatorul si intrebarile, pentru ca nici un alt colegiu din Iasi nu s-a inscris inca in concursul nostru
  • la Oradea, Eminescu pentru Gojdu
  • la Piatra Neamt, Hogas pentru Rares
  • la Ramnicu Valcea, Lahovari pentru Mircea cel Batran
  • la Sibiu, Brukenthal pentru Goga
  • la Timisoara, Loga si Moisil pentru Banatean si Carmen Sylva
In Bucuresti, liceele gazda vor fi:
Caragiale pentru Vianu, Spiru pentru Goethe, Sincai pentru Moisil si Dante pentru Lazar
Sambata seara vom afisa punctajele.
Va uram succes tuturor echipelor albastre si echipelor magenta!

 

Rezultatele primei editii

Ediția a șasea a Concursului Humanitas în licee. Prima etapă.

editia-a-sasea

Ediția a șasea a Concursului Humanitas în licee se va desfășura în perioada octombrie 2016- iunie 2017 în coordonatele pe care le cunoașteți, în mare măsură. Modificările survenite în această ediție țin de organizatori și ele vor fi evidențiate în noul regulament, care va fi publicat pe 17 octombrie. Concursul a fost adoptat de Fundația Humanitas Aqua Forte, iar coordonatorul acestei ediții va fi Mihaela Coman, pe care o puteți contacta la adresa de email mihaela.coman@fundațiahumanitas.ro.

Liceele și colegiile care au participat în edițiile trecute se pot înscrie pentru această nouă ediție până pe 10 octombrie, trimițând un email cu componența echipei la adresa mihaela.coman@fundatiahumanitas.ro.

Liceele și colegiile care nu au participat la nici una din edițiile trecute se pot inscrie pentru edițiile viitoare trimițându-ne o scrisoare de intenție pe adresa mihaela.coman@fundatiahumanitas.ro. Vom lua în calcul toate scrisorile și, în funcție de resursele fundației (fondul de carte, numărul moderatorilor voluntari, logistica), vă vom răspunde pana la 1 iunie 2017.

Prima etapă, cu tema Jurnal de călătorii. La pas în Europa, va avea loc sâmbătă, 26 noiembrie, și va avea în bibliografie cărțile lui Patrick Leigh Fermor: „Drum întrerupt. De la Porțile de Fier până la Muntele Athos” și „Între păduri și ape – La pas spre Constantinopol: de la Dunărea de mijloc până la Porțile de Fier.”

20161003_151625

Întrebările vor fi concepute de istoricul Georgeta Filitti.

Cărțile sunt donate de Editura Humanitas și vă vor fi trimise până la jumătatea lunii octombrie, cel mai târziu.

Rezultatele primei editii

Finala celei de-a cincea ediții se va disputa între Colegiul Național Emil Racoviță din Cluj și Colegiul German Goethe din București

Colegiul Racoviță a acumulat cel mai mare punctaj (70 de puncte) urmat de Colegiul German Goethe (69 de puncte). Ne vom întâlni cu ei la București în finala din iunie.

Felicitări tuturor celorlalte licee care au participat și le așteptăm cu drag la următoarea ediție. Puteți vedea mai jos întreg clasamentul la finalul celei de-a treia etape:

