Etapa I: Brătienii

Prima etapă se va desfășura în toată țara sâmbătă, 6 decembrie, ora 10:00. Tema etapei este „Brătienii“, iar biografia este cartea „Din viața familiei Ion C. Brătianu“, de Sabina Cantacuzino Componența echipelor înscrise pentru această primă etapă:

BRAȘOV

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“– gazda primei etape

  1. Mara Alexandra Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Cristina Maria Păcurar

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

VS

Colegiul Național „Andrei Șaguna“

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Victoria Ciociu
  3. Ioana Bodean

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov

———————————————————————————————————————-

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Robert Theodor Danet
  2. Elisabeta Voinescu
  3. Oana Mihaela Atanasiu

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

VS

Colegiul Național „Unirea“

  1. Miruna Luchian
  2. Mădălina Bălteanu
  3. Ana Maria Moldovan

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

Moderator: Alexandru Căldare librar, Libraria Humanitas, Brașov

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda primei etape

  1. Felicia Nițu
  2. Adriana Tuică
  3. Andrei Bubeneck

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

VS

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr

  1. Alice Nicole Chempf
  2. Maria Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

————————————————————————————————————————————-

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“– gazda primei etape

  1. Andrei Mihai Gherghel
  2. Mădălina Mihaela Pleșea
  3. Andreea Alina Vasile

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Doina Despa

VS

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. Valentina Palade
  2. Ioana Mateescu
  3. Alexandra Știole

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

————————————————————————————————————————————–

Colegiul Național „Tudor Vianu“ – gazda primei etape

  1. Daria Donovetsky
  2. Alexandru Mihai Ionescu
  3. Eduard Poesina

Profesor coordonator: Ioana Stoica

VS

Colegiul Național „Spiru Haret“

  1. Mihai Năsui
  2. Ana-Maria Barbareso
  3. Victor Istrate
  4. Dan Nicolae (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

—————————————————————————————————————————————-

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“– gazda primei etape

  1. Patricia Petre
  2. Laura Mestereaga
  3. Catalina Penu

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu

VS

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Cristina Dragne
  2. Larisa Stroe
  3. Diana Alexandra Luther

Profesor coordonator: Mioara Colțea

CLUJ

Colegiul Național „Emil Racoviță“– gazda primei etape

  1. Maria Chiorean
  2. Nona Pop
  3. Giorgia Cociș

Profesor coordonator: Monica Columban

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ 

  1. Cătălina Fat
  2. Alina Moga
  3. Rareș Crișan

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“– gazda primei etape

  1. Iustina Ghenea
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Colegiul Național „Costache Negri

  1. Raluca Enache
  2. Ioana Bouros
  3. Cristina Tarbuc

Costel Gheorghiu ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național Iași– gazda primei etape

  1. Smaranda Moroșanu
  2. Ioana Iliescu
  3. Vlad Serghei

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ 

  1. Adina Iftimie
  2. Dragoș Bandac
  3. Tano Fattah

Profesor coordonator: Simona Manu

Moderator: Cristina Căpitănița, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași / Librăria Humanitas din centrul comercial Felicia, Iași

ORADEA

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda primei etape

  1. Nicoleta Ungur
  2. Simina Pîrv
  3. Răzvan Crișan

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Mădălina Buciuman

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“– gazda primei etape

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Raluca Atomei
  2. Mădălina Safta
  3. Andra Rotariu

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

PLOIEȘTI

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“– gazda primei etape

  1. Bianca Dobre
  2. Anca Irimia
  3. Ioana Miu

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ 

  1. Alexandra Reitu
  2. Cristiana Constantinescu
  3. Andra Tigau

Profesor coordonator: Anca Florescu

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“– gazda primei etape

  1. Maria Irina Draghici
  2. Stefania Rosca
  3. Cosmina Chelcea
    Profesor coordonator: Amalia Istrate

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“

  1. Bianca Zugravu
  2. Daria Anoaica
  3. Cosmina Mihai

Profesor coordonator: Cristian Cotoarbă

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“ – gazda primei etape

  1. Cristian Matei
  2. Octavia Ciora
  3. Camelia Oprea

Profesor coordonator: Simona Radu

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Dariana Nistor
  2. Luana Haghiu
  3. Laura Săvuțiu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

Moderator: Mariciana Moiș, librar, Librăria Humanitas , Sibiu

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda primei etape

  1. Andrei Bulzan
  2. Ștefania Hrincu
  3. Maria Iacobici

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean

  1. Anca Gheorghiu
  2. Darius-Fabian Foană
  3. Tudor Iureș

Profesor coordonator: Anița Cornel

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Andreea Teban
  2. Ștefan Iarca
  3. Vlas Surdea-Hernea

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Clasamentul la finalul primei etape a ediției a patra

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – 24puncte

1.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 24 puncte

1. BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret”  – 24 puncte

2.BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“ – 23 puncte

2. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” –  23 puncte

2. ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 23 puncte

3. CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 22 puncte

3. BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 22 puncte

3. GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 22 puncte

3. TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 22 puncte

3. TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 22 puncte

4. BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 21 puncte

4. TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“ – 21 puncte

5. SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  20 puncte

6. BRAȘOV, Colegiul Național „Unirea“ – 19 puncte

6. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 19 puncte

6. IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ –  19 puncte

6. TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 19 puncte

7. BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 18 puncte

7. BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” –  18 puncte

7. PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 18 puncte

7. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 18 puncte

7. RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 18 puncte

8. BRAȘOV, Colegiul Național „Grigore Moisil“ – 17 puncte

8. BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri –  17 puncte

8. IAȘI, Colegiul „Național“ – 17 puncte

8. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 17 puncte

8. PLOIEȘTI, Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – 17 puncte

9. PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 16 puncte

10.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“ – 15 puncte

11.ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 14 puncte

12.SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” –  9 puncte

Anunțuri