Etapa I: Cele mai frumoase povestiri din Biblie

Componenţa echipelor participante la prima etapă, profesorii coordonatori şi moderatorii

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – gazda primei etape

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Miruna Ramona Raluca Buta
  3. Ruxandra Georgiana Chitac

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“

  1. Mara Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Thea Scurtu

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov și Simona Oprea, librar, Libraria Humanitas, Brașov

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda primei etape

  1. Ileana Vodă
  2. Ioana Mușat
  3. Andrei Bubeneck

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“

  1. Daniela Grigoraș
  2. Mihaela Mădălina Pleșea
  3. Sandra Ungureanu

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Marian Maricaru

Moderator: Mihail Coșulețu, editura Humanitas

Colegiul Național „Spiru Haret“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Enescu
  2. Vanda Dumitrescu
  3. Irina Mihalache

Profesor coordonator: Ioana Dumitru

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“

  1. Andreea Ciobanu
  2. Oana Apostol
  3. Corina Mingote

Profesor coordonator: Mălina Timofanovici

Moderator: Mădălina Bucșa, editura Humanitas

Colegiul Național „I.L.Caragiale“ – gazda primei etape

  1. Cristina Dragne
  2. Andreea Tudor
  3. Larisa Stroe
  4. Daniela Racoviță ( rezervă )

Profesor coordonator: Mioara Colțea

Colegiul Național „Grigore Moisil“

  1. David Abăluță
  2. Elena Vasile
  3. Ana Florescu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

Moderator: Raluca Popescu, editura Humanitas

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – gazda primei etape

  1. Alice Chempf
  2. Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

Colegiul Național „Tudor Vianu“

  1. Bianca Vîlceanu
  2. Camelia Popescu
  3. Daria Donovetsky

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Iustina Croitoru, editura Humanitas

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ – gazda primei etape

  1. Alexandra Soare
  2. Simina Dincă
  3. Diana Săsărman

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu

Colegiul Național „Emil Racoviță“

  1. Anda Tatomir
  2. Ana Gheorghe-Milea
  3. Diana Moldovan

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Laura Man, librar, Librăria Humanitas „Nicolae Steinhardt“, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri“ – gazda primei etape

  1. Andreea Corciovei
  2. Gabriel Dimofte
  3. Simona Dogaru
  4. Simona Rapeanu

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“

  1. Alexandra Arsene
  2. Alexandra Rusu
  3. Matei Coman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Dana Radu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda primei etape

  1. Adina Iftime
  2. Dragoș Bandac
  3. Fattah Tano Salar

Profesor coordonator: Simona Manu

Colegiul Național Iași

  1. Georgiana Prisacaru
  2. Codrin Chifu
  3. Ilinca Cristea

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Ioana Geantă, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“ – gazda primei etape

  1. Teodora Frățilă
  2. Ioana Nutaș
  3. Teodora Mich

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Colegiul Național „Mihai Eminescu“

  1. Alon Vigdorovits
  2. Razvan Crisan
  3. Simina Parv

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Petru Rareș“ – gazda primei etape

  1. Ioana Vasiliev
  2. Elena Zoita
  3. Andrei Roibu

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Irina Nuțu
  2. Ionuț Scurtu
  3. Eva Todică

Profesor coordonator: Cristina Niculăeș

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

PLOIEȘTI

Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – gazda primei etape

  1. Cristiana Constantinescu
  2. Diana Sandu
  3. Alexandra Lita

Profesor coordonator: Anca Florescu

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“

  1. Maria Săvuță
  2. Laura Negiu
  3. Andreea Stoica

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“ – gazda primei etape

  1. Andrei Cătălin Ilie
  2. Gabriel Rizoiu
  3. Oana Letiția Vasile

Profesor coordonator: Geanina Oprea

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“

  1. Diana Grigorescu
  2. Ileana Popescu
  3. Ștefania Roșca

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas „Virgil Ierunca“, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“ – gazda primei etape

  1. Dariana Nistor
  2. Daiana Guțu
  3. Isabela Ienciu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă și Andra Tischer

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“

  1. Diana Brătirescu
  2. Mirona Reimer
  3. Mădălina Dicu
  4. Octavia Ciora ( rezervă )

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Marian Coman, librar, Librăria Humanitas „Constantin Noica“, Cluj

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ – gazda primei etape

  1. Tiberiu Damian
  2. Klaus Ludescher
  3. Tomislav Slovenski

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean

  1. Tudor Condor
  2. Alexandra Sofran
  3. Andreea Vrâncilă

Profesor coordonator: Dorina Popescu

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda primei etape

  1. Vlad Arambasa
  2. Horia Pantelimon
  3. Ovidiu Gavril Pop

Profesor coordonator: Cristian Hîrjoi

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“

  1. Marina Ciobanu
  2. Mihaela  Mihăilescu
  3. Alexandru Bodog

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Clasamentul la finalul primei etape a celei de-a treia ediții

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – 24 puncte

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“ – 24 puncte

1.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 24 puncte

1.CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” – 24 puncte

1.SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” – 24 puncte

1.TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 24 puncte

2.BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri – 23 puncte

2.BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” – 23 puncte

2.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret”  – 23 puncte

2. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 23 puncte

2.RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 23 puncte

3.GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 22 puncte

3.IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 22 puncte

3.ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 22 puncte

3.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 22 puncte

3.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 22 puncte

3.PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 22 puncte

3.TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“ – 22 puncte

4.BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 21 puncte

5.BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 20 puncte

5.CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 20 puncte

5.ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 20 puncte

5.TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 20 puncte

6.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 19 puncte

6.IAȘI, Colegiul „Național“ – 19 puncte

7.PLOIEȘTI, Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – 18 puncte

8.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“ – 16 puncte

8.TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 16 puncte

9.RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 15 puncte

9.SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  15 puncte

Anunțuri