  1. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” – 70 puncte
  2. BUCUREȘTI, Colegiul German“Goethe”– 69 puncte
  3. ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu”– 67 puncte
  4. IAȘI, Colegiul„Național“ –67 puncte
  5. TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 65 puncte
  6. BUZĂU, Colegiul Național „B.P. Hasdeu“ – 64 puncte
  7. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“– 64 puncte
  8. CLUJ, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 63 puncte
  9. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret” – 63 puncte
  10. BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“– 63 puncte
  11. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“– 61 puncte
  12. BRAȘOV, Colegiul Național „Grigore Moisil“ – 61 puncte
  13. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“– 61 puncte
  14. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean– 60 puncte
  15. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” – 60 puncte
  16. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai”– 58 puncte
  17. BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“– 57 puncte
  18. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional“Calistrat Hogaş“– 57 puncte
  19. BUZĂU, Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – 56 puncte
  20. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național“Petru Rareş“– 55 puncte
  21. GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri”– 55 puncte
  22. BUCUREȘTI, Colegiul Național“I.L.Caragiale”– 54 puncte
  23. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu”– 53 puncte
  24. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național“Alexandru Lahovari” – 53 puncte
  25. BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” – 51 puncte
  26. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri”– 50 puncte
  27. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“– 50 puncte
  28. SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” – 48 puncte
  29. ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“– 47 puncte
  30. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național“Mircea cel Bătrân“– 46 puncte
  31. BRAȘOV, Colegiul Național „Unirea“ – 46 puncte
  32. CLUJ, Colegiul Național “Avram Iancu” – 44 puncte
  33. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri – 41 puncte

 

Rezultatele primei editii

Componența echipelor participante la a treia etapă a concursului

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna – gazda primei etape

Profesor coordonator: Adrian Sandu

  1.  Claudia Benkȍ
  2.  Maria – Flavia Tăraș
  3.  Irina Păun

vs

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“

  1. Bianca Coțovanu
  2. Oana Lorena Ghiță
  3. Andreea Ioana Manea

Coordonator: Christian Voinescu

Moderator: Florin Ifrim, librăria Okian

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Unirea“   – gazda primei etape

  1. Mădălina Bălteanu
  2. Roxana Ursu
  3. Mădălin Penciu

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

vs

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“

  1. Georgiana-Alexandra Călitu
  2. Teodor Dăneț
  3. Rareș Horju

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

Moderator: Mihail Vakulovski, libraria Humanitas Brașov

_____________________________________________________________

BUCUREȘTI

Colegiul Național „I.L.Caragiale“     – gazda primei etape

  1. Ruxandra Gîdei
  2. Ioana Robu
  3. Ana-Maria Miron

Profesor coordonator: Delia Dumitriu

vs

Colegiul German „Goethe“

  1. Felicia Nițu
  2. Maria Matache
  3. Ioel Giger

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

Moderator: Anca Lăcătuș, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Grigore Moisil“  – gazda primei etape

  1. Bianca Panait
  2. Valentina Palade
  3. Andreea Sandu
  4. Maria Niță (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

vs

Colegiul Național „Tudor Vianu“ 

  1. Ana Sabina Dumitrache
  2. Vlad Marchidanu
  3. Andrei Marin
  4. Alexandra Ciupan (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Anca Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Spiru Haret“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Andronic
  2. Daria Surpețeanu
  3. Raluca Ioana Biță
  4. Alexandra Nicolae (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Valentina Bilcea

vs

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“

  1. Andra Păun
  2. Diana Dumitru
  3. Radu Zabudnenco

Profesori coordonatori: Valentina Liurcă și Oana Midache

Moderator: Dan Flonta, editura Humanitas

______________________________________________________________

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr – gazda primei etape

  1. Maria Alexandra Piper
  2. Lucian Mihail Florescu
  3. Iulia Ingrid Niculăiț

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

vs

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Mara Ciuntu
  2. Gabriela Doțe
  3. Cătălina Bursuc

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu și Paula Riegler

Moderator: Marieva Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

BUZĂU

Colegiul Național Mihai Eminescu – gazda primei etape

  1. Aida Roșca
  2. Ramona Dobrotă
  3. Răzvan Enache
  4. Alexandra Chircă (rezervă)
  5. Ștefania Munteanu (rezervă)

Profesor coordonator: Mihaela Nicolae și Liliana Mihalcea

vs

Colegiul Național B.P. Hașdeu – gazda primei etape

  1. Roxana Elena Iancu
  2. Carmen Andreea Băjănaru
  3. Diana Mândruță-Tănăsescu
  4. Laura Gheorghe (rezervă)

Profesor coordonator: Alina Dinu și Gabriela Șerbu

Moderator: Andrei Aivănoaei, editura Humanitas

______________________________________________________________

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“  – gazda primei etape

  1. Mara Oniga
  2. Daniel Rusu
  3. Delia Răduțiu

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

vs

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Maria Chiorean
  2. Giorgia Cociș
  3. Nona Pop

