Editia a III-a: Jurnalul de la Păltiniș

Cea de-a treia etapă a concursului, Jurnalul de la Păltiniș, se va desfășura în toată țara sâmbătă, 25 aprilie, la ora 10:00. Copiii vor răspunde întrebărilor concepute de Gabriel Liiceanu după bibliografia Jurnalul de la Păltiniș și „Jurnalul filozofic“ al lui Constantin Noica.

Rezultatele și clasamentul la finalul editiei a patra a concursului

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – 72puncte – merge în finală

2.BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“ – 71 puncte – merge în finală

3. ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 69 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret”  – 66 puncte

4. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” –  66 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 66 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 66 puncte

5. GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 62 puncte

5.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“ – 62 puncte

6. TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 61 puncte

6. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 61 puncte

7.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 60 puncte

7. BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 60 puncte

8. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  59 puncte

8. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“ – 59 puncte

8. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 59 puncte

9. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 57 puncte

10. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 56 puncte

11. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 54 puncte

12. BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 52 puncte

13.ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 51 puncte

14. BRAȘOV, Colegiul Național „Unirea“ – 50 puncte

14. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 50 puncte

15. IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ –  49 puncte

16. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 48 puncte

16. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 48puncte

17. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 46 puncte

17. IAȘI, Colegiul „Național“ – 46 puncte

18. BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” –  43 puncte

19. PLOIEȘTI, Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – 42 puncte

20. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri –  41 puncte

21. BRAȘOV, Colegiul Național „Grigore Moisil“ – 40 puncte

22.SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” –  39 puncte

Componenta echipelor înscrise în etapa a treia a ediției a patra

BRAȘOV

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“– gazda etapei

  1. Mara Alexandra Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Laura Stanciu

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

VS

Colegiul Național „Andrei Șaguna“

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Victoria Ciociu
  3. Ioana Bodean

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov

———————————————————————————————————————-

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“– gazda  etapei

  1. Robert Theodor Danet
  2. Elisabeta Voinescu
  3. Oana Mihaela Atanasiu

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

VS

Colegiul Național „Unirea“

  1. Miruna Luchian
  2. Mădălina Bălteanu
  3. Ana Maria Moldovan

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

Moderator: Irina Brânzea, librar, Libraria Humanitas, Brașov

 

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“– gazda  etapei

  1. Felicia Nițu
  2. Ioana Rotileanu
  3. Ioel Giger

Profesori coordonatori: Ramona Pap

VS

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr

  1. Lucian Florescu
  2. Maria Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

Moderator: Marieva Ionescu, editura Humanitas

————————————————————————————————————————————-

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“– gazda  etapei

  1. Andrei Mihai Gherghel
  2. Mădălina Mihaela Pleșea
  3. Andreea Alina Vasile

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Doina Despa

VS

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. Valentina Palade
  2. Laurențiu Scarlat
  3. Maria Niță

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

Moderator: Silviu Nicolae, editura Humanitas

————————————————————————————————————————————–

Colegiul Național „Tudor Vianu“ – gazda primei etape

  1. Daria Donovetsky
  2. Alexandru Mihai Ionescu
  3. Eduard Poesina

Profesor coordonator: Ioana Stoica

VS

Colegiul Național „Spiru Haret“

  1. Victor Istrate
  2. Ana-Maria Barbareso
  3. Daniela Maria Călin
  4. Daniel Niculae (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

Moderator: Dan Flonta, editura Humanitas

—————————————————————————————————————————————-

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“– gazda  etapei

  1. Patricia Petre
  2. Laura Mestereaga
  3. Catalina Penu

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu

VS

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Cristina Dragne
  2. Ana Maria Matias
  3. Diana Brebenel

Profesor coordonator: Mioara Colțea

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

CLUJ

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Maria Chiorean
  2. Nona Pop
  3. Giorgia Cociș

Profesor coordonator: Monica Columban

VS

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ – gazda  etapei

  1. Cătălina Fat
  2. Alina Moga
  3. Rareș Crișan

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas, Cluj

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

GALAȚI

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Cătălina Coman
  2. Ștefan Voicu
  3. Teodora Vaman
  4. Simona Monea (rezervă)

Profesor coordonator: Daniela Nistor

VS

Colegiul Național „Costache Negri– gazda  etapei

  1. Corina Chiriac
  2. Costel Gheorghiu
  3. Cristina Tarbuc
  4. Ana Maria Bratovianu ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

IAȘI

Colegiul Național Iași – gazda  etapei

  1. Ramon Iancu
  2. Ioana Iliescu
  3. Andrei Serghei

Profesor coordonator: Antonina Bliort

VS

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Adina Iftimie
  2. Dragoș Bandac
  3. Tano Fattah

Profesor coordonator: Simona Manu

Moderator: Andreea Dascalu, librar, Librăria Humanitas din centrul comercial Felicia, Iași

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

ORADEA

Colegiul Național „Mihai Eminescu“– gazda  etapei

  1. Nicoleta Ungur
  2. Simina Pîrv
  3. Răzvan Crișan

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

VS

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Ștefania Buciuman

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“– gazda  etapei

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

VS

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Teofana Bogdan
  2. Andra Rotariu
  3. Camelia Angheluș

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

PLOIEȘTI

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“ – gazda  etapei

  1. Bianca Dobre
  2. Anca Irimia
  3. Ioana Miu

Profesor coordonator: Irina Săvuță

VS

Liceul de Artă „Carmen Sylva“

  1. Alexandra Reitu
  2. Cristiana Constantinescu
  3. Andra Tigau

Profesor coordonator: Anca Florescu

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“– gazda  etapei

  1. Daria Anoaica
  2. Cosmina Mihai
  3. Bianca Zugravu

Profesor coordonator: Cristian Cotoarbă

VS

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Maria Irina Draghici
  2. Stefania Rosca
  3. Cosmina Chelcea

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas, Râmnicu Vâlcea

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“– gazda  etapei

  1. Cristian Matei
  2. Mihai Carabulea
  3. Camelia Oprea

Profesor coordonator: Simona Radu

VS

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Robert Bădilă
  2. Alexandra Lupp
  3. Laura Săvuțiu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

Moderator: Mariciana Moiș, librar, Librăria Humanitas , Sibiu

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda  etapei

  1. Andrei Bulzan
  2. Ștefania Hrincu
  3. Maria Iacobici

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

VS

Colegiul Național Bănățean 

  1. Anca Gheorghiu
  2. Darius-Fabian Foană
  3. Tudor Iureș

Profesor coordonator: Anița Cornel

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

 

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“– gazda  etapei

  1. Andreea Teban
  2. Ștefan Iarca
  3. Vlas Surdea-Hernea

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

VS

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Moderator: Stelian Bobarsc

Anunțuri