Etapa a II-a: Numerele naturii

Tema etapei a doua este „Numerele naturii“. Bibliografia pentru această etapă este alcătuită din cărțile „Zero, biografia unei idei periculoase“, de Charles Seife și „Numerele naturii“, de Ian Stewart. Întrebările au fost concepute de Vlad Zografi, dramaturg și coordonator al colecției de știintă Humanitas.

Componența echipelor înscrise în a doua etapă a celei de-a treia ediții a concursului

BRAȘOV

Colegiul Național „Andrei Șaguna“

  1. Mihaela Alexandra Roman
  2. Miruna Ramona Raluca Buta
  3. Ruxandra Georgiana Chițac

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“ – gazda acestei etape

  1. Mara Similie
  2. Vlad Vrabie
  3. Cristina Păcurar

Profesor coordonator: Evelina Cîrciu

Moderator: Florin Ifrim, librar, Librăria OKIAN, Brașov și Alexandru Caldare, librar,Libraria Humanitas, Brașov

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“

  1. Bianca Hotoboc
  2. Andrei Costinescu
  3. Andrei Bubeneck

Profesor coordonator: Mihai Zamfirescu

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“– gazda acestei etape

  1. Daniela Grigoraș
  2. Mihaela Mădălina Pleșea
  3. Sandra Ungureanu

Profesori coordonatori: Valentina Liurca și Iulian Stancu

Moderator: Mihail Coșulețu, editura Humanitas

Colegiul Național „Spiru Haret“ 

  1. Cătălin Apatean
  2. Vanda Dumitrescu
  3. Irina Mihalache
  4. George Lungoci ( rezervă )

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Cristina Militaru

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“ – gazda acestei etape

  1. Vlad Tureanu
  2. Daniel Duțu
  3. Ștefan Sandu

Profesor coordonator: Mălina Timofanovici

Moderator: Mădălina Bucșa, editura Humanitas

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Cristina Dragne
  2. Cristina Boncea
  3. Larisa Stroe

Profesor coordonator: Mioara Colțea

Colegiul Național „Grigore Moisil“ – gazda acestei etape

  1. David Abăluță
  2. Elena Popa
  3. Ana Florescu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

Moderator: Raluca Popescu, editura Humanitas

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“

  1. Alice Chempf
  2. Alexandra Piper
  3. Alexandra Vasilache

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

Colegiul Național „Tudor Vianu“ – gazda acestei etape

  1. Bianca Vîlceanu
  2. Camelia Popescu
  3. Daria Donovetsky

Profesor coordonator: Ioana Stoica

Moderator: Iustina Croitoru, editura Humanitas

CLUJ

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ 

  1. Alexandra Soare
  2. Simina Dincă
  3. Diana Săsărman

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu

Colegiul Național „Emil Racoviță“ – gazda acestei etape

  1. Anda Tatomir
  2. Ana Gheorghe-Milea
  3. Mara Chirtes

Profesor coordonator: Monica Columban

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, librar, Librăria Humanitas „Nicolae Steinhardt“, Cluj

GALAȚI

Colegiul Național „Costache Negri“

  1. Ioana Bouros
  2. Gabriel Dimofte
  3. Raluca Enache
  4. Andreea Corciovei ( rezervă )

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“– gazda acestei etape

  1. Alexandra Arsene
  2. Alexandra Rusu
  3. Matei Coman

Profesor coordonator: Daniela Nistor

Moderator: Ramona Neagu, librar, Librăria Humanitas, Galați

IAȘI

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ 

  1. Adina Iftime
  2. Dragoș Bandac
  3. Fattah Tano Salar

Profesor coordonator: Simona Manu

Colegiul Național Iași – gazda acestei etape

  1. Georgiana Prisacaru
  2. Codrin Chifu
  3. Ilinca Cristea

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Ioana Geantă, librar, Librăria Humanitas din Piața Unirii, Iași