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, libraria Humanitas Cluj

______________________________________________________________

Colegiul Național „Avram Iancu“ – gazda primei etape

  1. Leon Ghiță
  2. Horea Botoc
  3. Andrei Bindea

Profesor coordonator: Alina Popa

vs

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Ionel Farago
  2. Vlad Popescu
  3. Mara Spătaru

Profesor coordonator: Smaranda Graur și Cristina Croitoru

Moderator: Andrei Pintea, librăria Humantas Cluj

_______________________________________________________________

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri – gazda primei etape

  1. Daniel Deaconescu
  2. Corina Chiriac
  3. Maria Molocea
  4. Ecaterina Necula (rezervă)

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

vs

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Alexandra Stoica
  2. Raluca Matei
  3. Maria Zaharia
  4. Ioana Bugeac (rezervă)

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Ramona Neagu, libraria Humanitas Galați

______________________________________________________________

IAȘI

Colegiul Național Iași

  1. Ioana Iliescu
  2. Mara Ciornohuz
  3. Ramon Iancu

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Andreea Dascălu, libraria Humanitas Iași

______________________________________________________________

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“ – gazda primei etape

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

  1. Ștefania Buciuman
  2. Giorgiana Heredea
  3. Alexandra Haita

vs

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Andrada Mardale
  2. Diana Torj
  3. Alexandra Torjoc

Profesor coordonator: Alina Trif si Simona Tatar

Moderator: Orsolya Bogdan, libraria Humanitas Oradea

________________________________________________________________

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Ruxandra Mîndru
  2. Ștefan Lujinschi
  3. Radu Gogoana

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

vs

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Moderator: Dragos Vatra, libraria Humanitas Piatra Neamț

_________________________________________________________________

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ – gazda primei etape

Profesor coordonator: Geanina Oprea

  1. Cătălina Proteasa
  2. Daria Anoaica
  3. Elena Bianca Ion

vs

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Karina Bianca Moraru
  2. Elena Roxana Vlad
  3. Maria Irina Drăghici

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, libraria Humanitas Rm. Vâlcea

_________________________________________________________________

SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“ – gazda primei etape

  1. Matei Cristian
  2. Camelia Oprea
  3. Octavia Ciora

Profesor coordonator: Simona Radu

vs

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Oana Negrilă
  2. Teodora Bratu
  3. Ioana Măierean

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

 

 

Moderator: Anca Nedelcu, libraria Humanitas Sibiu

________________________________________________________________

TIMIȘOARA

Colegiul Național Bănățean – gazda primei etape

Profesor coordonator: Petru Balica

  1. Tudor Iureș
  2. Anca Gheorghiu
  3. Răzvan Muthi
  4. Mihaela Gogoseanu (rezervă)

vs

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ 

  1. Andrei Ancuța
  2. Ștefania Hrincu
  3. Mara Sferidan

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Moderator: Stelian Bobarsc

________________________________________________________________

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Daniel Drondu
  2. Adina Colhon
  3. Andreea Mihoc

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

vs

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Moderator: Cristi Vicol, librăria Cartea de Nisip, Timisoara

Rezultatele primei editii

Prima etapă a ediției a patra va avea loc sâmbătă, 6 decembrie, ora 10:00, în toată țara.

