Etapa a II-a: Balcic

Tema acestei etape este Balcic, bibliografia pentru ea fiind cartea lui Lucian Boia, „Balcic, micul paradis al României Mari”. Cele 24 de întrebări au fost concepute de scriitoarea Tatiana Niculescu Bran.

Clasamentul după etapa a doua a celei de-a cincea ediții

1. CLUJ, Colegiul Național “Emil Racoviță” – 48 puncte

2 BUCUREȘTI, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr“– 47 puncte

2 TIMIȘOARA, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” – 47 puncte

2 IAȘI, Colegiul„Național“ –47 puncte

3 CLUJ, Colegiul Național “Gheorghe Șincai” – 46 puncte

3 BUCUREȘTI, Colegiul German“Goethe” – 46 puncte

4 ORADEA, Colegiul Național “Emanuil Gojdu”– 45 puncte

5 BUCUREȘTI, Colegiul Național “Spiru Haret” – 44 puncte

5 BUZĂU, Colegiul Național „B.P. Hasdeu“ – 44 puncte

6 TIMIȘOARA, Colegiul Național Bănățean– 42 puncte

6 BRAȘOV, Colegiul Național „Dr.Ioan Meșotă“– 42 puncte

6 TIMIȘOARA, Liceul Teoretic „Grigore Moisil“– 42 puncte

7 BUZĂU, Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – 41 puncte

7 BUCUREȘTI, Colegiul Național „Tudor Vianu“– 41 puncte

7 BUCUREȘTI, Colegiul Național “Gheorghe Șincai”– 41 puncte

8 GALAȚI, Colegiul Național “Vasile Alecsandri”– 40 puncte

8 SIBIU, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” – 40 puncte

8 BRAȘOV, Colegiul Național „Grigore Moisil“ – 40 puncte

8 RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național“Alexandru Lahovari” – 40 puncte

9 BRAȘOV, Colegiul Național „Andrei Șaguna“– 39 puncte

10 BUCUREȘTI, Colegiul Național“I.L.Caragiale”– 38puncte

10 CLUJ, Colegiul Naţional “Nicolae Bălcescu”– 38 puncte

11 PIATRA NEAMŢ, Colegiul Naţional“Calistrat Hogaş“– 37 puncte

11 PIATRA NEAMŢ, Colegiul Național“Petru Rareş“– 37 puncte

12 TIMIȘOARA, Liceul Pedagogic „Carmen Sylva“– 35 puncte

12 SIBIU, Colegiul Național “Octavian Goga” – 35 puncte

13 BUCUREȘTI,  Colegiul Național “Grigore Moisil” – 34 puncte

13 GALAȚI, Colegiul Naţional “Costache Negri”– 34 puncte

14 RÂMNICU VÂLCEA, Colegiul Național“Mircea cel Bătrân“– 33 puncte

14 BRAȘOV, Colegiul Național „Unirea“ – 33 puncte

15 ORADEA, Colegiul Național “Mihai Eminescu“– 31 puncte

16 BUCUREŞTI, Liceul Teoretic “Dante Alighieri – 28 puncte

16CLUJ, Colegiul Național “Avram Iancu” – 28 puncte

Componența echipelor înscrise în a doua etapă a ediției a cincea

BRAȘOV

Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă“ – gazda etapei

  1. Bianca Coțovanu
  2. Oana Lorena Ghiță
  3. Andreea Ioana Manea

Coordonator: Christian Voinescu

vs

Colegiul Național „Andrei Șaguna –

  1.  Claudia Benkȍ
  2.  Maria – Flavia Tăraș
  3.  Raluca – Ileana Ursu

Profesor coordonator: Adrian Sandu

Moderator: Florin Ifrim, librăria Okian

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Unirea“   – gazda etapei

  1. Mădălina Bălteanu
  2. Roxana Ursu
  3. Mădălin Penciu

Profesor coordonator:Magdalena Ilas

vs

Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil“

  1. Georgiana-Alexandra Călitu
  2. Teodor Dăneț
  3. Rareș Horju

Profesor coordonator: Mariana Bulbuc

Moderator: Mihail Vakulovski, libraria Humanitas Brașov

_____________________________________________________________

BUCUREȘTI

Colegiul German „Goethe“ – gazda etapei

  1. Felicia Nițu
  2. Maria Matache
  3. Ioel Giger

Profesori coordonatori: Ramona Pap și Elisabeta Roșca

vs

Colegiul Național „I.L.Caragiale“

  1. Ruxandra Gîdei
  2. Ioana Robu
  3. Ana-Maria Miron

Profesor coordonator: Delia Dumitriu

Moderator: Anca Lăcătuș, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Colegiul Național „Tudor Vianu“  gazda etapei

  1. Alexandra Ciupan
  2. Vlad Marchidanu
  3. Andrei Marin
  4. Sabina Dumitrache (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Stoica

vs

Colegiul Național „Grigore Moisil“  –

  1. Maria Niță
  2. Valentina Palade
  3. Andreea Sandu

Profesor coordonator: Ioana Triculescu

Moderator: Anca Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

Liceul Teoretic „Dante Alighieri“ – gazda etapei

  1. Andra Păun
  2. Diana Dumitru
  3. Radu Zabudnenco

Profesori coordonatori: Valentina Liurcă și Oana Midache

vs

Colegiul Național „Spiru Haret“ Alexandra Andronic

  1. Daria Surpețeanu
  2. Raluca Ioana Biță
  3. Gloria Mihăilă (rezervă)

Profesor coordonator: Ioana Dumitru și Valentina Bilcea

Moderator: Dan Flonta, editura Humanitas

______________________________________________________________

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“ – gazda etapei

  1. Patricia Petre
  2. Gabriela Doțe
  3. Cătălina Bursuc
  4. Mara Ciuntu (rezervă)

Profesor coordonator: Luminita Gheorghiu și Paula Riegler

vs

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr

  1. Maria Alexandra Piper
  2. Lucian Florescu
  3. Iulia Ingrid Niculăiț

Profesor coordonator: Dumitrița Stoica

Moderator: Marieva Ionescu, editura Humanitas

_____________________________________________________________

BUZĂU

Colegiul Național B.P. Hașdeu – gazda etapei

  1. Mădălina Popescu
  2. Ioana Dogaru
  3. Carmen Andreea Băjănaru
  4. Mara Georgescu (rezervă)
  5. Roxana Iancu (rezervă)

Profesor coordonator: Alina Dinu și Gabriela Șerbu

vs

Colegiul Național Mihai Eminescu

  1. Nicoleta Chioveanu
  2. Cristina Gheorghe
  3. Lorena Bălan
  4. Aida Roșca (rezervă)

Profesor coordonator: Mihaela Nicolae și Liliana Mihalcea

Moderator: Andrei Aivănoaei, editura Humanitas

______________________________________________________________

CLUJ

Colegiul Național „Emil Racoviță“ – gazda etapei

  1. Maria Chiorean
  2. Giorgia Cociș
  3. Nona Pop

Profesor coordonator: Monica Columban

vs

Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu“ 

  1. Mara Oniga
  2. Delia Răduțiu
  3. Daniel Rusu

Profesor coordonator: Nicolae Berindeiu și Ofelia Hossu

Moderator: Daniel Prindii-Apetrii, libraria Humanitas Cluj

______________________________________________________________

Colegiul Național „Gheorghe Șincai“ – gazda etapei

  1. Ionel Farago
  2. Vlad Popescu
  3. Mara Spătaru

Profesor coordonator: Smaranda Graur și Cristina Croitoru

vs

Colegiul Național „Avram Iancu“

  1. Ciprian Bodea
  2. Horea Botoc
  3. Leon Ghita

Profesor coordonator: Alina Popa

Moderator: Andrei Pintea, librăria Humantas Cluj

_______________________________________________________________

GALAȚI

Colegiul Național „Vasile Alecsandri“ – gazda etapei

  1. Alexandra Stoica
  2. Simona Monea
  3. Teodora Vaman
  4. Ana Hamza (rezervă)

Profesor coordonator: Daniela Nistor

vs

Colegiul Național „Costache Negri

  1. Valentina Cerbu
  2. Corina Chiriac
  3. Ecaterina Necula
  4. Alexandru Dragomir (rezervă)

Profesor coordonator: Elvira Alexandrescu

Moderator: Ramona Neagu, libraria Humanitas Galați

______________________________________________________________

IAȘI

Colegiul Național Iași

  1. Ioana Iliescu
  2. Mara Ciornohuz
  3. Ramon Iancu

Profesor coordonator: Antonina Bliort

Moderator: Andreea Dascălu, libraria Humanitas Iași

______________________________________________________________

ORADEA

Colegiul Național „Mihai Eminescu“ – gazda etapei

  1. Andrada Mardale
  2. Diana Torj
  3. Alexandra Torjoc

Profesor coordonator: Alina Trif si Simona Tatar

vs

Colegiul Național „Emanuil Gojdu“

Profesori coordonatori: Ciprian Sonea și Liliana Sonea

  1. Ștefania Buciuman
  2. Giorgiana Heredea
  3. Alexandra Haita

Moderator: Orsolya Bogdan, libraria Humanitas Oradea

________________________________________________________________

PIATRA NEAMȚ

Colegiul Național „Calistrat Hogaș“ – gazda etapei

  1. Cristina Ionescu
  2. Alexandra Macovei
  3. Oana Ungureanu

Profesor coordonator: Cristina Neculăeș

vs

Colegiul Național „Petru Rareș“

  1. Ruxandra Mîndru
  2. Amalia Popa
  3. Radu Gogoana

Profesor coordonator: Lucian Iordăchescu

 

Moderator: Dragos Vatra, libraria Humanitas Piatra Neamț

_________________________________________________________________

RÂMNICU VÂLCEA

Colegiul Național „Alexandru Lahovari“ – gazda primei etape

  1. Karina Bianca Moraru
  2. Elena Roxana Vlad
  3. Maria Irina Drăghici

Profesor coordonator: Amalia Istrate

vs

Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“

Profesor coordonator: Geanina Oprea

  1. Cătălina Proteasa
  2. Daria Anoaica
  3. Elena Bianca Ion

Moderator: Isabelle Teodorescu, libraria Humanitas Rm. Vâlcea

_________________________________________________________________

SIBIU

Colegiul Național „Octavian Goga“ – gazda etapei

  1. Oana Negrilă
  2. Teodora Bratu
  3. Ioana Măierean

Profesori coordonatori: Lidia Pircă

vs

Colegiul Național „Samuel von Brukenthal“

  1. Matei Cristian
  2. Camelia Oprea
  3. Octavia Ciora

Profesor coordonator: Simona Radu

Moderator: Anca Nedelcu, libraria Humanitas Sibiu

________________________________________________________________

TIMIȘOARA

Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga“  – gazda etapei

  1. Andrei Ancuța
  2. Ștefania Hrincu
  3. Mara Sferidan

Profesor coordonator: Florentina Leucuția

vs

Colegiul Național Bănățean

Profesor coordonator: Petru Balica

  1. Tudor Iureș
  2. Anca Gheorghiu
  3. Foana Darius
  4. Mihaela Gogoseanu (rezervă)

Moderator: Stelian Bobarsc

___________________________________________________________________

Liceul Teoretic „Grigore Moisil“ – gazda  etapei

  1. Denis-Patrick Odagiu
  2. Adina Colhon
  3. Ovidiu-Gavril Pop
  4. Andreea Mihoc (rezervă)

Profesor coordonator: Simona Ivașcu

vs

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva

  1. Lavinia Krauzer
  2. Raluca Milin
  3. Denisia Părăială

Profesor coordonator: Elena Jebelean

Moderator: Cristi Vicol, librăria Cartea de Nisip, Timisoara

Anunțuri