ORADEA

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

  1. Horia Oniță
  2. Ioana Nutaș
  3. Teodora Mich

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda acestei etape

  1. Alon Vigdorovits
  2. Razvan Crisan
  3. Simina Pârv

Profesor coordonator: Sorina Duică și Adela Porge

Moderator: Orsolya Bogdan, librar, Librăria Humanitas , Oradea

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“

  1. Irina Nuțu
  2. Ionuț Scurtu
  3. Eva Todică

Profesor coordonator: Cristina Niculăeș

Colegiul Național „Petru Rareș“ – gazda acestei etape

  1. Ovidiu Beleut
  2. Sorina Nechita
  3. Diana Dodiță

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

Moderator: Dragoș Vatră, librar, Librăria Humanitas, Piatra Neamț

PLOIEȘTI

Liceul de Artă „Carmen Sylva“

  1. Cristiana Constantinescu
  2. Diana Sandu
  3. Alexandra Reitu

Profesor coordonator: Anca Florescu

Colegiul Național „Al. Ioan Cuza“ – gazda acestei etape

  1. Ioana Frone
  2. Laura Negiu
  3. Andreea Stoica

Profesor coordonator: Irina Săvuță

Moderator: Alexandru Dragomir, librar, Librăria Humanitas, Ploiești

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“

  1. Gabriel Rizoiu
  2. Oana Letiția Vasile
  3. Ovidiu Văleanu

Profesor coordonator: Geanina Oprea

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“ – gazda acestei etape

  1. Diana Grigorescu
  2. Ileana Popescu
  3. Ștefania Roșca

Profesor coordonator: Amalia Istrate

Moderator: Isabelle Teodorescu, librar Librăria Humanitas „Virgil Ierunca“, Râmnicu Vâlcea

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“

  1. Dariana Nistor
  2. Daiana Guțu
  3. Isabela Ienciu

Profesori coordonatori: Lidia Pircă și Andra Tischer

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“ – gazda acestei etape

  1. Diana Brătirescu
  2. Mirona Reimer
  3. Mădălina Dicu
  4. Octavia Ciora ( rezervă )

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Marciana Moiș, librar, Librăria Humanitas „Constantin Noica“, Sibiu

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“ 

  1. Tiberiu Damian
  2. Klaus Ludescher
  3. Tomislav Slovenski

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

Colegiul Național Bănățean – gazda acestei etape

  1. Emanuela Motrescu
  2. Alexandra Turcin
  3. Ovidiu Oprea

Profesor coordonator: Adelina Bataniat

Moderator: Stelian Bobarsc

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“

  1. Vlad Arambasa
  2. Horia Pantelimon
  3. Ovidiu Gavril Pop

Profesor coordonator: Cristian Hîrjoi

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“– gazda acestei etape

  1. Marina Ciobanu
  2. Mihaela  Mihăilescu
  3. Alexandru Bodog

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Moderator: Manuela Zvîc, librar, Librăria Cartea de Nisip, Timișoara

Clasamentul la finalul etapei a doua a celei de-a treia ediții

1.BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“ – 48 puncte

1.TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 48 puncte

2.BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“ – 47 puncte

2.SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” – 47 puncte

3.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret”  – 46 puncte

4.CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” –  45 puncte

4.IAȘI, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ –  45 puncte

4.BUCUREȘTI, Colegiul German “Goethe” – 45 puncte

5.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“ – 44 puncte

5.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național “Petru Rareş“ – 44 puncte

6.GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri” – 43 puncte

7.ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu” – 42 puncte

7.RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Alexandru Lahovari” – 42 puncte

8.BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri –  41 puncte

8.BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” –  41 puncte

9.ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“ – 39 puncte

9.PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş“ – 39 puncte

9.BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 39 puncte

10.CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu” – 38 puncte

10.TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“ – 38 puncte

11.BUCUREȘTI, Colegiul Național “I.L.Caragiale” – 37 puncte

12.RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân“ – 36 puncte

13. GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri” – 35puncte

13.SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” –  35 puncte

14.PLOIEȘTI, Liceul de Artă „Carmen Sylva“ – 34 puncte

15IAȘI, Colegiul „Național“ – 33 puncte

16.PLOIEȘTI, Colegiul Național “Alexandru Ioan Cuza” – 31 puncte

17.TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – 29 puncte

18.BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“ – 28 puncte

19.TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean – 27 puncte

Anunțuri