Prima etapă se va desfășura în toată țara sâmbătă, 6 decembrie, ora 10:00. Tema etapei este „Brătienii“, iar biografia este cartea „Din viața familiei Ion C. Brătianu“, de Sabina Cantacuzino Componența echipelor înscrise pentru această primă etapă:

BRAȘOV

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“– gazda primei etape

  1. Mara Alexandra Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Cristina Maria Păcurar

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

VS

Colegiul Național „Andrei Șaguna“

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Victoria Ciociu
  3. Ioana Bodean

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Robert Theodor Danet
  2. Elisabeta Voinescu
  3. Oana Mihaela Atanasiu

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

VS

Colegiul Național „Unirea“

  1. Miruna Luchian
  2. Mădălina Bălteanu
  3. Ana Maria Moldovan

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

Moderator: Alexandru Căldare librar, Libraria Humanitas, Brașov

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda primei etape

  1. Felicia Nițu
  2. Adriana Tuică
  3. Andrei Bubeneck

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

VS

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr

  1. Alice Nicole Chempf
  2. Maria Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“– gazda primei etape

  1. Andrei Mihai Gherghel
  2. Mădălina Mihaela Pleșea
  3. Andreea Alina Vasile

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Doina Despa

VS

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. Valentina Palade
  2. Ioana Mateescu
  3. Alexandra Știole

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Colegiul Național „Tudor Vianu“ – gazda primei etape

  1. Daria Donovetsky
  2. Alexandru Mihai Ionescu
  3. Eduard Poesina

Profesor coordonator: Ioana Stoica

VS

Colegiul Național „Spiru Haret“

  1. Mihai Năsui
  2. Ana-Maria Barbareso
  3. Victor Istrate
  4. Dan Nicolae (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“– gazda primei etape

  1. Patricia Petre
  2. Laura Mestereaga
  3. Catalina Penu

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu

VS

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Cristina Dragne
  2. Larisa Stroe
  3. Diana Alexandra Luther

Profesor coordonator: Mioara Colțea

CLUJ

Colegiul Național „Emil Racoviță“– gazda primei etape

  1. Maria Chiorean
  2. Nona Pop
  3. Giorgia Cociș

Profesor coordonator: Monica Columban

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ 

  1. Cătălina Fat
  2. Alina Moga
  3. Rareș Crișan

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“– gazda primei etape

  1. Iustina Ghenea
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Colegiul Național „Costache Negri

  1. Raluca Enache
  2. Ioana Bouros
  3. Cristina Tarbuc

Costel Gheorghiu ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național Iași– gazda primei etape

  1. Smaranda Moroșanu
  2. Ioana Iliescu
  3. Vlad Serghei

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ 

  1. Adina Iftimie
  2. Dragoș Bandac
  3. Tano Fattah

Profesor coordonator: Simona Manu

Moderator: Cristina Căpitănița, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași /  Librăria Humanitas din centrul comercial Felicia, Iași

ORADEA

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda primei etape

  1. Nicoleta Ungur
  2. Simina Pîrv
  3. Răzvan Crișan

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Mădălina Buciuman

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“– gazda primei etape

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Raluca Atomei
  2. Mădălina Safta
  3. Andra Rotariu

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

PLOIEȘTI

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“– gazda primei etape

  1. Bianca Dobre
  2. Anca Irimia
  3. Ioana Miu

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ 

  1. Alexandra Reitu
  2. Cristiana Constantinescu
  3. Andra Tigau

Profesor coordonator: Anca Florescu

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“– gazda primei etape

  1. Maria Irina Draghici
  2. Stefania Rosca
  3. Cosmina Chelcea
    Profesor coordonator: Amalia Istrate

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“

  1. Bianca Zugravu
  2. Daria Anoaica
  3. Cosmina Mihai

Profesor coordonator: Cristian Cotoarbă

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“ – gazda primei etape

  1. Cristian Matei
  2. Octavia Ciora
  3. Camelia Oprea

Profesor coordonator: Simona Radu

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Dariana Nistor
  2. Luana Haghiu
  3. Laura Săvuțiu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

Moderator: Mariciana Moiș, librar, Librăria Humanitas , Sibiu

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda primei etape

  1. Andrei Bulzan
  2. Ștefania Hrincu
  3. Maria Iacobici

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean

  1. Anca Gheorghiu
  2. Darius-Fabian Foană
  3. Tudor Iureș

Profesor coordonator: Anița Cornel

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Andreea Teban
  2. Ștefan Iarca
  3. Vlas Surdea-Hernea

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean